Wirusowe zapalenie wątroby typu C – objawy. WZW C - diagnostyka i jak się nie zarazić. Co to jest przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C i jakie są jego przyczyny? Leczenie WZW C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – objawy. WZW C - diagnostyka i jak się nie zarazić. Co to jest przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C i jakie są jego przyczyny? Leczenie WZW C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest chorobą zakaźną, której przyczyną jest wirus HCV. Choroba ta jest przyczyną poważnej choroby wątroby, a w dalszej perspektywie może prowadzić do marskości wątroby lub raka wątroby. W tym artykule omówimy objawy i diagnostykę WZW C, a także sposoby zapobiegania zakażeniu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – co to za choroba?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) jest zakaźną chorobą, która atakuje wątrobę. Jest spowodowane przez wirus zapalenia wątroby typu C. Choroba jest przenoszona przez kontakt z zakażoną krwią. Może wystąpić również w wyniku współdzielenia igieł do narkotyków, narzędzi medycznych lub zabiegów kosmetycznych. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą być niewielkie lub nieobecne w początkowym stadium, co czyni ją trudną do zdiagnozowania. Jednak z czasem choroba może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątroby i niewyrównane zaburzenia czynności wątroby. Istnieje szczepionka, która chroni przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C, ale nie ma skutecznego leku na już zakażonych. Dlatego wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie są kluczowe. Świadomość o wirusowym zapaleniu wątroby typu C jest istotna, aby uniknąć zakażenia i zapobiec szerzeniu się tej choroby. 

WZW typu C - Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C

Osoby zarażone wirusem HCV mogą nie mieć objawów przez wiele lat, a nawet do momentu, gdy choroba spowoduje poważne uszkodzenia wątroby. W niektórych przypadkach, chroba może się pojawić nagłównie z następującymi objawami:

 • zmęczenie,
 • utrata apetytu,
 • nudności i wymioty,
 • bóle brzucha,
 • ciemny mocz,
 • światłowstręt i żółtaczka.

Objawy te mogą być związane z innymi schorzeniami, a niekoniecznie z WZW C. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli występują objawy, które powtarzają się przez dłuższy czas.

WZW typu C - diagnostyka

Diagnostyka WZW C odbywa się przy pomocy badań krwi, które sprawdzają obecność przeciwciał przeciwko wirusowi HCV. Jeśli wyniki są dodatnie, lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak badania wątroby lub biopsję wątroby. W niektórych przypadkach, lekarz może również zlecić badanie USG brzucha, aby sprawdzić stan wątroby.

WZW C - jak się zarazić? Profilaktyka

Głównym sposobem, w jaki ludzie się zarażają WZW C, jest poprzez kontakt z zakażoną krwią. Osoby, które są wyższym ryzykiem zakażenia to:

 • osoby, które przyjmują narkotyki doustnie lub wstrzykujące,
 • osoby, które korzystają z nieświeżych igieł lub innych narzędzi do wstrzykiwania narkotyków,
 • osoby, które korzystają z niesprawdzonych narzędzi medycznych, takich jak igły i strzykawki,
 • osoby, które przyjmują hemodializę.

Istnieją środki zapobiegawcze, które mogą pomóc zapobiec zakażeniu WZW C. Należą do nich:

 • unikanie wstrzykiwania narkotyków,
 • stosowanie prezerwatyw podczas każdego stosunku,
 • unikanie dzielenia narzędzi, takich jak igły i strzykawki,
 • stosowanie profesjonalnych usług tatuażu, manicure i pedicure,
 • zapobieganie uszkodzeniom skóry, działań zwiąanych z higieną

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Szczepienie WZW C

Obecnie nie ma dostępnej szczepionki przeciwko WZW C dostępnej dla ludzi. Jednakże, istnieją skuteczne sposoby zapobiegania zakażeniu, takie jak unikanie działań związanych z wysokim ryzykiem, korzystanie wyłącznie z dobrych źródeł opieki medycznej i stosowanie profilaktycznych działań zapobiegających uszkodzeniom skóry.

WZW C – co to jest? Ostre i przewlekłe zapalenie wątroby

WZW C, znane również jako wirusowe zapalenie wątroby typu C, jest jedną z najczęstszych i najbardziej niebezpiecznych postaci zapalenia wątroby. Wirus HCV, który jest odpowiedzialny za WZW C, jest przyczyną zarówno ostrego, jak i przewlekłego zapalenia wątroby. Ostre zapalenie wątroby C występuje wkrótce po zakażeniu wirusem i może objawiać się takimi objawami, jak żółtaczka, zmęczenie, ból brzucha i utrata apetytu. Przewlekłe zapalenie wątroby C jest diagnozowane, gdy wirus pozostaje w organizmie przez dłuższy czas, zazwyczaj ponad 6 miesięcy. Może prowadzić do powikłań, takich jak marskość wątroby, niewydolność wątroby i nawet rak wątroby. WZW C przenoszone jest głównie przez kontakt z skażoną krwią, na przykład przez współdzielenie igieł do narkotyków, narzędzi do tatuażu lub manikiuru, współżycie seksualne bez zabezpieczenia, a także od matki do dziecka podczas porodu. Dlatego istotne jest unikanie tych czynników ryzyka i regularne wykonywanie badań w celu wczesnego wykrycia WZW C.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca