Witamina B12: Niezbędna dla układu nerwowego i produkcji krwinek czerwonych. Rola witaminy B12 w organizmie. Nadmiar witaminy B12. Objawy niedoboru witaminy B12

Witamina B12: Niezbędna dla układu nerwowego i produkcji krwinek czerwonych. Rola witaminy B12 w organizmie. Nadmiar witaminy B12. Objawy niedoboru witaminy B12

Witamina B12, znana także jako kobalamina, jest jednym z najważniejszych składników, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Pełni ona kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego układu nerwowego oraz produkcji krwinek czerwonych. Warto przyjrzeć się bliżej właściwościom, dawkowaniu, niedoborom i nadmiarowi tej niezwykle istotnej witaminy.

Witamina B12 - jaką pełni rolę w organizmie?

Witamina B12 jest niezbędna dla naszego organizmu ze względu na rolę, jaką pełni w wielu procesach metabolicznych. Głównym zadaniem tej witaminy jest produkcja czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Czerwone krwinki są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich tkanek i narządów, dlatego ich właściwa produkcja jest niezwykle istotna dla zdrowego funkcjonowania organizmu.

Ponadto, witamina B12 wspomaga układ nerwowy, poprawiając jego funkcjonowanie. Jest niezbędna dla syntezy mieliny, substancji otaczającej nasze nerwy i umożliwiającej szybkie przekazywanie impulsów nerwowych. Dzięki temu zapewnia elastyczność i ochronę naszych nerwów.

Właściwości witaminy B12

Witamina B12 charakteryzuje się szeregiem właściwości, które wpływają na nasze zdrowie:

 1. Wspomaga produkcję krwinek czerwonych: Jak już wcześniej wspomniano, witamina B12 jest niezbędna do prawidłowej produkcji czerwonych krwinek. Jej niedobór może prowadzić do niedokrwistości.
 2. Wspiera układ nerwowy: Kobalamina odgrywa ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniej kondycji naszego układu nerwowego. Jej wystarczające spożycie może wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych.
 3. Bierze udział w metabolizmie: Witamina B12 jest niezbędna do metabolizmu białek, tłuszczów i węglowodanów. Pomaga w przemianach ustrojowych, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Witamina B12 - dawkowanie

Określenie optymalnej dawki witaminy B12 może być skomplikowane, ponieważ zależy ona od wielu czynników, takich jak płeć, wiek czy stan zdrowia. Generalnie zaleca się, aby dorośli przyjmowali około 2-3 mikrogramów witaminy B12 dziennie. Osoby starsze i kobiety w ciąży mogą potrzebować nieco więcej.

Istnieje wiele form suplementów witaminy B12, takich jak tabletki, kapsułki, czy zastrzyki. Przed rozpoczęciem suplementacji, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią dawkę i formę suplementu.

Witamina B12 - niedobór - objawy

Niedobór witaminy B12 może prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów, które mogą wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie. Oto niektóre z nich:

 • Zmęczenie i osłabienie
 • Bóle głowy
 • Problemy ze skórą (suchość, łuszczenie)
 • Zaburzenia równowagi
 • Zmniejszona koncentracja i zdolność poznawcza
 • Zaburzenia nastroju, depresja
 • Zwiększone ryzyko infekcji

W przypadku wystąpienia tych objawów, warto skonsultować się z lekarzem, który może przeprowadzić badania diagnostyczne i potwierdzić niedobór witaminy B12.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Nadmiar witaminy B12 - co powoduje?

Podobnie jak niedobór, nadmiar witaminy B12 może przynieść pewne niekorzystne skutki. Jednakże, w przypadku witaminy B12 występuje małe ryzyko przedawkowania, ponieważ nadmiar jest wydalany z organizmu wraz z moczem. Rzadko zdarza się, aby spożycie witaminy B12 było powodem poważnych problemów zdrowotnych.

W przypadku suplementacji, zawsze warto stosować się do zaleceń lekarza i nie przekraczać zalecanej dawki.

Źródła witaminy B12

Witaminę B12 można znaleźć przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Oto niektóre z wpływowych źródeł witaminy B12:

 • Mięso czerwone (wołowina, jagnięcina)
 • Ryby (łosoś, tuńczyk)
 • Jaja
 • Produkty mleczne (mleko, ser, jogurt)

Jeśli jesteś weganinem lub wegetarianinem, ważne jest dbanie o odpowiednie źródła witaminy B12, ponieważ rośliny nie są dobrymi źródłami tej witaminy. W takim przypadku, warto skonsultować się z dietetykiem, aby móc uzupełniać niedobory witaminy B12 odpowiednimi suplementami.

Zapotrzebowanie na witaminę B12

Zapotrzebowanie na witaminę B12 (kobalaminę) różni się w zależności od wieku, płci, indywidualnych potrzeb zdrowotnych oraz stylu życia. Witamina B12 jest niezbędna do wielu ważnych procesów metabolicznych w organizmie, a jej niedobór może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Oto ogólne wytyczne dotyczące zapotrzebowania na witaminę B12:

Zalecane dzienne spożycie (RDA) witaminy B12:

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Medycyny (Institute of Medicine) w Stanach Zjednoczonych, zalecane dzienne spożycie witaminy B12 wynosi:

 • Dla niemowląt (0-12 miesięcy): 0,4-0,5 mikrograma dziennie (μg/dzień)
 • Dla dzieci (1-18 lat): 0,9-2,4 μg/dzień, w zależności od wieku
 • Dla dorosłych (19 lat i starsi): 2,4 μg/dzień

W okresach szczególnych potrzeb:

 1. Ciąża i laktacja: Kobiety w ciąży potrzebują nieco więcej witaminy B12, dlatego zalecane dzienne spożycie wynosi 2,6 μg/dzień. Kobiety karmiące piersią powinny również dostarczać 2,8 μg/dzień.
 2. Wiek i starszy wiek: Wraz z wiekiem może występować utrudnione wchłanianie witaminy B12 z pożywienia. Dlatego osoby starsze, zwłaszcza powyżej 50. roku życia, mogą potrzebować większej ilości witaminy B12 lub suplementacji.

Suplementy witaminy B12:

W przypadku niedoboru witaminy B12 lub konieczności suplementacji, dawkowanie zależy od indywidualnych potrzeb i rekomendacji lekarza. Suplementy witaminy B12 są dostępne w różnych formach, takich jak tabletki, kapsułki, spreje, a także zastrzyki.

 • Niedobór witaminy B12: W przypadku niedoboru witaminy B12, lekarz może zalecić suplementację w celu przywrócenia właściwego poziomu tej witaminy w organizmie. Dawka suplementu będzie dostosowana do stopnia niedoboru.
 • Weganizm i wegetarianizm: Osoby na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej, które nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego, powinny być szczególnie świadome konieczności dostarczenia witaminy B12. W takim przypadku suplementacja może być konieczna.
 • Osoby starsze: Osoby starsze, zwłaszcza powyżej 50. roku życia, mogą być bardziej narażone na niedobór witaminy B12 z powodu zmniejszonej zdolności organizmu do wchłaniania tej witaminy z pożywienia. W takim przypadku lekarz może zalecić regularną suplementację.

Witamina B12 jest niezbędna do wielu procesów w organizmie, w tym do produkcji czerwonych krwinek, prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz metabolizmu. Niedobór tej witaminy może prowadzić do anemii, zaburzeń neurologicznych i innych problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednie spożycie witaminy B12 poprzez dietę lub suplementację, szczególnie jeśli istnieje ryzyko niedoboru. Przed rozpoczęciem suplementacji witaminą B12 zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić odpowiednią dawkę i zapobiec nadmiarowi tej witaminy, który również może mieć negatywne skutki.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca