bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Terapia ręki – na czym polega terapia ręki, czym jest terapia ręki i dla kogo jest przeznaczona? Jak wygląda terapia ręki?

Blog healthcare

Terapia ręki – na czym polega terapia ręki, czym jest terapia ręki i dla kogo jest przeznaczona? Jak wygląda terapia ręki?

W przypadku urazu, choroby, bądź zaburzenia neurologiczne człowieka, doświadczamy spadku funkcji manualnych. Takie sytuacje wymagają odpowiedniej rehabilitacji, w trakcie której stosuje się m.in terapię ręki. Terapia ręki polega na podejmowaniu działań zmierzających do poprawy funkcji dłoni i palców. W artykule przedstawimy skuteczne metody wspomagające rehabilitację ręki oraz ćwiczenia minimalizujące skutki choroby.

Spis treści

 1. Terapia ręki – na czym polega?
 2. Terapia ręki - ćwiczenia w domu - jak wspomagać rehabilitację ręki? 
 3. Terapia ręki - ćwiczenia dla dorosłych - jak poprawić funkcje manualne i siłę dłoni? Czym jest terapia ręki?
 4. Ćwiczenia w terapii ręki - skuteczne metody wspomagające rehabilitację ręki
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Terapia ręki - ćwiczenia manualne - jak poprawić koordynację i precyzję ruchów dłoni? Jakie są cele terapii ręki?
 7. Terapia ręki - ćwiczenia dla starszych dzieci - jak rozwijać motorykę i zdolności manualne u starszych dzieci?

Terapia ręki – na czym polega?

Terapia ręki to metoda rehabilitacyjna stosowana w przypadku różnych dysfunkcji dłoni i kończyn górnych. Polega na wykonywaniu próbnych, powtarzalnych ćwiczeń mających na celu przywrócenie pełnej funkcjonalności ręki i poprawę jej koordynacji. Terapia ręki może być stosowana po różnego rodzaju urazach, takich jak złamania, skręcenia czy uszkodzenia nerwów lub mięśni. Może być również pomocna w przypadku osób z deficytem ruchowym spowodowanym chorobami neurologicznymi, takimi jak udar czy stwardnienie rozsiane. Głównym celem terapii jest zwiększenie zdolności do wykonywania codziennych czynności, takich jak jedzenie, mycie się czy ubieranie się, poprzez wzmacnianie mięśni, zwiększenie zakresu ruchu i poprawę precyzji ruchów. Terapia ręki może być prowadzona zarówno indywidualnie, jak i grupowo, pod nadzorem specjalistów, takich jak fizjoterapeuci czy ergoterapeuci. 

Terapia ręki - ćwiczenia w domu - jak wspomagać rehabilitację ręki? 

Rehabilitacja ręki to proces skomplikowany i wymagający cierpliwości, który jest powtarzalny, ale ważny w celu odzyskania funkcji ręki. Jednym z kluczowych elementów terapii ręki są ćwiczenia wykonywane w domu. W przypadku chorób neurologicznych, najważniejsze są ćwiczenia polegające na ułatwieniu przepływu impulsów nerwowych. Stosowane są ćwiczenia wspomagające poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz ruchów ręki. W domu warto korzystać z narzędzi rekreacyjnych, takich jak gry planszowe, układanie mozaiki czy zabawy z klockami.

Terapia ręki - ćwiczenia dla dorosłych - jak poprawić funkcje manualne i siłę dłoni? Czym jest terapia ręki?

Istnieje wiele ćwiczeń, które pomagają w dostosowaniu siły i kształtu dłoni. Ćwiczenia te opierają się na zasadzie dźwigania różnych przedmiotów, takich jak gumowe piłki, woreczki z piaskiem, kule do badmintona...itp. Znane są również ćwiczenia z użyciem specjalnych sprzętów do terapii ręki, jak np. łopatki klinowe, sprzęt obrotowy z ruchomym uchwytem czy specjalistyczne dźwignie.

Pod dłuższą pracą manualną (wykorzystującą dłonie), warto zastosować techniki rozciągające i masujące. Polecane są ćwiczenia ściągające, obejmujące terapię cięciwa, ćwiczenia stawów kciuka, workout z gumową opaską.

Ćwiczenia w terapii ręki - skuteczne metody wspomagające rehabilitację ręki

Terapia ręki opiera się na różnorodnych ćwiczeniach. W przypadku zaburzeń neurologicznych u ludzi, najważniejsze są ćwiczenia z użyciem małych, lekkich przedmiotów, takich jak piankowe piłki, małe klocki, kule do badmintona. Z kolei w przypadku chorej ręki zalecane są ćwiczenia wspierające ruchy w stawach kciuka i palców, ćwiczenia z użyciem piłek terapeutycznych i ruch w górnym przedramieniu. Skuteczne są również ćwiczenia usprawniające przepływ impulsów nerwowych oraz ćwiczenia wsparcia wsiąkania.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Terapia ręki - ćwiczenia manualne - jak poprawić koordynację i precyzję ruchów dłoni? Jakie są cele terapii ręki?

Koordynacja oka i ręki jest kluczowa w codziennych ruchach i czynnościach. Zły stan zdrowia może wpłynąć jednak na tę potrzebną zdolność. W takim przypadku pomagają ćwiczenia manualne. Koliste ruchy własnej ręki naładowanej ciężkościami (piłkami), siatką na rękę, koordynacja dłoni obuwi wykorzystująca krótką macierz liczb, wymienione ćwiczenia mają przyczynić się do odzyskania sprawnego poruszania ręką.

Terapia ręki - ćwiczenia dla starszych dzieci - jak rozwijać motorykę i zdolności manualne u starszych dzieci?

Zabiegi terapeutyczne dla dzieci powinny być skuteczne i dostosowane do ich wieku, z wykorzystaniem elementów gier i zabawy. Dzieci powinny wykonywać ćwiczenia koordynacji i siły z użyciem kolorowych piłek i innych zabawek. Ważnym elementem jest również trening z drobnymi przedmiotami, który pozwala dziecku uczynić bardziej dokładnymi w swoich ruchach.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz