Mammografia - kiedy wykonuje się to badanie i jak się przygotować?  Mammografia – jak wygląda samobadanie piersi? Mammografia – badanie przesiewowe raka piersi 

Mammografia - kiedy wykonuje się to badanie i jak się przygotować?  Mammografia – jak wygląda samobadanie piersi? Mammografia – badanie przesiewowe raka piersi 

Sprawdź czym jest mammografia, jak przebiega i kiedy ją wykonywać

Mammografia - na czym polega?

Mammografia to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych stosowanych w medycynie, mające na celu wykrycie zmian patologicznych w tkance piersi. Metoda ta opiera się na zastosowaniu promieni rentgenowskich do uzyskania obrazów wewnętrznej struktury gruczołu piersiowego. Badanie mammograficzne pozwala wykrywać zarówno zmiany łagodne, jak i podejrzane zmiany nowotworowe, a wczesne wykrycie raka piersi jest kluczowe dla skuteczności leczenia.

Podczas mammografii pacjentka jest umieszczana między dwiema płytkami rentgenowskimi, które delikatnie uciskają piersi. Następnie, przez krótki czas przechodzi przez nie promieniowanie rentgenowskie, które jest absorbowane w różnym stopniu przez tkanki piersi. Obrazy uzyskane podczas mammografii mogą ujawnić niewidoczne na zewnątrz zmiany lub guzy.

Jak się przygotować do mammografii?

Przygotowanie do mammografii jest zazwyczaj niewymagające i można je przeprowadzić bez większych trudności. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc przygotować się do badania:

 1. Unikaj używania dezodorantów, kremów lub proszków na obszarze piersi i pach, ponieważ mogą one wpływać na jakość obrazu mammograficznego. Dlatego ważne jest, aby nie nakładać na piersi żadnych kosmetyków przed badaniem.
 2. Jeśli pacjentka ma piersi wrażliwe lub bolesne, warto unikać kofeiny kilka dni przed badaniem, ponieważ może to zwiększyć bolesność piersi.
 3. W dniu badania pacjentka powinna nosić luźną, dwuczęściową odzież, aby łatwo można było zdjąć górną część bielizny podczas wykonywania mammografii.
 4. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że mogłaby być w ciąży, powinna o tym poinformować technika radiologicznego przed przeprowadzeniem badania.

Ile trwa mammografia?

Czas trwania mammografii zależy od kilku czynników, takich jak umiejętności technika radiologicznego i ewentualna konieczność powtórzenia obrazów. Przeciętnie samo badanie mammograficzne trwa około 10-15 minut. Technik radiologiczny będzie dokładnie instruować pacjentkę podczas wykonywania badania, umieszczając jej piersi między płytkami i ustawiając się w odpowiedniej pozycji.

Ile się czeka na wynik mammografii?

Czas oczekiwania na wynik mammografii może się różnić w zależności od miejsca, w którym została wykonana. Zazwyczaj trwa to od kilku dni do kilku tygodni. Po zakończeniu badania mammograficznego obrazy zostaną ocenione przez radiologa, który dokładnie przeanalizuje je i wyda opinię. Wynik mammografii zazwyczaj zostanie przekazany pacjentce przez jej lekarza prowadzącego. Jeśli wynik jest nieprawidłowy lub podejrzany, lekarz może zalecić dalsze badania lub konsultację specjalistyczną.

Wskazania do wykonywania mammografii

Mammografia jest zalecana dla wszystkich kobiet powyżej 40 roku życia, jako badanie przesiewowe w celu wczesnego wykrycia raka piersi. Jeśli pacjentka ma czynniki ryzyka związane z rakiem piersi, takie jak historia rodziny z rakiem piersi, wcześniejsze zmiany w tkance piersiowej lub inne schorzenia, lekarz może zalecić wcześniejsze rozpoczęcie badań mammograficznych. Jest to ważne, aby zwiększyć szanse na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie raka piersi.

Jeśli pacjentka ma jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące mammografii, powinna skonsultować się ze swoim lekarzem lub technikiem radiologicznym, którzy będą w stanie odpowiedzieć na jej pytania i udzielić niezbędnych informacji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak wygląda badanie mammograficzne?

Badanie mammograficzne, nazywane również mammografią, to procedura obrazowania medycznego, która jest stosowana do wczesnego wykrywania zmian w tkance piersi, zwłaszcza guzków czy guzów nowotworowych. Poniżej przedstawiam ogólny przebieg badania mammograficznego:

 1. Przygotowanie: Przed badaniem zazwyczaj nie wymaga się specjalnego przygotowania. Jednak unikaj stosowania dezodorantu, perfum, kremów ani proszków na piersi oraz unikaj ubierania ubrań zawierających metalowe elementy, takie jak zamek błyskawiczny, gdyż mogą one wpłynąć na jakość obrazu mammografii. Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że możesz być w ciąży, powinieneś poinformować technika wykonującego badanie.
 2. Pozycja pacjentki: Pacjentka jest proszona o rozebranie się do pasa i założenie specjalnej szpitalnej koszuli. Następnie jest prowadzona do pomieszczenia, gdzie przeprowadza się badanie mammograficzne. Pacjentka jest proszona o stanie w odpowiedniej pozycji przed aparatem mammograficznym.
 3. Kompresja piersi: Mammografia wymaga niewielkiego ściskania piersi za pomocą dwóch płaskich płyt mammograficznego aparatu. Ściskanie jest konieczne, aby uzyskać jak najbardziej dokładne obrazy tkanki piersi. Choć może to być nieco niekomfortowe i bolesne, to trwa zazwyczaj tylko przez kilka sekund podczas każdego zdjęcia.
 4. Zdjęcia piersi: Podczas badania wykonywane są co najmniej dwa zdjęcia mammograficzne każdej piersi, jedno w projekcji od strony boku, a drugie w projekcji od przodu. To pozwala na uzyskanie obrazów z różnych kierunków i pomaga w identyfikacji ewentualnych zmian.
 5. Ocenianie obrazów: Zdjęcia mammograficzne są oceniane przez radiologa, specjalistę ds. obrazowania medycznego. Radiolog ocenia wygląd tkanek piersi i poszukuje ewentualnych nieprawidłowości, takich jak guzki czy zmiany w tkance.
 6. Podsumowanie i interpretacja wyników: Po wykonaniu badania pacjentka może otrzymać wynik od lekarza lub oczekiwać na oficjalne wyniki badania, które zostaną przesłane do niej w późniejszym terminie. Jeśli wykryte zostaną nieprawidłowości, może być konieczne dalsze diagnostyka, w tym biopsja tkanki piersi.

Badanie mammograficzne jest jednym z najważniejszych narzędzi do wczesnego wykrywania raka piersi, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie i wyzdrowienie. Dlatego zaleca się regularne badania mammograficzne dla kobiet w określonym wieku lub z określonym ryzykiem zachorowania na raka piersi, zgodnie z wytycznymi lekarza.

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej w Polsce. Celem programu jest wykrywanie nowotworu piersi we wczesnym stadium, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie i poprawę rokowania. Program skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat i obejmuje regularne badania mammograficzne. Mammografia to badanie rentgenowskie, które umożliwia wczesne wykrycie zmian i guzów w piersiach. Program ma na celu zwiększenie dostępności do badań mammograficznych poprzez organizację bezpłatnych oraz dobrze zorganizowanych i zaplanowanych screeningów. Lista ośrodków, które oferują badania jest dostępna na stronie internetowej programu. Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przyczynia się do zmniejszenia umieralności z powodu tej choroby oraz poprawy jakości życia pacjentek. Regularne badania mammograficzne pozwalają na wczesne wykrycie zmian, nawet na poziomie przedklinicznym, co zwiększa szanse na uratowanie życia. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, pacjentki są kierowane do dalszych badań diagnostycznych i leczenia. Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest jednym z ważnych działań w zdrowiu publicznym, które mają na celu zapobieganie i kontrolę rozwoju raka piersi w populacji kobiet. 

Ile kosztuje mammografia i gdzie można ją wykonać

Koszt mammografii może znacząco różnić się w zależności od lokalizacji, rodzaju placówki medycznej i regionu, w którym jest wykonywana. W wielu krajach i regionach mammografia jest dostępna na zasadach finansowanego przez państwo programu badań przesiewowych lub jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, co oznacza, że ​​pacjentki mogą przeprowadzić badanie bezpośrednio lub za niewielką opłatą lub bez opłat. Koszty mogą również zależeć od rodzaju mammografii, czyli czy jest to mammografia cyfrowa czy mammografia tomosynteza (3D), która jest bardziej zaawansowaną technologią.

Jeśli nie masz dostępu do finansowanych przez państwo badań przesiewowych lub ubezpieczenia zdrowotnego, a chcesz wykonać mammografię, istnieje kilka opcji:

 1. Placówki medyczne: Możesz skontaktować się z prywatnymi placówkami medycznymi lub szpitalami w swojej okolicy, które oferują usługi mammografii. Koszt może się różnić, więc warto porównać ceny w różnych miejscach.
 2. Programy badań przesiewowych: W niektórych krajach istnieją programy rządowe lub organizacje społeczne, które oferują bezpłatne lub tanie badania mammograficzne dla określonych grup wiekowych lub ryzyka. Warto sprawdzić, czy taki program istnieje w twoim regionie.
 3. Organizacje charytatywne: Niektóre organizacje charytatywne, takie jak Fundacja Rozwoju Onkologii w Polsce, oferują darmowe badania mammograficzne lub zapewniają wsparcie finansowe dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na opłacenie badania.
 4. Programy zdrowia publicznego: W niektórych krajach i regionach programy zdrowia publicznego organizują kampanie badań mammograficznych, w których badania są dostępne za darmo lub po obniżonych cenach. Informacje na ten temat można uzyskać od lokalnych służb zdrowia publicznego.

Warto pamiętać, że badania mammograficzne są ważne w profilaktyce raka piersi i mogą pomóc w wczesnym wykrywaniu tej choroby, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Jeśli masz obawy dotyczące kosztów, warto skonsultować się z lekarzem lub lokalnymi organizacjami zdrowia, aby dowiedzieć się o dostępnych opcjach i programach wsparcia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca