WZW B - szczepienie, objawy i profilaktyka. Szczepienie przeciwko WZW typu B. Co to jest wirusowe zapalenie wątroby typu B? Szczepionka przeciw wzw B. Szczepienie WZW B – schemat szczepienia dzieci i dorosłych. Możliwe skutki uboczne

WZW B - szczepienie, objawy i profilaktyka. Szczepienie przeciwko WZW typu B. Co to jest wirusowe zapalenie wątroby typu B? Szczepionka przeciw wzw B. Szczepienie WZW B – schemat szczepienia dzieci i dorosłych. Możliwe skutki uboczne

Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje dotyczące szczepienia przeciwko wzw B

Co to jest wirusowe zapalenie wątroby typu B? Czym jest WZW typu B?

Wirusowe zapalenie wątroby typu B, zwane również HBV, jest infekcją wirusową, która atakuje wątrobę. Jest to jedna z najczęstszych i najbardziej niebezpiecznych infekcji wirusowych na świecie. HBV przenosi się głównie przez kontakt z zarażoną krwią lub płynami ustrojowymi, takimi jak sperma lub wydzielina z pochwy. Objawy zakażenia HBV mogą się różnić, ale często obejmują zmęczenie, utratę apetytu, nudności, ból brzucha, żółtaczkę i ciemne moczenie. Chociaż wielu ludzi, którzy są zarażeni wirusem HBV, może samoczynnie wyzdrowieć, niektórzy mogą rozwinąć przewlekłe zapalenie wątroby, które może prowadzić do marskości wątroby lub raka wątroby. Istnieje jednak szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, która jest skutecznym środkiem zapobiegawczym. Osoby, które nie zostały jeszcze zaszczepione, powinny skonsultować się z lekarzem w celu zbadania swojego statusu HBV i podjęcia odpowiednich działań w celu zapobieżenia zakażeniu. 

WZW typu B - objawy

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) jest wirusową chorobą zakaźną, która wpływa na wątrobę. Większość osób zakażonych wirusem WZW B nie ma widocznych objawów, ale w niektórych przypadkach choroba może prowadzić do powikłań, takich jak marskość wątroby lub rak wątroby.

Objawy WZW B mogą wystąpić od 1 do 6 miesięcy po zakażeniu wirusem. Objawy te mogą obejmować:

 • zmęczenie
 • utrata apetytu
 • nudności i wymioty
 • ból brzucha
 • żółtaczka (żółte zabarwienie skóry i białek oczu)
 • ciemne zabarwienie moczu
 • jasne stolce

W przypadku wystąpienia tych objawów, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na obecność WZW B.

WZW typu B - diagnostyka

Diagnostyka WZW B polega na badaniu krwi w celu wykrycia obecności antygenu HBsAg i przeciwciał anty-HBc. Dodatkowe badania krwi mogą być wykonywane w celu oceny stopnia uszkodzenia wątroby i w celu wykluczenia innych chorób wątroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

WZW B - jak się zarazić? Profilaktyka

Wirus WZW B przenosi się przez kontakt z zakażoną krwią, nasieniem, wydzielinami pochwy i innymi płynami ciała. Istnieje kilka sposobów transmisji wirusa, w tym:

 • kontakt seksualny z zakażoną osobą
 • wymiana igieł przy stosowaniu narkotyków
 • przekazanie wirusa z matki na dziecko podczas porodu

Aby uniknąć zakażenia wirusem WZW B, należy zachować ostrożność i podjąć odpowiednie środki profilaktyczne, takie jak:

 • Używaj prezerwatyw podczas każdego kontaktu seksualnego.
 • Nie dziel się igłami, strzykawkami ani innymi narzędziami medycznymi.
 • Unikaj kontaktu z zakażoną krwią i innymi płynami ciała.
 • Przetestuj się na obecność wirusa WZW B, zwłaszcza jeśli jesteś w grupie ryzyka.

Szczepienie WZW B

Najlepszą formą ochrony przed wirusem WZW B jest szczepienie. Istnieją skuteczne i bezpieczne szczepionki przeciwko WZW B, które są dostępne w większości krajów. Szczepienie składa się z trzech dawek, które są podawane w określonych odstępach czasu. Szczepienie zapewnia długotrwałą ochronę przed wirusem WZW B i zmniejsza ryzyko powikłań.

Szczepienie WZW B jest zalecane dla wszystkich niemowląt i dzieci, młodzieży i dorosłych. Osoby w grupie ryzyka, takie jak pracownicy służby zdrowia, osoby z chorobami wątroby i osoby zakażone wirusem HIV, powinny szczególnie wziąć pod uwagę szczepienie.

W przypadku zaplanowania podróży do rejonów o wysokim ryzyku zakażenia wirusem WZW B, należy skonsultować się z lekarzem i rozważyć szczepienie ochronne przed wyjazdem.

WZW B jest groźnym wirusem wpływającym na funkcjonowanie wątroby. Jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu i profilaktyce, można uniknąć zakażenia wirusem oraz powikłań z nim związanych. Pamiętaj, że szczepienie jest najskuteczniejszą formą ochrony przed wirusem WZW B i warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia najlepszego planu szczepień.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca