Ugryzienie pluskwy – jak wygląda? Ślady po ugryzieniu pluskwy łóżkowej

Ugryzienie pluskwy – jak wygląda? Ślady po ugryzieniu pluskwy łóżkowej

Ugryzienia przez pluskwy to powszechne zjawisko i może występować u osób w różnym wieku. Choć są one niegroźne dla naszego zdrowia, mogą powodować swędzenie, dyskomfort oraz uczucie pieczenia na skórze. W tym artykule omówimy jak rozpoznać ugryzienia pluskiew, jakie są skuteczne środki łagodzące objawy oraz jakie objawy wskazują na konieczność skonsultowania się z lekarzem.

Jak wyglądają ugryzienia pluskiew? Charakterystyczne cechy i wzorce

Ugryzienia pluskiew są zazwyczaj niewielkie, czerwone krostki na skórze. Charakteryzują się one tym, że zwykle występują w formie kolejno rozmieszczonych krostek wzdłuż linii, co może sugerować, że owady gryzą w kolejce. Te charakterystyczne wzorce mogą ułatwić rozpoznanie ugryzień przez pluskwy.

Ważne jest, aby nie mylić ugryzień pluskiew z ukąszeniami komarów czy innych owadów. Ugryzienia pluskiew często pojawiają się na otwartych częściach ciała, takich jak twarz, szyja, ręce i nogi, gdyż pluskwy preferują ciepłe miejsca, gdzie mogą swobodnie się żywić.

Co stosować na ugryzienia pluskiew? Skuteczne środki łagodzące objawy

Gdy doświadczysz ugryzienia przez pluskwę, istnieje kilka skutecznych środków, który być może pomogą złagodzić objawy. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty, w aptece czy sklepie z artykułami medycznymi. Do najpopularniejszych należą:

 • Maść hydrokortyzonowa: Zawiera hydrokortyzon, który działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Nakładaj ją bezpośrednio na miejsce ugryzienia kilka razy dziennie, stosując lekkie, kolisty ruch masujący.
 • Chłodzące kompresy: Nałożenie zimnego, mokrego ręcznika lub specjalnej łagodzącej kompresy na miejsce ugryzienia może pomóc w złagodzeniu swędzenia i dyskomfortu.
 • Preparaty przeciwbólowe i przeciwświądowe: Preparaty zawierające substancje takie jak benzokaina lub lidokaina są dostępne w formie kremów lub żeli. Nakładaj je na skórę wokół ugryzienia, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Pamiętaj, że przed zastosowaniem jakiejkolwiek maści lub kremu, warto skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem, szczególnie jeśli masz alergię lub jakiekolwiek przewlekłe schorzenia skóry.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy ugryzienia pluskiew powodują swędzenie? Typowe reakcje skórne

Tak, najczęstszym objawem po ugryzieniu przez pluskwę jest swędzenie. Po zetknięciu naszej skóry z śliną pluskiew (kiedy owady gryzą nas, wprowadzają ślinę do naszej krwi), nasz układ odpornościowy wyzwala reakcję zapalną, która może prowadzić do swędzenia, zaczerwienienia i opuchlizny. Świąd może być bardzo irytujący, szczególnie w nocy, gdy nasza skóra ma tendencję do przesychania się podczas snu.

Podrażnienia skórne po ugryzieniu przez pluskwy zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku dni lub tygodni. Dobrą praktyką jest unikać drapania dotkniętej skóry, co może doprowadzić do zakażenia lub powstania blizn. Jeśli swędzenie jest nieznośne, możesz skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać dalsze zalecenia i ewentualne leczenie.

Objawy ugryzień pluskiew - co należy monitorować i kiedy szukać pomocy medycznej

W większości przypadków objawy po ugryzieniu pluskwy są łagodne i samodzielnie ustępują. W niektórych sytuacjach jednak warto zwrócić uwagę na pewne objawy, które mogą wskazywać na konieczność skonsultowania się z lekarzem. Należą do nich:

 • Intensywne swędzenie i opuchlizna, które utrzymują się przez dłuższy czas lub pogarszają się.
 • Pojawienie się pęcherzy lub odczynów skórnych, takich jak wysypka, zmiany koloru skóry czy wypryski.
 • Jeśli doświadczasz silnych bólów, gorączki, zawrotów głowy lub innych objawów ogólnie złego samopoczucia.

Wymienione objawy mogą wskazywać na reakcję alergiczną lub infekcję, która wymagać będzie leczenia. Dlatego w takich przypadkach zaleca się skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca