Wirus Zika: jak się chronić, objawy i miejsca występowania. Wirus Zika – objawy zakażenia

Wirus Zika: jak się chronić, objawy i miejsca występowania. Wirus Zika – objawy zakażenia

Sprawdź czym jest wirus zika jak się chronić 

Czym jest wirus Zika?

Wirus Zika jest to wirus przenoszony przez komary z rodzaju Aedes. Należy do rodziny Flaviviridae, tej samej co wirusy żółtej gorączki, dengi czy wirus Zachodniego Nilu. Wirus Zika został po raz pierwszy zidentyfikowany u człowieka w Ugandzie w 1947 roku, jednak przez długi czas pozostawał rzadko występującym i niewielkim zagrożeniem dla ludzi.

Gdzie występuje wirus Zika?

Początkowo wirus Zika był obecny głównie w rejonach tropikalnych i subtropikalnych Afryki i Azji. Jednak w ostatnich latach, wirus Zika rozprzestrzenił się na szeroką skalę i dotarł do Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej. Obecnie, można spotkać wirus Zika w ponad 80 krajach na całym świecie, będących pod wpływem komarów z rodzaju Aedes.

Wirus Zika - objawy

Większość ludzi zarażonych wirusem Zika nie ma żadnych objawów lub występują one w bardzo łagodnej formie. Jednak u niektórych osób mogą wystąpić następujące symptomy:

 • Gorączka
 • Ból głowy
 • Ból mięśni i stawów
 • Wysypka
 • Zapalenie spojówek
 • Ból za oczami
 • Bóle brzucha
 • Nudności i wymioty

Objawy te zazwyczaj utrzymują się przez około 2-7 dni i zazwyczaj są łagodne. Jednak u niektórych osób, wirus Zika może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak mikrocefalia u niemowląt, zespół Guillaina-Barrégo czy zapalenie mózgu.

Jak się chronić przed zarażeniem wirusem Zika?

Niestety, nie ma dostępnej szczepionki ani leczenia dla wirusa Zika. Jednak istnieje wiele działań, które można podjąć, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się wirusem Zika:

 • Unikaj podróży do regionów, w których wirus Zika jest szeroko rozpowszechniony.
 • Noszenie długich rękawów i spodni oraz stosowanie sprayów owadobójczych mogą zredukować szanse na ukąszenie przez komary.
 • Spray na bazie DEET jest skuteczny w zapobieganiu ukąszeniom przez komary.
 • Zabezpiecz domy i miejsca przebywania siatkami przeciw owadom.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Epidemiologia wirusa Zika

Wirus Zika wywołał epidemię w latach 2015-2016 w Ameryce Południowej, Środkowej i na Karaibach. W tym czasie, setki tysięcy ludzi zostało zarażonych wirusem Zika, a setki przypadków poważnych powikłań były zgłaszane. Mimo, że od tego czasu zachorowania na wirus Zika maleją, nadal istnieje zagrożenie związane z tym wirusem, zwłaszcza w regionach o klimacie tropikalnym.

Objawy zakażenia wirusem Zika

Objawy zakażenia wirusem Zika są często łagodne i obejmują gorączkę, wysypkę, bóle mięśni i stawów, ból głowy oraz spojówkową zapalenie (zaczerwienienie oczu). Rzadziej występują nudności, wymioty, ból brzucha i zapalenie stawów. Objawy pojawiają się zazwyczaj kilka dni po ukąszeniu przez zarażonego komara. W większości przypadków osoba zakażona wirusem Zika może samodzielnie radzić sobie z objawami i nie wymaga specjalnego leczenia. Jednak u niektórych osób objawy mogą być bardziej nasilone i przedłużone. Istnieje również ryzyko powikłań neurologicznych, takich jak zespół Guillaina-Barrego, który może prowadzić do paraliżu. Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie wirusem Zika u kobiet w ciąży, ponieważ może spowodować wrodzone wady płodu, takie jak małogłowie, mikrocefalia i problemy z rozwojem mózgu. Dlatego też kobiety w ciąży powinny szczególnie uważać na ukąszenia komarów i unikać podróży do rejonów o wysokim ryzyku zakażenia wirusem Zika. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca