Yin Joga - na czym polega i jak wpływa na organizm? Jak praktykować jogę - joga powięziowa. Joga – na czym polega?

Yin Joga - na czym polega i jak wpływa na organizm? Jak praktykować jogę - joga powięziowa. Joga – na czym polega?

Czy słyszałeś kiedykolwiek o Yin Jodze? To jedna z bardziej subtelnych i delikatnych form jogi, która skupia się na wykonywaniu długotrwałych i rozluźniających pozycji, zwanych asanami. W przeciwieństwie do innych form jogi, które skupiają się na dynamicznych, szybkich i wymagających ruchach, yin joga skupia się na powolnych i świadomych ruchach, zmniejszając napięcie w ciele i umyśle. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest Yin Joga, jej korzyściach dla ciała i umysłu, oraz jak zacząć praktykować Yin Jogę.

Joga – na czym polega?

Joga to dawna hinduska praktyka fizyczna, której celem jest harmonizacja ciała i umysłu. Składa się z różnych pozycji ciała (asanas), ruchów, oddechowych technik oraz medytacji. Joga pomaga w poprawie elastyczności ciała, siły mięśniowej, równowagi i koordynacji. Często jest również stosowana jako sposób na redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Kluczowym elementem jogi jest oddech, który pomaga skupić umysł i wyciszyć go. Joga ma szerokie spektrum korzyści dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i mentalnego. Poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie, redukuje bóle pleców oraz stawów. Jednocześnie wpływa pozytywnie na stan emocjonalny, redukuje napięcie i stres, a także wzmacnia zdolności koncentracji i relaksacji. Joga jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności fizycznej, i może być wykonywana zarówno w grupie, jak i samodzielnie. 

Yin joga - co to za forma jogi?

Yin Joga to subtelna i harmonijna forma jogi, która skupia się na odprężeniu ciała i umysłu oraz na wzmacnianiu elastyczności organizmu. Yin joga ma swoje korzenie w Taoizmie i filozofii chińskiej, i skupia się na koncepcji Yin i Yang. Podczas gdy Yang reprezentuje dynamiczne, wymagające i intensywne ruchy, Yin jest równoważnym, delikatnym i subtelniejszym ruchem.

Yin Joga skupia się na długotrwałych i medytacyjnych pozycjach, które pozwalają ciału i umysłowi na odpoczynek i relaks. Pozycje te są utrzymywane przez dłuższy czas, zwykle od 3 do 5 minut lub nawet dłużej. Celem tych pozycji jest zmasowanie i rozluźnienie napięć i blokad ciała, oraz na wypromowanie równowagi energetycznej. W Yin Jodze skupiamy się na wewnętrznej pracy, na skupieniu na oddechu i na medytacji, co pozwala nam na osiągnięcie wewnętrznego spokoju i harmonii.

Yin joga - asany - delikatne i długotrwałe pozycje dla głębokiego rozluźnienia

W Yin Jodze nasze ciało jest ćwiczone przez trzy warstwy tkanek: mięśnie, powięź i stawy. Długie utrzymywanie pozycji asan podczas jogi yin prowadzi do rozluźnienia tych tkanek, co z kolei zwiększa ich elastyczność. Podczas praktyki Yin Jogi, ciało jest stabilizowane przez mięśnie, ale w pierwszej kolejności, praca jest ukierunkowana na powięź i stawy.

W Yin Jodze wykonywane są delikatne i długotrwałe pozycje, których celem jest rozluźnienie napięć w ciele i umyśle. Pozycje są utrzymywane przez długi czas, zwykle od 3 do 5 minut, a czasami nawet do 10 minut, aby dać ciału czas na relaks i odpoczynek w pozycji.

Niektóre z popularnych pozycji asan w Yin Jodze to:

 1. Wąż (Sphinx) - Zmniejsza napięcia w dolnej części pleców i wzmacnia podbrzusze.
 2. Motyl (Butterfly) - Rozluźnia ciało i przynosi ulgę dla odcinka lędźwiowego.
 3. Ciche ułożenie dziecięcia (Child's Pose) - Niosąca uspokój pozycja, dla wyciszenia umysłu i redukcji napięć w ciele.
 4. Zielona żabka (Frog Pose) - Pracuje na mięśnie ud i rozluźnia powięź.
 5. Jaszczurka (Lizard Pose) - Pozycja, w której rozluźniają się mięśnie między miednicą a mięśniem czworogłowym

Yin joga efekty - odkryj korzyści dla ciała i umysłu

Praktyka Yin Jogi przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Oto kilka z nich:

 1. Redukuje stres - Yin joga pomaga w redukcji stresu, poprzez skupienie się na oddechu i medytacji, co redukuje poziom stresu i napięcia emocjonalnego.
 2. Poprawia elastyczność - Długie utrzymywanie pozycji asan w Yin Jodze prowadzi do rozluźnienia i wzmocnienia powięzi, stawów, ścięgien i mięśni, co poprawia ich elastyczność.
 3. Poprawia wzrok - Niektóre pozycje są korzystne dla regeneracji narządu wzroku.
 4. Wspomaga układ immunologiczny - Spokój i relaks podczas praktyki Yin Jogi pomaga w zwiększeniu odporności na choroby.
 5. Redukuje ból - Yin joga pomaga w zredukowaniu bólu pleców, szyi, ramion i streszcza również objawy migreny.

Yin joga dla początkujących - harmonijny start w praktyce głębokiego wyciszenia

Yin joga to dobry sposób dla początkujących, aby rozpocząć swoją praktykę jogi i wyciszenia umysłu. Jednak, dobrze jest rozpocząć swoją praktykę u doświadczonego instruktora, który może pomóc w ustaleniu dobrych pozycji asan i wskazówkach podczas wykonywania dodatkowych cięższych pozycji jogi.

W Yin Jodze kluczowe jest cierpliwe podejście i skupienie na oddechu, aby uzyskać głębokie, harmonijne wyciszenie. Początkujący mogą także zacząć od pozycji asan, gdzie to ich natura odpowiada , a następnie stopniowo budować swoją praktykę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Yin joga powięziowa - odblokuj napięcia i przywróć elastyczność ciału

Yin Joga w swoim zastosowaniu, oferuje wiele technik, m.in. rozluźnienie powięzi, które przywraca ciało do pełnej elastyczności. Powięź to tkanka łączna, którą można porównać do cienkiej błony, osłaniającej wszystkie struktury anatomiczne w organizmie - ścięgna, mięśnie, kości, narządy itd. Dlatego też, wprowadzanie do praktykowy jodo-dogłębnej praktyki, pozwala na odblokowanie napięć i przywrócenie pełnej zdrowiej elastyczności nawet w najmniej osiągalnych tkankach i obszarach.

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

Joga to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również duchowa praktyka, która może być wykonywana wszędzie i o dowolnej porze. Nie istnieje jedno konkretne miejsce, w którym musisz ćwiczyć jogę. Możesz praktykować jogę w parku, na plaży, w domu lub nawet w biurze. Wszystko, czego potrzebujesz, to matka do jogi i trochę wolnej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na pełną jednogodzinną sesję jogi czy tylko kilka minut medytacji, możesz dostosować swoją praktykę do własnych potrzeb i harmonogramu. Również jeśli chodzi o czas, joga jest elastyczna. Nie musisz ćwiczyć o określonej porze dnia. Możesz praktykować jogę rano, wieczorem lub nawet w ciągu dnia, w zależności od swojego nastroju i dostępności czasowej. Dlatego joga jest idealna dla osób, które mają aktywny harmonogram i chcą znaleźć chwilę spokoju i relaksu w dowolnym miejscu i czasie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca