Alergia skórna: Przyczyny, objawy i najlepsze metody pielęgnacji skóry w przypadku alergii. Sposoby leczenia alergii skórnej. Objawy i leczenie uczulenia na skórze. Jak wygląda alergia skórna? 

Alergia skórna: Przyczyny, objawy i najlepsze metody pielęgnacji skóry w przypadku alergii. Sposoby leczenia alergii skórnej. Objawy i leczenie uczulenia na skórze. Jak wygląda alergia skórna? 

Sprawdź jak leczyć alergię skórną i jak ją szybko rozpoznać

Alergia skórna - jak wygląda?

Alergia skórna, znana również jako atopowe zapalenie skóry, to przewlekła choroba zapalna skóry, która często występuje u osób o skłonnościach alergicznych. Objawia się suchą, swędzącą skórą, zaczerwienieniem, pęcherzami i łuskami. Choroba ta może wpływać na jakość życia pacjenta, powodując dyskomfort i utratę pewności siebie. Wprowadzenie odpowiedniego planu pielęgnacji skóry i unikanie czynników wywołujących alergię może pomóc w łagodzeniu objawów i utrzymaniu zdrowej skóry.

Skąd się bierze alergia skórna? Przyczyny alergii skórnej

Alergia skórna wynika z reakcji nadwrażliwości układu immunologicznego na substancje zewnętrzne, nazywane alergenami. Najczęstszymi alergenami skórnymi są: kurz, roztocza, grzyby, pyłki roślin, sierść zwierząt, owady, chemikalia stosowane w kosmetykach i środkach czystości. W przypadku alergii skórnej układ odpornościowy reaguje nadmiernie, powodując stan zapalny skóry i objawy alergiczne.

Alergia skórna u dzieci

Alergia skórna często rozwija się u dzieci, szczególnie przed 5. rokiem życia. Czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w rozwoju tej choroby, ale środowisko i czynniki zewnętrzne również mogą wpływać na wystąpienie alergii u dzieci. Wczesne objawy alergii skórnej u dzieci obejmują swędzenie, zaczerwienienie i suchość skóry. U dzieci ważne jest wdrożenie odpowiedniego planu leczenia i pielęgnacji skóry, aby zapobiegać pogorszeniu się objawów i minimalizować dyskomfort.

Alergia skórna - objawy

Objawy alergii skórnej mogą różnić się od osoby do osoby, ale najczęstsze objawy to:

 • Sucha i swędząca skóra: Alergia skórna powoduje uszkodzenie bariery ochronnej skóry, co prowadzi do suchości i swędzenia. Skóra może być również łuszcząca się.
 • Zaczerwienienie i podrażnienie skóry: W wyniku reakcji alergicznej skóra może stać się zaczerwieniona i podrażniona.
 • Pęcherze i wykwity skórne: W niektórych przypadkach alergia skórna może prowadzić do powstawania pęcherzy, które są bolesne i mogą pękać.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Alergia skórna - leki i terapie naturalne

Leczenie alergii skórnej obejmuje leki , jak i terapie naturalne. Oto niektóre z najczęściej stosowanych metod leczenia:

 1. Kremy nawilżające: Regularne stosowanie kremów nawilżających może pomóc w utrzymaniu wilgoci skóry i zmniejszeniu suchości.
 2. Leki przeciwhistaminowe: Leki przeciwhistaminowe mogą pomóc w łagodzeniu swędzenia i zmniejszeniu reakcji alergicznej.
 3. Kortykosteroidy: W przypadku nasilonych objawów alergii skórnej, lekarz może zalecić stosowanie miejscowych kortykosteroidów, które pomagają w zmniejszeniu stanu zapalnego skóry.
 4. Terapia fotodynamiczna: W niektórych przypadkach terapia fotodynamiczna może być stosowana w leczeniu alergii skórnej. Polega ona na naświetlaniu skóry specjalnym światłem, które niszczy komórki odpowiedzialne za stan zapalny.

Oprócz tradycyjnych metod leczenia, istnieje kilka terapii naturalnych, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów alergii skórnej. Należą do nich:

 • Łagodzące kąpiele: Dodanie do wody kąpielowej olejków łagodzących, takich jak olejek z rumianku, może przynieść ulgę podrażnionej skórze.
 • Ograniczenie narażenia na alergeny: Unikanie alergenów, takich jak sierść zwierząt, kurz, grzyby i pyłki roślin, może pomóc w zmniejszeniu objawów alergii skórnej.
 • Dieta eliminacyjna: Wyeliminowanie z diety potencjalnych alergenów, takich jak gluten, nabiał czy orzechy, może pomóc w zmniejszeniu objawów alergii skórnej u niektórych osób.

Leczenie alergii skórnej

Leczenie alergii skórnej polega na identyfikacji i eliminacji alergenów, które powodują reakcję alergiczną. Alergie skórne mogą być spowodowane kontaktowym zapaleniem skóry, pokrzywką, atopowym zapaleniem skóry lub reakcją na ukąszenia owadów. W leczeniu alergii skórnej stosuje się różne metody, w zależności od rodzaju i nasilenia objawów. Często zaleca się stosowanie maści lub kremów przeciwzapalnych, które łagodzą swędzenie i zaczerwienienie skóry. W przypadku bardziej nasilonych objawów, lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają reakcję alergiczną. Ponadto, istnieją również terapie fototerapeutyczne, takie jak PUVA (photochemotherapy), które wykorzystują światło ultrafioletowe do łagodzenia objawów. Ważne jest również unikanie czynników, które mogą nasilać reakcje alergiczne, takich jak alergeny powietrzne, sierść zwierząt, detergenty czy substancje chemiczne. W przypadku alergii skórnej, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który zaleci odpowiednie metody leczenia. 

Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Alergia – objawy skórne

Alergia to reakcja organizmu na kontakt z alergenem, czyli substancją, która wywołuje u danej osoby uczulenie. Jednym z najczęstszych objawów alergii są objawy skórne, które mogą wystąpić zarówno w postaci pokrzywki, jak i atopowego zapalenia skóry. Pokrzywka charakteryzuje się powstawaniem swędzących, czerwonych bąbli na skórze w różnych miejscach ciała. Często towarzyszy jej obrzęk, który może być dotkliwy i znacznie utrudniać funkcjonowanie. Atopowe zapalenie skóry natomiast jest przewlekłą chorobą skóry, która objawia się suchą, swędzącą skórą, a także występowaniem zmienionych miejscowo odczynów zapalnych. Objawy skórne alergii mogą być bardzo dokuczliwe i wpływać na jakość życia danej osoby. Dlatego ważne jest, aby rozpoznać alergię i odpowiednio ją leczyć, aby złagodzić objawy i poprawić samopoczucie. 

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii naturalnej zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że jest to bezpieczne i odpowiednie dla Twojego przypadku.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca