Szkarlatyna u dzieci - co to za choroba i jak ją rozpoznać? Szkarlatyna - objawy, diagnostyka. Leczenie szkarlatyny u dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży. Objawy i leczenie szkarlatyny

Szkarlatyna u dzieci - co to za choroba i jak ją rozpoznać? Szkarlatyna - objawy, diagnostyka. Leczenie szkarlatyny u dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży. Objawy i leczenie szkarlatyny

Szkarlatyna to choroba bakteryjna, która była uważana za jedną z głównych przyczyn zgonów dzieci w XIX wieku. Dzięki postępowi medycznemu choroba ta stała się rzadka, ale wciąż może wystąpić u dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Co to jest szkarlatyna u dzieci? Przyczyny choroby

Szkarlatyna to choroba wirusowa wywołana przez Streptococcus pyogenes, bakterię, która atakuje układ odpornościowy dziecka.Miejscem zakażenia są kropelki wydychane przez chorych ludzi: kaszel i kichanie, ale również zabawki i przedmioty codziennego użytku z którymi miały kontakt.

Szkarlatyna - wysypka u dzieci - jak wygląda?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów szkarlatyny u dzieci jest specyficzna wysypka na szyi, klatce piersiowej, brzuchu i kończynach. Wysypka zwykle pojawia się około 1-2 dni po wystąpieniu innych objawów choroby takich jak gorączka, bóle gardła i nudności.

Wysypka składa się z małych, czerwonych kropeczek, które zlewają się ze sobą, tworząc rumieniowe plamy na skórze. Po około 5-7 dniach kropeczki zanikają, a skóra zaczyna się łuszczyć.

Szkarlatyna objawy u dzieci - jak rozpoznać typowe symptomy szkarlatyny u najmłodszych? Objawy szkarlatyny, pierwsze sygnały alarmowe

Szkarlatyna u dzieci może objawiać się różnymi objawami, które są podobne do objawów innych chorób, takich jak angina lub przeziębienie. Jednak istnieją pewne symptomy, które są bardziej charakterystyczne dla tej choroby, a są nimi:

Wysoka gorączka i bóle gardła

Jeden z pierwszych objawów szkarlatyny u dzieci to gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza oraz bóle gardła. Dziecko odczuwa ból podczas połykania, a gardło może być zaczerwienione.

Wysypka na ciele

Charakterystyczna dla szkarlatyny jest także rumieniowa, lekko wypukła wysypka na wystających częściach ciała.

Bóle brzucha i wymioty

Szkarlatyna u dzieci może prowadzić do bólu brzucha, wymiotów i biegunki.

Małe czerwone kropki na języku

W przypadku szkarlatyny u dzieci, język może stać się czerwonawy i pokryty małymi białymi kropkami, które przypominają ziarna ryżu.

Jak długo trwa szkarlatyna u dzieci?

Czas trwania szkarlatyny u dzieci zwykle wynosi od 3 do 7 dni. Po około tygodniu objawy choroby zwykle zaczynają zanikać, a dziecko powinno powoli wracać do zdrowia. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy choroba nie zostanie wyleczona lub wyleczona niewłaściwie, mogą wystąpić powikłania takie jak choroby serca i nerek, dlatego tak ważna jest wczesna i prawidłowa diagnoza oraz leczenie szkarlatyny u dzieci.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Szkarlatyna - leczenie u dzieci. Choroby zakaźne i pasożytnicze

Leczenie szkarlatyny u dzieci zwykle obejmuje antybiotyki, które pomagają zwalczyć bakterie odpowiedzialne za chorobę. Ważne jest, aby dziecko wraz z lekarzem dobrali najlepszy antybiotyk dla niego i przyjmowało go zgodnie z zaleceniami. Ważnym elementem w leczeniu są także leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, które pomagają złagodzić objawy choroby.

Podsumowując, szkarlatyna u dzieci to choroba bakteryjna, która może prowadzić do poważnych powikłań, jeśli nie zostanie wyleczona. Najlepszym sposobem na zapobieganie chorobie jest dbanie o higienę, ochronę rąk i noszenie maseczek w przypadku choroby w rodzinie.

Jakie są powikłania szkarlatyny?

Szkarlatyna to infekcyjna choroba wywołana przez bakterie Streptococcus pyogenes (gronkowiec paciorkowca grupy A). Choroba ta charakteryzuje się objawami takimi jak gorączka, ból gardła, wysypka i język "truskawkowy". Szkarlatyna może prowadzić do różnych powikłań, zwłaszcza wtedy, gdy pozostaje nieleczona lub jest leczona niewłaściwie. Oto kilka możliwych powikłań szkarlatyny:

 1. Zapalenie Gardła i Migdałków: W początkowej fazie szkarlatyny występuje silne zapalenie gardła i migdałków. Jeśli nie jest odpowiednio leczone, może się pogorszyć i prowadzić do powikłań, takich jak ropnie migdałków.

 2. Zapalenie Ucha Środkowego: Bakterie wywołujące szkarlatynę mogą rozprzestrzeniać się do ucha środkowego, powodując zapalenie ucha, co może wymagać leczenia antybiotykami.

 3. Zapalenie Zatok: Infekcja bakteriami Streptococcus pyogenes może rozprzestrzeniać się do zatok przynosowych, co może prowadzić do zapalenia zatok.

 4. Zapalenie Nerek (GLOMERULONEFRYT): Jest to poważne powikłanie szkarlatyny, które może wpłynąć na funkcję nerek. Charakteryzuje się obrzękami, nadciśnieniem tętniczym i obecnością krwi i białka w moczu.

 5. Zapalenie Stawów (ZAPALENIE STAWÓW RZEWNEGO TYP): Szkarlatyna może prowadzić do zapalenia stawów, które objawia się bólem, obrzękiem i sztywnością stawów.

 6. Gruźlica Szyjki Macicy: To rzadkie powikłanie, które może wystąpić, jeśli bakterie przenikną do macicy i doprowadzą do zapalenia.

 7. Zapalenie Mózgu: Choć to powikłanie jest bardzo rzadkie, to w niektórych przypadkach bakterie mogą przeniknąć do mózgu i spowodować zapalenie mózgu lub opon mózgowych.

 8. Inne Powikłania: W rzadkich przypadkach szkarlatyna może prowadzić do powikłań sercowo-naczyniowych, zapalenia osierdzia, zapalenia mięśnia sercowego i innych poważnych problemów zdrowotnych.

Należy zaznaczyć, że większość przypadków szkarlatyny przebiega bez powikłań lub z lekkimi powikłaniami. Niemniej jednak, w przypadku wystąpienia objawów szkarlatyny, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom. Leczenie antybiotykami, takimi jak penicylina lub amoksycylina, zazwyczaj skraca czas trwania choroby i zmniejsza ryzyko powikłań.

Szkarlatyna w ciąży - czy jest niebezpieczna?

Szkarlatyna w ciąży może stanowić pewne ryzyko zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Jednakże, większość przypadków szkarlatyny, gdy jest odpowiednio zdiagnozowana i leczona, nie powoduje poważnych komplikacji. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli istnieje podejrzenie szkarlatyny w ciąży, aby otrzymać właściwe zalecenia i opiekę medyczną.

Oto kilka kwestii związanych ze szkarlatyną w ciąży:

 1. Ryzyko Dla Matki: Szkarlatyna w ciąży może zwiększyć ryzyko pewnych powikłań, takich jak zapalenie nerek (glomerulonefritis) lub zapalenie stawów (zapalenie stawów reumatoidalnego typu). W rzadkich przypadkach może to wpłynąć na zdrowie matki, zwłaszcza jeśli szkarlatyna nie jest odpowiednio leczona.
 2. Ryzyko Dla Dziecka: Chociaż większość przypadków szkarlatyny u dzieci jest łagodna, istnieje potencjalne ryzyko przeniesienia infekcji na noworodka podczas porodu, jeśli matka jest zakażona bakteriami Streptococcus pyogenes. To może prowadzić do zapalenia oczu noworodka lub innych powikłań.
 3. Leczenie: W przypadku podejrzenia szkarlatyny w ciąży, lekarz zazwyczaj zleci badania diagnostyczne, aby potwierdzić diagnozę. Jeśli szkarlatyna zostanie potwierdzona, lekarz zaleci odpowiednie leczenie antybiotykami, które są bezpieczne w ciąży, takie jak penicylina czy amoksycylina.
 4. Monitorowanie: Lekarz będzie monitorować stan zdrowia matki i dziecka podczas ciąży, aby upewnić się, że choroba nie prowadzi do poważnych powikłań. Regularne wizyty kontrolne i badania laboratoryjne mogą być konieczne.
 5. Unikanie Kontaktu z Zakażonymi: W ciąży zaleca się unikanie kontaktu z osobami zakażonymi szkarlatyną oraz dbanie o higienę osobistą, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia.

W większości przypadków, jeśli szkarlatyna zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona, ryzyko poważnych powikłań jest niewielkie. Ważne jest, aby utrzymać otwartą komunikację z lekarzem i przestrzegać jego zaleceń. Jeśli jesteś w ciąży i podejrzewasz wystąpienie szkarlatyny, skontaktuj się z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia, aby uzyskać profesjonalne porady i opiekę medyczną.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca