bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Suplementy dla biegaczy - co warto stosować? Najlepsze suplementy i odżywki dla biegaczy. Suplementy diety dla biegaczy krótkodystansowych

Blog healthcare

Suplementy dla biegaczy - co warto stosować? Najlepsze suplementy i odżywki dla biegaczy. Suplementy diety dla biegaczy krótkodystansowych

Jednym z kluczowych elementów, które mogą wspomóc trening biegaczy, są odpowiednie suplementy. Suplementacja może pomóc w poprawie wydolności, regeneracji oraz ogólnym samopoczuciu. Warto wiedzieć, jakie suplementy są istotne dla biegaczy oraz jak je stosować w treningu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Spis treści

 1. Jakie suplementy są ważne dla biegaczy?
 2. Rola suplementów w treningu biegacza
 3. Jakie odżywki dla biegaczy?
 4. Co zażyć przed biegiem? Popraw swoje wyniki
 5. Jak stosować suplementy dla biegaczy?
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Suplementy diety dla biegaczy długodystansowych
 8. Suplementy na stawy dla biegaczy
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Jakie suplementy są ważne dla biegaczy?

Bieganie to sport, który wymaga od nas dużego wysiłku fizycznego. Dlatego ważne jest, aby nasz organizm był odpowiednio przygotowany i zaopatrzony w składniki odżywcze. Oto kilka suplementów, które mogą być przydatne dla biegaczy:

BCAA (rozgałęzione aminokwasy)

BCAA, czyli rozgałęzione aminokwasy (L-leucyna, L-izoleucyna, L-walina), są istotne dla utrzymania i odbudowy mięśni. Podczas biegania nasze mięśnie są narażone na duże obciążenie, a suplementacja BCAA może pomóc w ochronie mięśni przed degradacją oraz skrócić czas regeneracji.

Kreatyna

Kreatyna jest popularnym suplementem stosowanym przez sportowców. Działa jako bufor energetyczny, zwiększając ilość dostępnej energii dla mięśni. Stosowanie kreatyny może przyczynić się do poprawy wydolności fizycznej oraz zwiększenia siły i masy mięśniowej.

Beta-alanina

Beta-alanina jest aminokwasem odpowiedzialnym za zwiększanie poziomu karnozyny w mięśniach. Karnozyna pomaga w utrzymaniu optymalnego pH mięśni, co może przyczynić się do opóźnienia odczucia zmęczenia podczas intensywnego treningu biegowego.

Witamina D

Witamina D pełni ważną rolę w metabolizmie wapnia i utrzymaniu zdrowych kości. Dodatkowo, niedobór witaminy D może przyczynić się do obniżenia wydolności fizycznej. Biegacze, szczególnie ci trenujący w miejscach o niewielkiej ekspozycji na słońce, powinni rozważyć suplementację witaminą D.

Rola suplementów w treningu biegacza

Suplementy mogą mieć pozytywny wpływ na trening biegacza. Oto kilka korzyści, jakie mogą płynąć z ich stosowania:

 • Poprawa wydolności - niektóre suplementy, takie jak kreatyna czy beta-alanina, mogą zwiększyć zdolność organizmu do wytrzymywania wysiłku fizycznego, co może przełożyć się na lepsze wyniki podczas treningu biegowego.
 • Szybsza regeneracja mięśni - suplementacja BCAA lub witaminami i minerałami może pomóc w szybszej regeneracji mięśni po treningu, co jest istotne dla biegaczy, którzy często doświadczają zakwasów mięśniowych.
 • Zwiększenie masy mięśniowej - dla biegaczy krótkodystansowych, zwiększenie masy mięśniowej może przyczynić się do większej siły i szybkości.
 • Wzmocnienie odporności - niektóre suplementy, takie jak witamina C lub echinacea, mogą wspomóc układ immunologiczny, co jest istotne, aby uniknąć infekcji i zachować zdrowie!

Jakie odżywki dla biegaczy?

Oprócz suplementów, warto również zwrócić uwagę na odpowiednie pożywienie. Tutaj wymieniono kilka odżywek, które mogą mieć korzystny wpływ na trening biegacza:

Węglowodany

Węglowodany są głównym źródłem energii dla biegaczy. Stosowanie węglowodanów o umiarkowanym do wysokim indeksie glikemicznym przed treningiem może dostarczyć organizmowi energii, którą wykorzysta podczas wysiłku fizycznego.

Białka

Białka są niezbędne dla odbudowy i naprawy mięśni po treningu. Dlatego warto dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białek, zarówno przed, jak i po treningu. Doskonałym źródłem białka są jaja, chude mięso, ryby czy roślinne źródła białka, takie jak fasola, tofu czy soczewica.

Tłuszcze

Tłuszcze również są ważne w diecie biegacza, ponieważ pełnią funkcję magazynu energii i pomagają w wchłanianiu niektórych witamin. Zdrowe tłuszcze, takie jak te pochodzące z oleju rybnego, orzechów czy awokado, powinny być obecne w diecie biegacza.

Co zażyć przed biegiem? Popraw swoje wyniki

Przed biegiem istnieje kilka suplementów, które mogą pomóc poprawić Twoje wyniki. Oto kilka z nich:

 • Kofeina - kofeina może zwiększyć wytrzymałość oraz poprawić skupienie i pobudzenie w czasie biegu.
 • Beta-alanina - stosowanie beta-alaniny przed biegiem może pomóc w opóźnieniu odczucia zmęczenia, co może prowadzić do lepszych wyników.
 • Węglowodany z umiarkowanie wysokim indeksem glikemicznym - węglowodany o tym indeksie glikemicznym dostarczą organizmowi szybko przyswajalnej energii, która będzie dostępna podczas wysiłku fizycznego.

Jak stosować suplementy dla biegaczy?

Stosowanie suplementów dla biegaczy wymaga indywidualnego podejścia i uwzględnienia swoich celów, bieżącego stanu zdrowia oraz intensywności i rodzaju treningu. Oto kilka ogólnych zasad, które warto przestrzegać:

 • Skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem suplementacji, aby dostosować ją do swoich indywidualnych potrzeb.
 • Przestrzegaj zalecanej dawki suplementów i nie przekraczaj ich, chyba że zaleci to specjalista.
 • Regularnie monitoruj swoje ciało i współpracuj ze specjalistą, aby dostosować suplementację do swojego aktualnego stanu zdrowia i celów.

Pamiętaj, że suplementy nie zastąpią zdrowej i zrównoważonej diety. Ważne jest, aby dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych poprzez różnorodne źródła żywności.

Stosowanie suplementów jest pomocne, ale nie jest kluczowe dla sukcesu jako zawodowy biegacz. Najważniejsze to regularny trening, zdrowa dieta i odpowiedni odpoczynek.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Suplementy diety dla biegaczy długodystansowych

Suplementy diety dla biegaczy długodystansowych odgrywają istotną rolę w zapewnieniu odpowiedniego wsparcia żywieniowego oraz optymalnego funkcjonowania organizmu podczas intensywnego treningu. Wśród najważniejszych suplementów dla biegaczy znajdują się: węglowodany, białka, elektrolity oraz suplementy witaminowo-mineralne. Węglowodany są niezbędne do uzupełnienia zapasów glikogenu, który jest głównym źródłem energii dla mięśni. Białka są odpowiedzialne za regenerację oraz odbudowę mięśni, zwłaszcza po intensywnym treningu. Elektrolity, takie jak magnez, potas i sód, są ważne dla utrzymania równowagi elektrolitowej organizmu oraz zapobiegania skurczom mięśniowym. Suplementy witaminowo-mineralne dostarczają organizmowi niezbędnych substancji, które mogą być niedoborowe w diecie biegacza. Dobór odpowiednich suplementów powinien być skonsultowany z trenerem oraz dietetykiem, aby zapewnić odpowiednie dawkowanie oraz uniknąć ewentualnych skutków ubocznych. Warto pamiętać, że suplementy diety są jedynie uzupełnieniem diety i nie powinny zastępować zdrowego i zrównoważonego jedzenia. 

Suplementy na stawy dla biegaczy

Bieganie może być wymagającym sportem dla stawów, szczególnie jeśli biegamy często lub na długie dystanse. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o swoje stawy i zapewnić im odpowiednie wsparcie. Suplementy na stawy są jednym z popularnych rozwiązań dla biegaczy. Te suplementy zawierają składniki, które pomagają wzmocnić i chronić stawy, przyspieszając proces regeneracji. Często suplementy te są bogate w glukozaminę, chondroitynę oraz MSM (metylosulfonometan), które są naturalnie obecne w tkance stawowej. Glukozamina wspomaga produkcję związku nazywanego glikozaminoglikanem, który jest częścią struktury stawowej. Chondroityna natomiast pomaga w syntezie kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność stawów. A MSM odgrywa rolę w produkcji kolagenu, siarki i keratyny. Regularne przyjmowanie suplementów na stawy może pomóc w utrzymaniu ich zdrowia i elastyczności, co jest niezwykle ważne dla biegaczy, którzy narażają swoje stawy na duże obciążenie. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą żywieniowym, aby wybrać odpowiedni preparat dla swoich indywidualnych potrzeb. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz