Torakotomia - na czym polega? Torakotomia – przebieg, wskazania i rekonwalescencja po zabiegu. Torakotomia – powikłania i skutki uboczne 

Torakotomia - na czym polega? Torakotomia – przebieg, wskazania i rekonwalescencja po zabiegu. Torakotomia – powikłania i skutki uboczne 

Torakotomia to operacyjne otwarcie klatki piersiowej, które wykorzystywane jest zarówno do diagnostyki, jak i do leczenia chorób układu oddechowego, serca oraz wypadków nagłych. W artykule dowiesz się, na czym polega torakotomia, jakie są jej wskazania oraz jakie mogą być możliwe powikłania i ryzyko z nią związane.

Na czym polega torakotomia?

Torakotomia to inwazyjny zabieg chirurgiczny, który jest przeprowadzany w warunkach sali operacyjnej pod znieczuleniem. Podczas zabiegu chirurg wykonuje nacięcie w klatce piersiowej, aby uzyskać dostęp do narządów znajdujących się wewnątrz. Torakotomia umożliwia dokładne obejrzenie oraz manipulację narządami, co pozwala postawić dokładną diagnozę oraz przeprowadzić leczenie.

Zabiegi torakotomii przeprowadza się przede wszystkim w przypadku chorób płuc, takich jak choroby nowotworowe, ropnie płuc, zanik miąższu płucnego oraz niedodmę.

Symptomy wskazujące na konieczność torakotomii

Torakotomia jest wykonywana w przypadku, gdy występują następujące objawy:

 • Skrócenie oddechu
 • Potyliczne bóle głowy
 • Ostry ból klatki piersiowej
 • Wymioty
 • Podwyższona temperatura ciała
 • Obrzęk szyi oraz twarzy
 • Złe samopoczucie

Jeśli występują wspomniane objawy, konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarza, który podejmie decyzję o przeprowadzeniu torakotomii.

Przebieg torakotomii

Przed przystąpieniem do torakotomii pacjent powinien być odpowiednio przygotowany fizycznie - to znaczy powinien być w dobrej kondycji i poddany odpowiednim badaniom przedoperacyjnym. Przed procedurą należy być na czczo przez określony czas, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Torakotomia przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, zwykle przy użyciu intubacji. Następnie chirurg podejmuje decyzję o rodzaju torakotomii, w zależności od celu zabiegu oraz lokalizacji problemu.

Zabieg może polegać na nacięciu klatki piersiowej poziomo, pionowo, a także z boku. Liczba nacięć również zależy od decyzji lekarza.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Możliwe powikłania i ryzyko związane z torakotomią

Torakotomia jest inwazyjnym i złożonym zabiegiem chirurgicznym, który wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Do najczęstszych powikłań po torakotomii zalicza się:

Zdarzają się również bardzo poważne powikłania, takie jak:

 • miażdżyca tętnicy płucnej
 • uszkodzenia serca

Torakotomia jest inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, który wymaga długiej rehabilitacji i rekonwalescencji. Pacjent po zabiegu musi pozostać w szpitalu pod ścisłym nadzorem lekarza, by monitorować jego stan zdrowia i ewentualne powikłania.

Istnieje wiele czynności codziennych, które człowiek wykonuje automatycznie, takie jak spanie na wznak lub na boku, co po operacji jest niemożliwe ze względu na konieczność zachowania odpowiedniej pozycji ciała.

Podsumowanie

Torakotomia to inwazyjny zabieg chirurgiczny polegający na otwarciu klatki piersiowej. Jest on wykorzystywany przede wszystkim do diagnozy i leczenia chorób układu oddechowego. Przed zabiegiem pacjent powinien być odpowiednio przygotowany fizycznie oraz psychicznie. Procedura ta jest złożona i wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań, dlatego tak ważne jest pełne przestrzeganie zaleceń lekarza oraz regularne kontrole po zabiegu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca