bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

WZW A - objawy, diagnostyka i jak się nie zarazić? Jak można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby? Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A. WZW A czyli choroba brudnych rąk. WZW A – profilaktyka

Blog healthcare

WZW A - objawy, diagnostyka i jak się nie zarazić? Jak można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby? Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A. WZW A czyli choroba brudnych rąk. WZW A – profilaktyka

Wirusowe zapalenie wątroby typu A, znane również jako WZW typu A lub żółtaczka pokarmowa, to choroba zakaźna wywołana przez wirus HAV. Jest najczęściej występującą formą zapalenia wątroby i można ją łatwo złapać przez spożycie skażonej żywności lub wody. W tym artykule omówimy objawy, diagnostykę i jak uniknąć zarażenia wirusem WZW typu A.

Spis treści

 1. WZW typu A - Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A
 2. WZW typu A - diagnostyka
 3. WZW typu A - jak się zarazić? Profilaktyka
 4. Szczepienie WZW typu A
 5. Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest spowodowane zakażeniem HAV.
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A
 8. Jak dochodzi do zakażenia HAV?
 9. Podsumowanie
 10. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

WZW typu A - Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A mogą się różnić u różnych osób i w zależności od wieku. Często występuje bezobjawowe przejście choroby, szczególnie u dzieci. Jednak u dorosłych może pojawić się pełny zespół objawów. Oto najczęstsze objawy WZW typu A:

 • Żółtaczka: jednym z charakterystycznych objawów WZW typu A jest żółtaczka, czyli żółtawe zabarwienie skóry i białek oczu. Może również pojawić się ciemne zabarwienie moczu i jałowe stolce.
 • Ból brzucha: pacjenci mogą doświadczać bólu brzucha, szczególnie w okolicach prawego górnego kwadrantu.
 • Zmęczenie: uczucie przewlekłego zmęczenia i osłabienia jest powszechne u osób z WZW typu A.
 • Utrata apetytu: pacjenci często tracą apetyt i mogą odczuwać nudności i wymioty.
 • Wysoka gorączka: gorączka występuje najczęściej na początkowym etapie choroby i może się utrzymywać przez kilka dni.

WZW typu A - diagnostyka

Diagnostyka WZW typu A polega przede wszystkim na badaniu krwi, które pozwala na wykrycie obecności przeciwciał przeciwko wirusowi HAV. Najczęściej stosowane testy to testy serologiczne, takie jak badanie ELISA. Jeśli wynik testu jest dodatni, oznacza to, że organizm wytworzył przeciwciała przeciwko wirusowi HAV i wskazuje na aktywną lub przebytą infekcję.

WZW typu A - jak się zarazić? Profilaktyka

Wirus HAV przenosi się drogą pokarmową i jest związany przede wszystkim z niedbałą higieną osobistą oraz skażoną żywnością i wodą. Oto kilka sposobów, jak można się zarazić WZW typu A:

 • Spożycie skażonej żywności: wirus HAV może być przenoszony przez spożywanie owoców, warzyw i innych produktów spożywczych, które zostały skażone ściekami lub przez osoby zarażone wirusem, które były niedbałe w zakresie higieny osobistej.
 • Picie skażonej wody: wirus HAV może być obecny w wodzie pitnej, szczególnie w regionach o słabych warunkach sanitarnych.
 • Bezpośredni kontakt z osobą zarażoną: wirus HAV może również przenosić się przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, zwłaszcza w przypadku braku higieny osobistej (np. brak mycia rąk).

Aby uniknąć zarażenia wirusem WZW typu A, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad higieny:

 • Mycie rąk: regularne mycie rąk wodą i mydłem jest kluczowe, szczególnie po skorzystaniu z toalety, przed spożywaniem posiłków i po kontakcie z potencjalnie skażonymi powierzchniami.
 • Unikanie skażonej żywności: należy dokładnie myć owoce i warzywa przed spożyciem, unikać surowego jajka i mięsa o niskiej jakości.
 • Unikanie skażonej wody: w miarę możliwości należy pić przefiltrowaną wodę lub wodę butelkowaną, a także unikać lodu zrobionego ze źle oczyszczonej wody.

Szczepienie WZW typu A

Najskuteczniejszą formą ochrony przed zarażeniem wirusem WZW typu A jest szczepienie. Szczepionka przeciwko WZW typu A jest dostępna i jest zalecana szczególnie dla osób podwyższonego ryzyka, takich jak podróżujący do krajów o słabej infrastrukturze sanitarno-higienicznej oraz personel medyczny. Podstawowy schemat szczepienia obejmuje dwie dawki podawane w odstępie kilku miesięcy.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest spowodowane zakażeniem HAV.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (HAV) jest jednym z rodzajów chorób wątroby, które wywołuje zakażenie wirusem HAV. Jest to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się głównie drogą pokarmową i wywołuje zapalenie wątroby. Wirus HAV jest przenoszony przez skażone jedzenie i wodę, a także przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A mogą obejmować ból brzucha, nudności, wymioty, utratę apetytu, zmęczenie, żółtaczkę, a także ciemną mocz i jasne stolce. Choroba ma charakter samoograniczający się i zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jednak w niektórych przypadkach, zwłaszcza u osób starszych lub z osłabionym układem odpornościowym, wirusowe zapalenie wątroby typu A może prowadzić do poważniejszych powikłań. Dlatego ważne jest, aby zachować higienę osobistą, unikać spożywania nieprzetworzonej żywności w miejscach o wątpliwej czystości i regularnie myć ręce, aby minimalizować ryzyko zakażenia wirusem HAV. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A opiera się głównie na łagodzeniu objawów oraz dbaniu o odpowiednią dietę i higienę. Zwykle nie są potrzebne specjalne leki, ponieważ choroba ma skłonność do samoograniczania się. Ważne jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia organizmu poprzez picie dużej ilości płynów, zwłaszcza wody i soków owocowych. Zaleca się również zachowanie łagodnej aktywności fizycznej i unikanie stresu. W przypadku wystąpienia bólu głowy lub gorączki można przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol, po konsultacji z lekarzem. Istotne jest również utrzymanie higieny osobistej, szczególnie dokładne mycie rąk przed posiłkami i po skorzystaniu z toalety. Wirusowe zapalenie wątroby typu A zwykle nie wymaga hospitalizacji i samoistnie ustępuje po kilku tygodniach. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub nasilenia objawów, należy skonsultować się z lekarzem. 

Jak dochodzi do zakażenia HAV?

Do zakażenia wirusem HAV dochodzi poprzez spożywanie wody lub żywności zanieczyszczonej kałem zakażonej osoby. Częściej jednak wirus przenosi się drogą fekalno-oralną, czyli poprzez kontakt bezpośredni z kałem zarażonej osoby. Najczęściej zakażenie następuje poprzez spożywanie żywności przygotowywanej przez zakażoną osobę, która nie przestrzegał odpowiednich zasad higieny. Wirus HAV może być również przenoszony drogą płciową oraz przez krew w przypadku używania wspólnych igieł przez osoby uzależnione od narkotyków. Większe ryzyko zakażenia istnieje w krajach o słabych warunkach sanitarnych oraz wśród osób, które podróżują do tych regionów. Najważniejszą profilaktyką jest przestrzeganie zasad higieny, zwłaszcza mycie rąk przed jedzeniem oraz po skorzystaniu z toalety. W celu uniknięcia zakażenia zaleca się również szczepienie przeciwko HAV, szczególnie osobom podróżującym do krajów o wysokim ryzyku wystąpienia zakażenia. 

Podsumowanie

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to choroba zakaźna wywołana przez wirus HAV, który głównie przenosi się drogą pokarmową. Wczesne rozpoznanie i świadomość sposobów zarażenia są kluczowe do uniknięcia infekcji. Pamiętaj o zachowaniu podstawowych zasad higieny, takich jak regularne mycie rąk i unikanie zanieczyszczonej żywności. Szczepienie przeciwko WZW typu A jest również skutecznym sposobem ochrony. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia dotyczące WZW typu A, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz