Yin Joga - na czym polega i jak wpływa na organizm? Jak praktykować jogę - joga powięziowa. Joga – na czym polega?

Yin Joga - na czym polega i jak wpływa na organizm? Jak praktykować jogę - joga powięziowa. Joga – na czym polega?

Czy słyszałeś kiedykolwiek o Yin Jodze? To jedna z bardziej subtelnych i delikatnych form jogi, która skupia się na wykonywaniu długotrwałych i rozluźniających pozycji, zwanych asanami. W przeciwieństwie do innych form jogi, które skupiają się na dynamicznych, szybkich i wymagających ruchach, yin joga skupia się na powolnych i świadomych ruchach, zmniejszając napięcie w ciele i umyśle. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest Yin Joga, jej korzyściach dla ciała i umysłu, oraz jak zacząć praktykować Yin Jogę.

Joga – na czym polega?

Joga to dawna hinduska praktyka fizyczna, której celem jest harmonizacja ciała i umysłu. Składa się z różnych pozycji ciała (asanas), ruchów, oddechowych technik oraz medytacji. Joga pomaga w poprawie elastyczności ciała, siły mięśniowej, równowagi i koordynacji. Często jest również stosowana jako sposób na redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Kluczowym elementem jogi jest oddech, który pomaga skupić umysł i wyciszyć go. Joga ma szerokie spektrum korzyści dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i mentalnego. Poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie, redukuje bóle pleców oraz stawów. Jednocześnie wpływa pozytywnie na stan emocjonalny, redukuje napięcie i stres, a także wzmacnia zdolności koncentracji i relaksacji. Joga jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności fizycznej, i może być wykonywana zarówno w grupie, jak i samodzielnie. 

Yin joga - co to za forma jogi?

Yin Joga to subtelna i harmonijna forma jogi, która skupia się na odprężeniu ciała i umysłu oraz na wzmacnianiu elastyczności organizmu. Yin joga ma swoje korzenie w Taoizmie i filozofii chińskiej, i skupia się na koncepcji Yin i Yang. Podczas gdy Yang reprezentuje dynamiczne, wymagające i intensywne ruchy, Yin jest równoważnym, delikatnym i subtelniejszym ruchem.

Yin Joga skupia się na długotrwałych i medytacyjnych pozycjach, które pozwalają ciału i umysłowi na odpoczynek i relaks. Pozycje te są utrzymywane przez dłuższy czas, zwykle od 3 do 5 minut lub nawet dłużej. Celem tych pozycji jest zmasowanie i rozluźnienie napięć i blokad ciała, oraz na wypromowanie równowagi energetycznej. W Yin Jodze skupiamy się na wewnętrznej pracy, na skupieniu na oddechu i na medytacji, co pozwala nam na osiągnięcie wewnętrznego spokoju i harmonii.

Yin joga - asany - delikatne i długotrwałe pozycje dla głębokiego rozluźnienia

W Yin Jodze nasze ciało jest ćwiczone przez trzy warstwy tkanek: mięśnie, powięź i stawy. Długie utrzymywanie pozycji asan podczas jogi yin prowadzi do rozluźnienia tych tkanek, co z kolei zwiększa ich elastyczność. Podczas praktyki Yin Jogi, ciało jest stabilizowane przez mięśnie, ale w pierwszej kolejności, praca jest ukierunkowana na powięź i stawy.

W Yin Jodze wykonywane są delikatne i długotrwałe pozycje, których celem jest rozluźnienie napięć w ciele i umyśle. Pozycje są utrzymywane przez długi czas, zwykle od 3 do 5 minut, a czasami nawet do 10 minut, aby dać ciału czas na relaks i odpoczynek w pozycji.

Niektóre z popularnych pozycji asan w Yin Jodze to:

 1. Wąż (Sphinx) - Zmniejsza napięcia w dolnej części pleców i wzmacnia podbrzusze.
 2. Motyl (Butterfly) - Rozluźnia ciało i przynosi ulgę dla odcinka lędźwiowego.
 3. Ciche ułożenie dziecięcia (Child's Pose) - Niosąca uspokój pozycja, dla wyciszenia umysłu i redukcji napięć w ciele.
 4. Zielona żabka (Frog Pose) - Pracuje na mięśnie ud i rozluźnia powięź.
 5. Jaszczurka (Lizard Pose) - Pozycja, w której rozluźniają się mięśnie między miednicą a mięśniem czworogłowym

Yin joga efekty - odkryj korzyści dla ciała i umysłu

Praktyka Yin Jogi przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Oto kilka z nich:

 1. Redukuje stres - Yin joga pomaga w redukcji stresu, poprzez skupienie się na oddechu i medytacji, co redukuje poziom stresu i napięcia emocjonalnego.
 2. Poprawia elastyczność - Długie utrzymywanie pozycji asan w Yin Jodze prowadzi do rozluźnienia i wzmocnienia powięzi, stawów, ścięgien i mięśni, co poprawia ich elastyczność.
 3. Poprawia wzrok - Niektóre pozycje są korzystne dla regeneracji narządu wzroku.
 4. Wspomaga układ immunologiczny - Spokój i relaks podczas praktyki Yin Jogi pomaga w zwiększeniu odporności na choroby.
 5. Redukuje ból - Yin joga pomaga w zredukowaniu bólu pleców, szyi, ramion i streszcza również objawy migreny.

Yin joga dla początkujących - harmonijny start w praktyce głębokiego wyciszenia

Yin joga to dobry sposób dla początkujących, aby rozpocząć swoją praktykę jogi i wyciszenia umysłu. Jednak, dobrze jest rozpocząć swoją praktykę u doświadczonego instruktora, który może pomóc w ustaleniu dobrych pozycji asan i wskazówkach podczas wykonywania dodatkowych cięższych pozycji jogi.

W Yin Jodze kluczowe jest cierpliwe podejście i skupienie na oddechu, aby uzyskać głębokie, harmonijne wyciszenie. Początkujący mogą także zacząć od pozycji asan, gdzie to ich natura odpowiada , a następnie stopniowo budować swoją praktykę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Yin joga powięziowa - odblokuj napięcia i przywróć elastyczność ciału

Yin Joga w swoim zastosowaniu, oferuje wiele technik, m.in. rozluźnienie powięzi, które przywraca ciało do pełnej elastyczności. Powięź to tkanka łączna, którą można porównać do cienkiej błony, osłaniającej wszystkie struktury anatomiczne w organizmie - ścięgna, mięśnie, kości, narządy itd. Dlatego też, wprowadzanie do praktykowy jodo-dogłębnej praktyki, pozwala na odblokowanie napięć i przywrócenie pełnej zdrowiej elastyczności nawet w najmniej osiągalnych tkankach i obszarach.

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

Joga to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również duchowa praktyka, która może być wykonywana wszędzie i o dowolnej porze. Nie istnieje jedno konkretne miejsce, w którym musisz ćwiczyć jogę. Możesz praktykować jogę w parku, na plaży, w domu lub nawet w biurze. Wszystko, czego potrzebujesz, to matka do jogi i trochę wolnej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na pełną jednogodzinną sesję jogi czy tylko kilka minut medytacji, możesz dostosować swoją praktykę do własnych potrzeb i harmonogramu. Również jeśli chodzi o czas, joga jest elastyczna. Nie musisz ćwiczyć o określonej porze dnia. Możesz praktykować jogę rano, wieczorem lub nawet w ciągu dnia, w zależności od swojego nastroju i dostępności czasowej. Dlatego joga jest idealna dla osób, które mają aktywny harmonogram i chcą znaleźć chwilę spokoju i relaksu w dowolnym miejscu i czasie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca