Ultradźwięki - jak działają i gdzie się je stosuje? Ultradźwięki w kosmetyce. Zastosowanie ultradźwięków w fizykoterapii i kosmetyce. Ultradźwięki – wskazania

Ultradźwięki - jak działają i gdzie się je stosuje? Ultradźwięki w kosmetyce. Zastosowanie ultradźwięków w fizykoterapii i kosmetyce. Ultradźwięki – wskazania

Czasem słyszymy o terapii ultradźwiękowej, lecz nie do końca rozumiemy, czym ona jest. W tym artykule przybliżę Ci temat ultradźwięków oraz omówię ich zastosowania w różnych dziedzinach. Będziemy również rozmawiać o skutkach ubocznych oraz przeciwwskazaniach do terapii ultradźwiękowej.

Ultradźwięki - jak działają?

Ultradźwięki to fale dźwiękowe o częstotliwości powyżej 20 kHz, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. W medycynie, ultradźwięki są wykorzystywane jako terapia, przy czym są generowane przez specjalne urządzenia o nazwie ultrasonografy.

Podczas terapii ultradźwiękowej, ultrasonograf emituje fale dźwiękowe, które przenikają do tkanek w naszym ciele. Te fale dźwiękowe powodują drgania cząsteczek tkanek, co z kolei prowadzi do powstania energii termicznej. Energia ta wpływa na procesy metaboliczne i przyspiesza regenerację tkanek.

Ultradźwięki w rehabilitacji - jakie są ich zastosowania?

W dziedzinie rehabilitacji, terapia ultradźwiękowa znajduje szerokie zastosowanie. Jest szczególnie skuteczna przy leczeniu stanów zapalnych tkanek miękkich, takich jak zapalenie ścięgien czy mięśni. Dodatkowo, ultradźwięki pobudzają krążenie krwi oraz limfy, co przyspiesza proces gojenia się ran.

Terapia ultradźwiękowa jest również powszechnie stosowana w leczeniu pourazowych uszkodzeń stawów, takich jak skręcenia czy stłuczenia. Działa przeciwbólowo oraz poprawia elastyczność i zakres ruchu w stawach. Warto wspomnieć, że terapia ta nie jest tylko dla sportowców, ale również dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję fizyczną.

Skutki uboczne terapii ultradźwiękami - czy są możliwe?

Chociaż terapia ultradźwiękowa ma wiele zalet, istnieje również pewne ryzyko związane ze stosowaniem ultradźwięków. Możliwe skutki uboczne obejmują zaczerwienienie i przegrzanie skóry, a także bolesność i obrzęk w obszarze leczonym.

Dlatego upewnij się, że przestrzegasz zaleceń lekarza lub terapeuty przy stosowaniu terapii ultradźwiękowej. Ważne jest również wybranie doświadczonego i wykwalifikowanego specjalisty, który będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie terapii.

Ultradźwięki na twarz - zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej

Ultradźwięki znajdują również szerokie zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Terapia ultradźwiękowa na twarz jest skuteczną metodą redukcji zmarszczek oraz poprawy elastyczności skóry.

Podczas terapii ultradźwiękowej na twarz, fale dźwiękowe stymulują produkcję kolagenu w skórze, co prowadzi do jej wygładzenia oraz redukcji zmarszczek. Dodatkowo, ultradźwięki wspomagają wchłanianie substancji aktywnych, takich jak kwas hialuronowy czy witaminy, co zwiększa efektywność innych procedur kosmetycznych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ultradźwięki w fizjoterapii - jak działają i do czego się je wykorzystuje?

W fizjoterapii, ultradźwięki są szeroko stosowane. Ich głównym działaniem jest łagodzenie bólu oraz redukcja stanów zapalnych. Terapia ultradźwiękowa w fizjoterapii wykorzystywana jest w celu leczenia kontuzji mięśni, ścięgien czy stawów.

Dodatkowo, ultradźwięki pobudzają procesy gojenia się oraz wzmacniają tkankę łączną. Terapia ta jest często stosowana w połączeniu z innymi metodami, takimi jak masaże czy ćwiczenia rehabilitacyjne, w celu maksymalizacji efektów leczenia.

Przeciwwskazania do terapii ultradźwiękami - kiedy nie stosować?

Mimo wielu korzyści, terapia ultradźwiękowa nie jest odpowiednia dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem terapii.

Przeciwwskazania do terapii ultradźwiękowej obejmują:

 • ciążę
 • nowotwory
 • zapalenie skóry w obszarze leczenia
 • problemy z układem krążenia
 • zaburzenia czucia

Przed przystąpieniem do terapii, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, aby dowiedzieć się czy terapia ultradźwiękowa jest odpowiednia w Twoim przypadku.

Teraz, gdy rozumiesz jak działają ultradźwięki oraz w jakich dziedzinach są stosowane, możesz wspólnie z lekarzem zdecydować, czy terapia ultradźwiękowa jest odpowiednia dla Ciebie.

Zastosowanie ultradźwięków w fizykoterapii i kosmetyce

Ultradźwięki są wykorzystywane w różnych dziedzinach, w tym w fizykoterapii i kosmetyce, ze względu na ich zdolność do przenikania przez tkanki i wywierania różnych efektów biologicznych. Oto krótka charakteryzacja zastosowania ultradźwięków w tych obszarach:

Fizykoterapia:

 1. Terapia ultradźwiękowa: W fizykoterapii ultradźwięki są wykorzystywane do terapii różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak kontuzje mięśni, więzadeł i stawów. Emitowane fale ultradźwiękowe przenikają w głąb tkanek, co może pomóc w zmniejszeniu bólu, poprawie krążenia, zmniejszeniu stanów zapalnych i przyśpieszeniu gojenia.

Kosmetyka:

 1. Terapia ultradźwiękowa skóry: W kosmetyce ultradźwięki mogą być wykorzystywane do głębokiego oczyszczania skóry, poprawy krążenia krwi i limfy oraz stymulacji procesów naprawczych w skórze. Terapia ultradźwiękowa może również wspomóc wchłanianie kosmetyków i składników odżywczych.
 2. Ultradźwięki w zabiegach antycellulitowych: Wpływ ultradźwięków na tkanki tłuszczowe i stymulację krążenia może być wykorzystywany w zabiegach antycellulitowych i wyszczuplających.
 3. Terapia ultradźwiękowa przeciwstarzeniowa: Ultrasonoterapia może pomóc w regeneracji skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny. To może przyczynić się do poprawy jędrności i elastyczności skóry oraz zredukować oznaki starzenia.
 4. Sonoforeza: Jest to technika wykorzystująca ultradźwięki do wprowadzania substancji aktywnych, takich jak witaminy czy antyoksydanty, w głąb skóry. Dzięki temu składniki odżywcze mogą być lepiej wchłaniane.

Warto zaznaczyć, że zastosowanie ultradźwięków w kosmetyce oraz w fizykoterapii powinno być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy rozumieją zasady działania tej technologii i potrafią dostosować ją do indywidualnych potrzeb pacjenta lub klienta. Przed podjęciem jakiejkolwiek terapii warto skonsultować się z odpowiednim profesjonalistą, aby dowiedzieć się, czy jest to odpowiednie dla Twojego stanu zdrowia i potrzeb kosmetycznych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca