Wibroterapia - co to jest i kto powinien ją stosować? Czym jest wibroterapia? Zalety wibroterapii. Opinie na temat urządzenia Vitberg

Wibroterapia - co to jest i kto powinien ją stosować? Czym jest wibroterapia? Zalety wibroterapii. Opinie na temat urządzenia Vitberg

Wibroterapia to jedna z nowszych metod terapeutycznych, która wykorzystuje wibracje do leczenia różnych dolegliwości. Metoda ta zyskuje na popularności, ale czy jest skuteczna i bezpieczna dla zdrowia? W tym artykule przedstawimy korzyści i przeciwwskazania związane z wibroterapią, jej definicję oraz sposób działania.

Wibroterapia - definicja i działanie tej metody terapeutycznej. Czym jest wibroterapia?

Wibroterapia polega na stosowaniu wibracji o różnej częstotliwości i amplitudzie do wpływania na organizm człowieka. Wibracje są przenoszone przez całe ciało lub stosowane punktowo na konkretną partię ciała. Dokładny mechanizm działania wibroterapii nie jest dotychczas w pełni zrozumiały, ale podejrzewa się, że jest ona w stanie wpływać na napięcie mięśniowe, poprawiać przepływ krwi i limfy, a także stymulować układ nerwowy. Metoda ta ma pozytywny wpływ na wiele dolegliwości, takich jak bóle pleców, reumatyzm, zaburzenia krazenia, a nawet cellulit.

Wibroterapia - korzyści i znaczenie terapii dla zdrowia

Dlaczego warto stosować wibroterapię?

Wibroterapia może być stosowana w celu leczenia różnych schorzeń związanych z mięśniami, kośćmi i układem krążenia. Ma pozytywny wpływ na usuwanie bólu, poprawę ruchomości stawów, zwiększenie elastyczności mięśni oraz zmniejszenie obrzęków. Może także pomagać w redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu poprzez zwiększenie przepływu krwi w obszarach problemowych.

Wibroterapia - korzyści dla zdrowia

Leczenie przy użyciu wibracji może być bardziej efektywne niż zwykły masaż, ponieważ wibracje przenikają głębiej w tkanki, co może przyspieszyć procesy regeneracyjne. Wibroterapia może także pomóc w zwalczaniu stresu i łagodzić objawy depresji dzięki wprowadzeniu odpowiednich wibracji, co pomaga w relaksacji.

Czy wibroterapia jest szkodliwa? Poznaj fakty i ryzyko

Wibroterapia jest zazwyczaj uważana za bezpieczną metodę terapeutyczną, ale jak z każdą inną metodą terapii, może mieć swoje przeciwwskazania i potencjalne ryzyko. Wibracje o zbyt dużej amplitudzie lub częstotliwości mogą uszkodzić tkanki i kości, a także spowodować inne problemy zdrowotne. Dlatego ważne jest, aby wibroterapię stosować wyłącznie po dokładnym przebadaniu przez specjalistę oraz w przypadku braku przeciwwskazań.

Wibroterapia - przeciwwskazania - kiedy należy jej unikać?

Wibroterapię należy unikać w przypadku:

 • ciąży
 • chorób serca
 • zaburzeń krzepliwości krwi
 • chorób skóry
 • zaawansowanego stadiów osteoporozy
 • chorób nowotworowych

Ostrożność należy zachować w przypadku:

Dlatego przed zastosowaniem wibroterapii należy skonsultować się z lekarzem, który określi, czy ta metoda terapeutyczna jest odpowiednia dla pacjenta, a jeśli tak, to w jakiej formie i na jakiej intensywności.

Najczęstsze wskazania do wibroterapii

Najczęstsze wskazania do wibroterapii obejmują leczenie urazów mięśni i stawów, bólu pleców, a także poprawę funkcji równowagi i koordynacji ruchowej. Wibroterapia może być stosowana w przypadku urazów sportowych, takich jak skręcenia, naciągnięcia mięśni, a także w rehabilitacji po złamaniach kości. Wibroterapia może również przynieść ulgę osobom z problemami z krążeniem krwi i przewlekłymi bólami mięśniowymi, takimi jak napięcie mięśniowe czy fibromyalgia. Dzięki precyzyjnym wibracjom, wibroterapia stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do poprawy elastyczności mięśni i ścięgien. Ponadto, wibroterapia może być również skuteczną metodą poprawy ogólnej wydolności fizycznej oraz ułatwieniem procesu treningowego, zwłaszcza w przypadku sportowców. Jednak przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, aby określić, czy wibroterapia jest właściwym rozwiązaniem dla danej osoby. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przeciwwskazania do wibroterapii

Wibroterapia, czyli leczenie za pomocą drgań mechanicznych, może być bardzo efektywna w niektórych przypadkach, jednak istnieją również przeciwwskazania do jej stosowania. Wibroterapia nie powinna być stosowana u osób z zaawansowanymi schorzeniami układu krążenia, takimi jak arytmia lub niewydolność serca. Ponadto, osoby ze złamaniem kości, urazami mięśni lub ścięgien również powinny unikać tego rodzaju terapii. Innymi przeciwwskazaniami są zakażenia skóry, guzy, stany zapalne lub infekcje w obszarze leczenia. Wibroterapia może prowadzić do dalszych uszkodzeń tkanek lub pogorszyć istniejące schorzenia w przypadku ignorowania tych przeciwwskazań. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem wibroterapii skonsultować się z lekarzem i omówić wszelkie obecne schorzenia czy kontrowersje. Podsumowując, mimo potencjalnych korzyści, wibroterapia może być przeciwwskazana dla pewnych osób i wymaga ostrożnego podchodzenia do jej stosowania. 

Podsumowanie

Wibroterapia to metoda terapeutyczna, która wykorzystuje wibracje do leczenia różnych schorzeń. Ta nowoczesna metoda terapii ma wiele pozytywnych efektów, w tym poprawę przepływu krwi, redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu, a także poprawę ruchomości stawów. Jednak wibroterapia może nie być odpowiednia dla wszystkich pacjentów. Przed zastosowaniem tej metody należy skonsultować się ze specjalistą, a jeśli pozwala na to stan zdrowia, można wdrożyć odpowiednie leczenie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca