Tasiemiec - jak się objawia? Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony. Rozpoznanie tasiemczycy - rodzaje tasiemców

Tasiemiec - jak się objawia? Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony. Rozpoznanie tasiemczycy - rodzaje tasiemców

Czym jest tasiemiec i jak można się nim zarazić? 

Jak wygląda tasiemiec? - Charakterystyka wyglądu tasiemca uzbrojonego i nieuzbrojonego

Tasiemiec to pasożyt należący do rodziny tasiemców (Cestoda). Uzbrojony tasiemiec (Taenia solium) i nieuzbrojony tasiemiec (Taenia saginata) są dwiema najbardziej powszechnymi odmianami tego pasożyta.

Uzbrojony tasiemiec ma charakterystyczny wygląd, którego długość może wynosić od kilku do kilkunastu metrów. Posiada głowę (skoleks) z dwoma rzędami wąsów, które służą mu do przytwierdzania się do jelita gospodarza. Na skoleksie znajdują się również hakowate struktury, które pomagają mu zadomowić się w ścianie jelita.

Nieuzbrojony tasiemiec różni się od uzbrojonego tasiemca brakiem haka na skoleksie. Ma prostą głowę z czterema przyssawkami, które umożliwiają mu przyleganie do jelita gospodarza.

Tasiemiec uzbrojony - Charakterystyka i różnice w porównaniu z tasiemcem nieuzbrojonym

Tasiemiec uzbrojony (Taenia solium) to pasożyt występujący głównie u ludzi. Charakteryzuje się skoleksem z dwoma rzędami wąsów i haczykami, które umożliwiają mu przyczepienie się do błony śluzowej jelita gospodarza. Ta odmiana tasiemca może osiągnąć długość do 3-5 metrów.

W przeciwieństwie do tasiemca nieuzbrojonego, tasiemiec uzbrojony jest potencjalnie niebezpieczny dla człowieka. Larwy tasiemca uzbrojonego mogą przenikać do innych tkanek, takich jak mięśnie, mózg czy oczy, powodując poważne infekcje i problemy zdrowotne.

Tasiemiec nieuzbrojony - Właściwości i symptomy tej odmiany pasożyta

Tasiemiec nieuzbrojony (Taenia saginata) to inna odmiana tasiemca często spotykana u ludzi. Jego długość może wynosić od 4 do 10 metrów. Nieuzbrojony tasiemiec posiada skoleks z czterema przyssawkami, które służą mu do przyczepienia się do jelita gospodarza.

Objawami zakażenia tasiemcem nieuzbrojonym mogą być bóle brzucha, zaburzenia trawienne, biegunka lub zaparcia. Często jednak infekcja ta może przebiegać bezobjawowo.

Objawy tasiemca - Skąd można poznać obecność tasiemca w organizmie?

Obecność tasiemca w organizmie może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ wiele przypadków zakażenia może przejść bezobjawowo. Jednak w niektórych przypadkach mogą wystąpić pewne objawy, takie jak:

 • Ból brzucha
 • Zaburzenia trawienne, takie jak biegunka lub zaparcia
 • Utrata apetytu
 • Wzrost lub utrata masy ciała
 • Niedobory składników odżywczych

Jeśli podejrzewasz zakażenie tasiemcem, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który może zlecić odpowiednie badania diagnostyczne.

Tasiemiec w kale - Jak wygląda i jakie znaczenie ma obecność tasiemca w stolcu?

Kiedy tasiemiec jest obecny w organizmie, mogą wystąpić fragmenty jego ciała w kale. Te fragmenty mogą mieć postać białych obiektów przypominających kasztany lub długie, płaskie segmenty. Obecność tych fragmentów w stolcu może świadczyć o zakażeniu tasiemcem i powinna być zgłoszona lekarzowi.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czego nie lubi tasiemiec? - Niekorzystne skutki związane z obecnością tasiemca w organizmach

Obecność tasiemca w organizmie może prowadzić do różnych negatywnych skutków. Niekorzystne konsekwencje mogą obejmować:

 • Niedobór składników odżywczych i w konsekwencji niedożywienie
 • Anemia z niedoboru żelaza
 • Zaburzenia trawienne i bóle brzucha
 • Zmniejszenie apetytu
 • Zaburzenia trawienia i wchłaniania pokarmu

Dlatego ważne jest, aby zdiagnozować i leczyć zakażenie tasiemcem jak najszybciej.

Tasiemiec objawy skórne - Jakie mogą wystąpić objawy skórne związane z tasiemcem?

W niektórych przypadkach zakażenia tasiemcem mogą wystąpić objawy skórne, takie jak rumień, swędzenie, wypryski lub wysypka. Te objawy skórne mogą być spowodowane reakcją alergiczną na obecność pasożyta w organizmie. W przypadku wystąpienia takich objawów należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie.

Jakie objawy daje zakażenie tasiemcem nieuzbrojonym?

Zakażenie tasiemcem nieuzbrojonym, czyli tasiemcem, który nie posiada uzbrojenia w postaci haczyków lub przyssawek do przyczepiania się do jelita, może przebiegać bezobjawowo lub objawiać się łagodnymi dolegliwościami. Objawy zakażenia tasiemcem nieuzbrojonym mogą obejmować:

 1. Bóle brzucha: Możesz odczuwać bóle w dolnej części brzucha, które są zazwyczaj łagodne.
 2. Dyskomfort żołądkowy: Może wystąpić ogólny dyskomfort w okolicach brzucha.
 3. Biegunka: Zakażenie tasiemcem nieuzbrojonym może prowadzić do biegunki.
 4. Utrata masy ciała: W niektórych przypadkach zakażenie tasiemcem może prowadzić do utraty masy ciała.

Warto zaznaczyć, że wiele osób zakażonych tasiemcem nieuzbrojonym nie ma żadnych widocznych objawów, co sprawia, że infekcja może być trudna do wykrycia. Tasiemce te mogą żyć w jelitach człowieka przez długi czas, wykorzystując składniki odżywcze dostarczane przez organizm. Zakażenie tasiemcem nieuzbrojonym może zostać zdiagnozowane na podstawie analizy stolca, badania kału pod kątem obecności jaj parazyta.

Jeśli podejrzewasz zakażenie tasiemcem lub masz jakiekolwiek objawy sugerujące obecność pasożytów w jelitach, skonsultuj się z lekarzem. Lekarz będzie w stanie przeprowadzić odpowiednie badania i zlecić leczenie, które zazwyczaj obejmuje stosowanie leków przeciwpasożytniczych. W przypadku zakażenia tasiemcem ważne jest również zidentyfikowanie źródła infekcji i podjęcie odpowiednich środków ostrożności w celu uniknięcia ponownego zarażenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca