Tężec: Ważność szczepień i pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia zakażenia. Jak długo działa zastrzyk przeciwtężcowy? Tężec: objawy, profilaktyka i leczenie. Profilaktyka tężca po zranieniu

Tężec: Ważność szczepień i pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia zakażenia. Jak długo działa zastrzyk przeciwtężcowy? Tężec: objawy, profilaktyka i leczenie. Profilaktyka tężca po zranieniu

Tężec to choroba wywoływana przez bakterię Clostridium tetani, która występuje w środowisku naturalnym i jest pospolita na całym świecie. Bakterie te wydzielają toksyny, które powodują bolesne skurcze mięśni i mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Szczepienie przeciwko tężcowi jest kluczowe, aby zapobiec zakażeniu i spacerować życiem. Poniżej przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące tej choroby.

Tężec - skąd się bierze? Czym jest tężec i w jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Bakterie Clostridium tetani są obecne w ziemi, kurzu i kału, a także w przewodzie pokarmowym niektórych zwierząt. Tężec występuje głównie w przypadku zarażenia przez skaleczenie, otarcie albo pęcherz. Zakażenie może jednak nastąpić również w wyniku prostych codziennych działań, takich jak pracowanie w ogrodzie, borowanie bez rękawic, czy podczas kąpieli w brudnej wodzie.

Tężec - objawy - po jakim czasie się pojawiają?

Objawy tężca występują zazwyczaj w ciągu tygodnia od momentu zakażenia. Choroba zaczyna się od bólu głowy i skurczów mięśni szyi, a następnie pojawiają się skurcze mięśni w całym ciele. Skurcze te mogą prowadzić do trudności w oddychaniu i drgawek. Chory ma również trudności w połykaniu, a jego temperatura ciała wzrasta. Inne objawy obejmują wzmożoną potliwość i trudności z kontrolowaniem miednicy.

Szczepienie na tężec - czy jest obowiązkowe?

Szczepienie przeciwko tężcowi jest niezwykle ważne, aby chronić przed zakażeniem, a w przypadku wystąpienia choroby zmniejszyć jej nasilenie. Odpowiednia ochrona na tężec osiąga się po trzech dawkach szczepionki podanej podskórnie, przy czym pierwsza dawka jest podawana od urodzenia. Następne dawki podaje się w odstępach czasowych, zazwyczaj co 5-10 lat.

Tężec - zakażenie rany - pierwsza pomoc

W przypadku podejrzenia zakażenia tężcem należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, ponieważ choroba może się szybko nasilać. Najważniejszą pierwszą pomocą jest odkażenie rany, co pozwoli zniszczyć bakterie obecne na skaleczeniu. W przypadku cięcia lub ranienia, wymagane jest natychmiastowe czyszczenie rany wodą utlenioną, a następnie należy wykonać profilaktykę przeciw tężcowi, nawet jeśli osoba była wcześniej szczepiona. W przypadku złych warunków sanitarnych, takich jak wojny lub klęski żywiołowe, ryzyko tężca jest wyższe.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Szybka reakcja – kiedy można przyjąć zastrzyk przeciwtężcowy?

Szybka reakcja na kontuzję lub ukąszenie może wymagać przyjęcia zastrzyku przeciwtężcowego. Przyjęcie tego zastrzyku jest szczególnie ważne w przypadku poważnej rany, która jest głęboka, brudna lub powoduje dużą ilość krwawienia. W przypadku takich obrażeń istnieje ryzyko zakażenia bakteriami, które mogą powodować tężec. Zastrzyk przeciwtężcowy jest również zalecany w sytuacjach, gdy dana osoba nie miała szczepienia przeciwtężcowego przez ostatnie 10 lat lub niezna swojego aktualnego statusu ochrony. Przyjęcie zastrzyku powinno nastąpić możliwie jak najszybciej po kontuzji lub ukąszeniu, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. W przypadku niepewności, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który oceni potrzebę przyjęcia zastrzyku przeciwtężcowego i ustali optymalny czas podania. Pamiętajmy, że tężec może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, dlatego ważne jest natychmiastowe działanie w przypadku potencjalnej ekspozycji na bakterie zakaźne.

Czy i jak kontynuować szczepienie przeciwko tężcowi? 

Szczepienie przeciwko tężcowi jest powszechnie zalecane dla osób dorosłych i dzieci. Szczepionka przeciwko tężcowi jest skuteczna i może zapewnić trwałą ochronę przed tą chorobą. Często podaje się pierwsze dawki szczepionki w dzieciństwie, ale konieczne jest także regularne uaktualnianie szczepienia w wieku dorosłym. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dorośli powinni otrzymać przynajmniej pięć dawek szczepionki przeciw tężcowi w ciągu życia, z czego przynajmniej jedną powtórzyć co 10 lat. Kontynuowanie szczepienia przeciw tężcowi jest ważne, ponieważ tężec jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Bakterie Clostridium tetani, które powodują tężec, mogą znaleźć się w glebie, kurzu i zabrudzeniach, w których mogą przeżyć przez długi czas. Dlatego kontakt z takimi substancjami i wypadki, które prowadzą do zranień, są sytuacjami, w których istnieje ryzyko zakażenia. By uniknąć powikłań, warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia najlepszego planu szczepienia. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca