Wyprysk kontaktowy: Jak identyfikować i unikać substancji uczulających na skórę. Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym. Alergeny kontaktowe. Kontaktowe zapalenie skóry - diagnostyka i leczenie.

Wyprysk kontaktowy: Jak identyfikować i unikać substancji uczulających na skórę. Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym. Alergeny kontaktowe. Kontaktowe zapalenie skóry - diagnostyka i leczenie.

Czy wiesz, że substancje, z którymi codziennie stykamy się na co dzień, mogą powodować reakcje alergiczne i wyprysk na skórze? Wyprysk kontaktowy to jedna z najczęstszych alergii skórnych, której objawy mogą być uciążliwe i wpływać na jakość życia. W tym artykule dowiesz się więcej na temat wyprysku kontaktowego, jak go zidentyfikować i unikać substancji, które mogą wywoływać reakcje alergiczne na skórze.

Wyprysk kontaktowy - skąd się bierze?

Wyprysk kontaktowy jest wynikiem odpowiedzi nadwrażliwościowej organizmu na substancję, z którą skóra miała bezpośredni kontakt. Może to być rezultat kontaktu z substancjami takimi jak środki czystości, kosmetyki, metale, lateks, farby, leki czy także rośliny. Po kontakcie z tymi substancjami, skóra może wykazywać różnego rodzaju reakcje, takie jak rumień, pęcherze, suchość, świąd, ból lub pieczenie.

Lokalizacja i charakterystyka wysypki kontaktowej

Wyprysk kontaktowy może występować na dowolnej części ciała w miejscu bezpośredniego kontaktu z alergenem. Najczęściej dotyczy to rąk, twarzy, szyi i nóg, choć może również obejmować inne obszary skóry. Objawy wyprysku kontaktowego mogą się różnić u poszczególnych osób, ale najczęściej występuje rumień, suchość, pęcherze, nawracające wypryski lub łuszczenie skóry w miejscu kontaktu.

Jakie czynniki mogą wywoływać wyprysk na skórze?

Istnieje wiele substancji, które mogą wywoływać reakcję alergiczną na skórze. Oto kilka przykładów:

 • Środki czystości: takie jak detergenty, wybielacze, środki do mycia naczyń mogą zawierać substancje drażniące lub alergizujące.
 • Kosmetyki: niektóre składniki w produktach kosmetycznych, takie jak konserwanty, barwniki, substancje zapachowe czy też maści mogą powodować reakcję alergiczną na skórze.
 • Metale: biżuteria wykonana z metali, takich jak nikiel, może powodować reakcje alergiczne u osób wrażliwych.
 • Latex: osoby uczulone na lateks mogą doświadczać reakcji alergicznych po kontakcie z rękawiczkami lateksowymi lub produktami medycznymi.
 • Farby: niektóre składniki farb, takie jak pigmenty czy rozpuszczalniki, mogą wywołać alergię kontaktową u osób wrażliwych.
 • Rośliny: niektóre rośliny, takie jak bluszcz, barszcz Sosnowskiego czy też niektóre rodzaje traw, mogą powodować alergię kontaktową u osób, które miały z nimi bezpośredni kontakt.

Jak leczyć alergię kontaktową?

Najważniejszym krokiem w leczeniu alergii kontaktowej jest identyfikacja i unikanie substancji, które powodują reakcję alergiczną. W przypadku wystąpienia wyprysku kontaktowego, warto skonsultować się z dermatologiem, który może zasugerować odpowiednie leczenie. Może to obejmować:

 • Stosowanie kremów lub maści łagodzących skórę, które pomagają w łagodzeniu swędzenia, rumienia i suchości.
 • Wykluczenie z codziennych nawyków substancji, które mogą powodować alergię, oraz unikanie kontaktu z nimi w przyszłości.
 • W przypadku silnej reakcji alergicznej, lekarz może zlecić doustne lub miejscowe kortykosteroidy w celu złagodzenia objawów.
 • W niektórych przypadkach, gdy substancje uczulające są trudne do uniknięcia, lekarz może zalecić immunoterapię, w celu zmniejszenia nadwrażliwości organizmu na alergeny.

Pamiętaj, że reakcje alergiczne na skórze mogą być różne dla każdej osoby. Jeśli masz podejrzenia dotyczące wyprysku kontaktowego, zawsze warto zasięgnąć porady lekarza, który pomoże zidentyfikować czynniki wywołujące i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (ACZS) to schorzenie skóry, które występuje w wyniku kontaktu z substancją uczulającą. Objawy ACZS mogą obejmować swędzenie, zaczerwienienie, wysypkę i pęcherze na skórze. Często dotyczą one obszaru, który miał bezpośredni kontakt z alergenem, jak na przykład dłonie, twarz, szyja lub stopy. Najczęstsze substancje uczulające, które mogą wywołać ACZS, to metale (np. nikiel), kosmetyki, perfumy, lateks, farby, detergenty i inne chemikalia. W celu zdiagnozowania ACZS, lekarz może przeprowadzić testy skórne lub testy na obecność alergenu. Leczenie ACZS polega na unikaniu substancji uczulających i stosowaniu kremów łagodzących objawy, takich jak kortykosteroidy lub nawilżające kremy. Ważne jest również utrzymywanie skóry czystej i suchej oraz unikanie czynników, które mogą zwiększać podrażnienie skóry, takich jak drażniące detergenty czy nadmierne pocenie się. Ze względu na możliwość wystąpienia nawrotów po kontakcie z alergenem, istotne jest również zapobieganie powtarzającym się przypadkom ACZS poprzez unikanie substancji uczulających. 

Czym jest alergia kontaktowa na odzież?

Alergia kontaktowa na odzież jest reakcją alergiczną skóry, która występuje po kontakcie z substancją drażniącą lub alergenem zawartym w ubraniach lub materiałach używanych do produkcji odzieży. Objawy alergii kontaktowej mogą obejmować zaczerwienienie, obrzmienie, swędzenie i pieczenie skóry w miejscach, gdzie miało miejsce jej bezpośrednie narażenie na drażniącą substancję. Skóra może również stawać się sucha, łuszcząca się i pękać. W przypadku alergii na konkretny składnik odzieży, objawy mogą być bardziej nasilone w miejscach bezpośredniego kontaktu z tym materiałem, na przykład na ramionach, dekolcie lub w okolicy talii. Alergia kontaktowa na odzież może być spowodowana różnymi substancjami, takimi jak barwniki, substancje zapachowe, formaldehyd czy chrom. Jeśli podejrzewa się alergię kontaktową na odzież, zaleca się skonsultowanie się z dermatologiem, który może zlecić testy skórne w celu potwierdzenia alergii i ustalenia dokładnej przyczyny reakcji alergicznej.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca