Termometr rtęciowy - czy można go jeszcze stosować? Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy? Rozbity termometr rtęciowy – co robić? 

Termometr rtęciowy - czy można go jeszcze stosować? Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy? Rozbity termometr rtęciowy – co robić? 


Termometry rtęciowe są jednym z najbardziej tradycyjnych narzędzi pomiarowych temperatury ciała. Jednak ich stosowanie w ostatnich latach uległo znacznemu ograniczeniu. Czy termometr rtęciowy nadal jest bezpieczny i skuteczny? Jak postępować w przypadku jego rozbicia? Jak prawidłowo utylizować takie termometry? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Termometr rtęciowy - co warto wiedzieć o tym tradycyjnym narzędziu pomiarowym?

Termometry rtęciowe działają na zasadzie rozszerzalności cieplnej rtęci. Mają one charakterystyczny szklany cylinder, w którym znajduje się substancja toksyczna - rtęć. Pomiar temperatury odbywa się poprzez odczytanie pozycji kolumny rtęci, która wskazuje aktualną temperaturę.

Termometry rtęciowe były popularne ze względu na swoją dokładność i prostotę. Jednak ich stosowanie obecnie jest coraz rzadsze z powodu specyficznych zagrożeń, jakie niesie ze sobą rtęć. Rtęć jest substancją niebezpieczną dla zdrowia i środowiska, dlatego termometry rtęciowe zostały zastąpione przez bezpieczniejsze alternatywy, takie jak termometry bezdotykowe lub cyfrowe.

Co robić, gdy termometr rtęciowy się rozbije? Praktyczne wskazówki

Rozbicie termometru rtęciowego jest sytuacją, która wymaga natychmiastowych działań w celu minimalizacji ryzyka zatrucia rtęciami. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak postępować w takiej sytuacji:

 1. Natychmiast ewakuuj się z pomieszczenia, w którym doszło do rozbicia termometru.
 2. Zachowaj spokój i nie wdychaj par rtęci. Rób wszystko, aby uniknąć rozprzestrzeniania się toksycznych oparów.
 3. Umyj dokładnie ręce mydłem i wodą. Unikaj dotykania twarzy i oczu.
 4. Zbierz duże fragmenty szkła ostrożnie, używając gumowych rękawiczek. Umieść je w szczelnym pojemniku lub woreczku.
 5. Odkurzanie rozlanych kulek rtęci jest niebezpieczne i może rozprzestrzenić toksyczną parę. Można użyć specjalnych miotełek do zbierania rtęci lub skonsultować się z firmą zajmującą się usuwaniem substancji niebezpiecznych.
 6. Skontaktuj się z odpowiednimi służbami sanepidu lub ośrodkiem toksykologicznym w celu uzyskania dalszych instrukcji dotyczących bezpiecznego usunięcia rozlanych kul rtęci.

Jak długo trzymać termometr rtęciowy pod pachą, w ustach lub w odbycie?

Czas pomiaru termometrem rtęciowym jest istotny, aby uzyskać dokładne wyniki. Oto wytyczne dotyczące czasu trzymania termometru w różnych miejscach:

 • Pod pachą: termometr rtęciowy powinien być trzymany pod pachą przez około 5-7 minut, aby zapewnić miarodajny wynik. Ważne jest również, aby szczelnie docisnąć ramię lub rękę do tułowia, aby ograniczyć wpływ temperatury zewnętrznej.
 • W ustach: termometr rtęciowy należy trzymać w ustach przez około 3-4 minuty. W tym czasie powinieneś trzymać usta zamknięte, unikać rozmowy lub picia gorących płynów, ponieważ może to wpływać na wynik pomiaru.
 • W odbycie: pomiar termometrem rtęciowym w odbycie jest najdokładniejszy. Termometr powinien być trzymany tam przez około 2-3 minuty. W przypadku niemowląt lub małych dzieci, należy być ostrożnym i nie naciskać zbyt mocno.

Czy rozbity termometr rtęciowy jest niebezpieczny? Ważne informacje i środki ostrożności

Rozbity termometr rtęciowy stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Oto kilka ważnych informacji i środków ostrożności, które należy podjąć w przypadku takiej sytuacji:

 • Rtęć jest silnie toksyczną substancją. Bezpośrednio po rozbiciu termometru nie wdychaj par, unikaj kontaktu z rtęcią i nie podnoś jej bare rękoma.
 • Zbierz duże fragmenty szkła za pomocą gumowych rękawiczek i umieść je w szczelnym pojemniku lub woreczku. Nie próbuj zbierać kropel rtęci, ponieważ może to prowadzić do rozprzestrzeniania się toksycznego oparu.
 • Unikaj sklejania kropelek rtęci, ponieważ utworzy się większa powierzchnia parująca, co zwiększy ryzyko zatrucia. Jeśli możliwe, zamknij okno i drzwi, aby ograniczyć przepływ powietrza w pomieszczeniu.
 • Nie używaj odkurzacza do sprzątania rozlanych kropelek rtęci. Odkurzacz może powodować rozpraszanie par rtęciowych. Skonsultuj się z firmą zajmującą się usuwaniem substancji niebezpiecznych.
 • W przypadku ekspozycji na rtęć lub podejrzenia zatrucia rtęciami, skonsultuj się z lokalnym ośrodkiem toksykologicznym lub lekarzem. Przed udaniem się do lekarza poinformuj go o przypadku zatrucia rtęcią.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak prawidłowo utylizować termometr rtęciowy? Wskazówki dotyczące bezpiecznego usuwania

Utylizacja termometrów rtęciowych jest ważna ze względu na ryzyko toksycznego wpływu rtęci na środowisko. Oto kilka wskazówek dotyczących bezpiecznego usuwania termometrów rtęciowych:

 1. Nie wyrzucaj termometru rtęciowego do zwykłego śmieci. Rtęć jest substancją toksyczną i może zanieczyścić środowisko.
 2. Skonsultuj się z lokalnymi służbami sanepidu lub ośrodkiem toksykologicznym w celu uzyskania informacji o punktach odbioru termometrów rtęciowych.
 3. Termometr rtęciowy musi być utylizowany jako odpad niebezpieczny. Nigdy nie próbuj wyrzucać go w normalny sposób.
 4. Jeśli jesteś niepewny, jak prawidłowo utylizować termometr rtęciowy, skonsultuj się z firmą zajmującą się usuwaniem substancji niebezpiecznych lub lokalną instytucją odpowiedzialną za utylizację odpadów niebezpiecznych.

Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy?

Wyrzucanie termometru rtęciowego (termometru rtęciowego) jest kwestią, która wymaga szczególnej ostrożności, ze względu na toksyczność rtęci, która jest używana w takich termometrach. Różne kraje i regiony mają różne przepisy dotyczące utylizacji odpadów niebezpiecznych, w tym termometrów rtęciowych. Oto ogólne wskazówki, jak prawidłowo utylizować termometr rtęciowy:

 1. Nie wyrzucaj do kosza na śmieci: Nie wyrzucaj termometru rtęciowego do zwykłego kosza na śmieci ani nie wyrzucaj go do kanalizacji. Rtęć jest substancją toksyczną i może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska.
 2. Kontakt z lokalnymi władzami: Skontaktuj się z lokalnymi władzami lub agencjami środowiskowymi, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo utylizować termometr rtęciowy. Często istnieją specjalne punkty odbioru odpadów niebezpiecznych, gdzie można dostarczyć termometr rtęciowy do bezpiecznej utylizacji.
 3. Kontakt z apteką lub placówką medyczną: Niektóre apteki lub placówki medyczne przyjmują termometry rtęciowe do utylizacji. Możesz skontaktować się z lokalnymi aptekami lub szpitalami, aby dowiedzieć się, czy oferują taką usługę.
 4. Zapobieganie rozlaniu rtęci: Jeśli termometr rtęciowy się stłucze, natychmiast zabezpiecz miejsce i nie pozwól na rozlany rtęć. Rtęć jest trująca i należy unikać kontaktu z nią.
 5. Zamień na termometr bezpieczny: Rozważ zamianę swojego termometru rtęciowego na bezpieczny termometr cyfrowy lub bezdotykowy. Te nowoczesne termometry są bezpieczniejsze w użyciu i nie zawierają rtęci.
 6. Edukacja: Warto edukować siebie i innych członków rodziny na temat zagrożeń związanych z rtęcią i jak postępować w przypadku awarii termometru rtęciowego.

Pamiętaj, że właściwa utylizacja termometru rtęciowego jest istotna dla ochrony środowiska i zdrowia publicznego. Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz informacji na temat lokalnych przepisów dotyczących utylizacji odpadów niebezpiecznych, skontaktuj się z odpowiednimi władzami lub agencjami środowiskowymi w swoim regionie.

Jak działa termometr rtęciowy i czy może się zepsuć?

Termometr rtęciowy działa na podstawie właściwości rozszerzalności cieplnej rtęci. Oto jak działa taki termometr i czy może się zepsuć:

 1. Zasada działania: Termometr rtęciowy składa się z wąskiej szklanej rurki wypełnionej rtęcią. Rtęć jest cieczą, która rozszerza się i kurczy w odpowiedzi na zmiany temperatury. W rurce termometru rtęciowego znajduje się cienki napiętnik lub kulkę, który przesuwa się w górę i w dół w zależności od temperatury. Górna część rurki jest zazwyczaj skalowana, aby można było odczytać temperaturę.
 2. Działanie w praktyce: Gdy termometr rtęciowy jest umieszczony w ciele lub substancji, którą się mierzy, rtęć w rurce zaczyna się rozszerzać lub kurczyć w zależności od temperatury tej substancji. To powoduje, że napiętnik lub kulka przesuwa się w górę lub w dół w rurce. Na skali widocznej na termometrze można odczytać temperaturę na podstawie położenia napiętnika lub kulki.
 3. Zawartość rtęci: Termometr rtęciowy zawiera rtęć, która jest substancją trującą. Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność podczas korzystania z takiego termometru i unikać stłuczenia lub wylania rtęci.
 4. Czy może się zepsuć: Tak, termometr rtęciowy może się zepsuć, szczególnie w wyniku stłuczenia szklanej rurki lub przewrócenia rtęci na zewnątrz. W przypadku uszkodzenia termometru rtęciowego, rtęć może wyciec, co jest niebezpieczne ze względu na jej toksyczność.
 5. Ostrożność: Aby uniknąć uszkodzenia termometru rtęciowego, należy go używać z ostrożnością. Trzeba go trzymać pionowo, aby rtęć nie przewróciła się na zewnątrz. W przypadku stłuczenia termometru rtęciowego należy natychmiast zabezpieczyć miejsce i skonsultować się z odpowiednimi służbami lub specjalistami ds. utylizacji odpadów niebezpiecznych, aby ocenić i zlikwidować ryzyko związane z wyciekiem rtęci.

W związku z toksycznością rtęci oraz ryzykiem jej wycieku do środowiska naturalnego, coraz częściej zaleca się stosowanie bezpieczniejszych alternatyw, takich jak termometry cyfrowe lub termometry bezdotykowe, które nie zawierają rtęci i są bardziej odporne na uszkodzenia. Dlatego, jeśli masz termometr rtęciowy, warto rozważyć jego zastąpienie bezpieczniejszym modelem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca