bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Tężec: Ważność szczepień i pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia zakażenia. Jak długo działa zastrzyk przeciwtężcowy? Tężec: objawy, profilaktyka i leczenie. Profilaktyka tężca po zranieniu

Blog healthcare

Tężec: Ważność szczepień i pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia zakażenia. Jak długo działa zastrzyk przeciwtężcowy? Tężec: objawy, profilaktyka i leczenie. Profilaktyka tężca po zranieniu

Tężec to choroba wywoływana przez bakterię Clostridium tetani, która występuje w środowisku naturalnym i jest pospolita na całym świecie. Bakterie te wydzielają toksyny, które powodują bolesne skurcze mięśni i mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Szczepienie przeciwko tężcowi jest kluczowe, aby zapobiec zakażeniu i spacerować życiem. Poniżej przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące tej choroby.

Spis treści

 1. Tężec - skąd się bierze? Czym jest tężec i w jaki sposób dochodzi do zakażenia?
 2. Tężec - objawy - po jakim czasie się pojawiają?
 3. Szczepienie na tężec - czy jest obowiązkowe?
 4. Tężec - zakażenie rany - pierwsza pomoc
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Szybka reakcja – kiedy można przyjąć zastrzyk przeciwtężcowy?
 7. Czy i jak kontynuować szczepienie przeciwko tężcowi? 
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Tężec - skąd się bierze? Czym jest tężec i w jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Bakterie Clostridium tetani są obecne w ziemi, kurzu i kału, a także w przewodzie pokarmowym niektórych zwierząt. Tężec występuje głównie w przypadku zarażenia przez skaleczenie, otarcie albo pęcherz. Zakażenie może jednak nastąpić również w wyniku prostych codziennych działań, takich jak pracowanie w ogrodzie, borowanie bez rękawic, czy podczas kąpieli w brudnej wodzie.

Tężec - objawy - po jakim czasie się pojawiają?

Objawy tężca występują zazwyczaj w ciągu tygodnia od momentu zakażenia. Choroba zaczyna się od bólu głowy i skurczów mięśni szyi, a następnie pojawiają się skurcze mięśni w całym ciele. Skurcze te mogą prowadzić do trudności w oddychaniu i drgawek. Chory ma również trudności w połykaniu, a jego temperatura ciała wzrasta. Inne objawy obejmują wzmożoną potliwość i trudności z kontrolowaniem miednicy.

Szczepienie na tężec - czy jest obowiązkowe?

Szczepienie przeciwko tężcowi jest niezwykle ważne, aby chronić przed zakażeniem, a w przypadku wystąpienia choroby zmniejszyć jej nasilenie. Odpowiednia ochrona na tężec osiąga się po trzech dawkach szczepionki podanej podskórnie, przy czym pierwsza dawka jest podawana od urodzenia. Następne dawki podaje się w odstępach czasowych, zazwyczaj co 5-10 lat.

Tężec - zakażenie rany - pierwsza pomoc

W przypadku podejrzenia zakażenia tężcem należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, ponieważ choroba może się szybko nasilać. Najważniejszą pierwszą pomocą jest odkażenie rany, co pozwoli zniszczyć bakterie obecne na skaleczeniu. W przypadku cięcia lub ranienia, wymagane jest natychmiastowe czyszczenie rany wodą utlenioną, a następnie należy wykonać profilaktykę przeciw tężcowi, nawet jeśli osoba była wcześniej szczepiona. W przypadku złych warunków sanitarnych, takich jak wojny lub klęski żywiołowe, ryzyko tężca jest wyższe.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Szybka reakcja – kiedy można przyjąć zastrzyk przeciwtężcowy?

Szybka reakcja na kontuzję lub ukąszenie może wymagać przyjęcia zastrzyku przeciwtężcowego. Przyjęcie tego zastrzyku jest szczególnie ważne w przypadku poważnej rany, która jest głęboka, brudna lub powoduje dużą ilość krwawienia. W przypadku takich obrażeń istnieje ryzyko zakażenia bakteriami, które mogą powodować tężec. Zastrzyk przeciwtężcowy jest również zalecany w sytuacjach, gdy dana osoba nie miała szczepienia przeciwtężcowego przez ostatnie 10 lat lub niezna swojego aktualnego statusu ochrony. Przyjęcie zastrzyku powinno nastąpić możliwie jak najszybciej po kontuzji lub ukąszeniu, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. W przypadku niepewności, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który oceni potrzebę przyjęcia zastrzyku przeciwtężcowego i ustali optymalny czas podania. Pamiętajmy, że tężec może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, dlatego ważne jest natychmiastowe działanie w przypadku potencjalnej ekspozycji na bakterie zakaźne.

Czy i jak kontynuować szczepienie przeciwko tężcowi? 

Szczepienie przeciwko tężcowi jest powszechnie zalecane dla osób dorosłych i dzieci. Szczepionka przeciwko tężcowi jest skuteczna i może zapewnić trwałą ochronę przed tą chorobą. Często podaje się pierwsze dawki szczepionki w dzieciństwie, ale konieczne jest także regularne uaktualnianie szczepienia w wieku dorosłym. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dorośli powinni otrzymać przynajmniej pięć dawek szczepionki przeciw tężcowi w ciągu życia, z czego przynajmniej jedną powtórzyć co 10 lat. Kontynuowanie szczepienia przeciw tężcowi jest ważne, ponieważ tężec jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Bakterie Clostridium tetani, które powodują tężec, mogą znaleźć się w glebie, kurzu i zabrudzeniach, w których mogą przeżyć przez długi czas. Dlatego kontakt z takimi substancjami i wypadki, które prowadzą do zranień, są sytuacjami, w których istnieje ryzyko zakażenia. By uniknąć powikłań, warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia najlepszego planu szczepienia. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz