mgr Bożena Heller
autor artykułuPodagrycznik - Czym jest i jak wygląda ta roślina?
Podagrycznik zwyczajny, inaczej ziele żmije (lat. Aristolochia clematitis), to roślina należąca do rodziny kokornakowatych. W Polsce występuje pospolicie, zarówno na terenach polnych, jak i na skarpach i brzegach rzek. Roślina ta ma owalne liście o długości do 15 cm, które są nakrapiane na bokach na białym tle. Kwiaty są koloru zielono-żółtego, a owocem jest torebka zawierająca drobne nasiona.
Podagrycznik ma wiele zastosowań w medycynie naturalnej, m.in. jako środek przeciwgorączkowy i moczopędny. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina silnie toksyczna i niedostatecznie przetestowana pod względem bezpieczeństwa stosowania.
Podagrycznik - Skutki uboczne i bezpieczeństwo stosowania
Podagrycznik zawiera szereg substancji, w tym glikozydy, alkaloidy i flawonoidy, które wywołują skutki uboczne. Najważniejszą substancją toksyczną jest kwas aristolochowy, który jest kancerogenny i mutagenny. Stosowanie podagrycznika jest związane z ryzykiem wystąpienia uszkodzeń wątroby, nerek oraz układu nerwowego, a także z możliwością wywołania nowotworów dróg moczowych.
Podagrycznik - Właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie
Mimo że podagrycznik jest rośliną silnie toksyczną, to posiada także właściwości lecznicze. Zawarte w niej substancje wpływają na funkcjonowanie układu moczowego, a także posiadają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Podagrycznik może pomóc w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, a także zakażeń dróg moczowych.
Podagrycznik - Przeciwwskazania i kto powinien unikać jego stosowania
Stosowanie podagrycznika może prowadzić do bardzo poważnych skutków ubocznych, dlatego też roślinę tę powinny stosować osoby tylko na zalecenie lekarza. Do przeciwwskazań stosowania podagrycznika należą:
- ciąża i laktacja,
- choroby wątroby i nerek,
- choroby przewodu pokarmowego,
- alergie i nadwrażliwość na składniki podagrycznika,
- stosowanie przez dzieci i osoby w podeszłym wieku.
Jak często pić podagrycznik? - Dawkowanie i zalecenia dotyczące spożywania
Podagrycznik powinien być stosowany tylko na zalecenie lekarza, ponieważ jest to roślina silnie toksyczna i nieprzewidywalna. W przypadku zastosowania podagrycznika należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania oraz okresów stosowania. Osoby, które stosują podagrycznik, powinny przestrzegać zasad dawkowania oraz przepisów przechowywania, aby uniknąć skutków ubocznych.
Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
Podsumowanie
Podagrycznik to roślina, która posiada właściwości lecznicze, ale wiąże się z silnymi skutkami ubocznymi. Warto pamiętać, że podagrycznik powinien być stosowany tylko na zalecenie lekarza, a osoby, które stosują tę roślinę, powinny przestrzegać zasad dawkowania i przepisów przechowywania. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych, należy przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem.