bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Suplementy diety - co one dają i dlaczego warto je stosować?

Blog healthcare

Suplementy diety - co one dają i dlaczego warto je stosować?

Sprawdź co zawierają suplementy diety i co może dać twojemu organizmowi odpowiednia suplementacja!

Spis treści

 1. Definicja suplementów diety - witamin i minerałów
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Składniki suplementów diety - co zawiera dany suplement?
 4. Jak stosować suplementy diety - naturalne suplementy diety
 5. Czy suplementy diety są potrzebne?
 6. Ryzyko suplementacji i legalność
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Co dają suplementy diety? Dlaczego warto sięgać po suplementy i co warto stosować? A co jest tylko zbędnym wydatkiem 

Nasze ciało, aby działać prawidłowo, potrzebuje różnych substancji odżywczych. Niestety z różnych powodów nasza dieta nie zawsze jest w stanie nam dostarczyć tego, czego potrzebujemy. W takiej sytuacji warto sięgać po suplementy diety, które mają za zadanie uzupełnić niedobory i pomóc nam zadbać o nasze zdrowie. W tym artykule przyjrzymy się, czym tak naprawdę są suplementy diety, jakie składniki warto w nich szukać, jak je stosować i kiedy są one potrzebne. Omówimy również zarówno potencjalne korzyści, jak i zagrożenia związane z suplementacją.

Definicja suplementów diety - witamin i minerałów

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to środki spożywcze, które dostarczają organizmowi składniki odżywcze, których niedobór jest groźny dla naszego zdrowia. Ich działanie ma na celu uzupełnienie codziennej diety i zbilansowanie spożywanych przez nas produktów.

Różnica między suplementami diety a lekami

Warto zaznaczyć, że suplementy diety nie są lekami i nie powinny być traktowane jako środek leczniczy. Suplementy diety dostarczają naszemu organizmowi składników odżywczych, a ich zażywanie nie powinno zastępować właściwej terapii medycznej.

Kiedy warto sięgać po suplementy diety?

Suplementy diety warto stosować kiedy nasza dieta nie zapewnia nam wystarczającej ilości składników odżywczych lub mamy specjalne potrzeby żywieniowe, np. w okresie jesienno-zimowym, kiedy organizm potrzebuje większej ilości witaminy D3, czy w przypadku osób, które nie jedzą mięsa i mogą mieć niedobór witaminy B12.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Składniki suplementów diety - co zawiera dany suplement?

Czego szukać w składzie suplementów diety?

Składniki odżywcze zawarte w suplementach diety powinny mieć efekt odżywczy i przyspieszać procesy fizjologiczne oraz pomagać w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Warto szukać takich składników jak witaminy i minerały, kwasy tłuszczowe, błonnik oraz aminokwasy.

Czym są witaminy i minerały a czym suplementy diety?

Witaminy i minerały to związki chemiczne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niestety nasza dieta nie zawsze dostarcza ich wystarczającą ilość, dlatego warto sięgać po suplementy diety, które zawierają odpowiednie ilości tych składników.

Syntetyczne vs naturalne składniki suplementów diety

Suplementy diety mogą zawierać zarówno syntetyczne, jak i naturalne składniki. Naturalne suplementy diety są produkowane m.in. z roślin, a ich skład jest zbliżony do tych, które znajdziemy w naturalnych źródłach. Syntetyczne składniki suplementów diety są produkowane w laboratoriach i ich jakość może być różna.

Jak stosować suplementy diety - naturalne suplementy diety

Jak zażywać suplementy diety?

Suplementy diety powinno się stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle są one dostępne w formie kapsułek, tabletek, drażetek czy probiotyków. Ważne jest również, aby zażywać suplementy diety wraz z jedzeniem, co wpływa na lepsze wchłanianie składników odżywczych.

Gdzie kupić suplementy diety?

Suplementy diety można kupić w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością oraz internetowych. Przed zakupem suplementów diety warto skonsultować się z dietetykiem lub farmaceutą.

Jakie suplementy diety polecane przez dietetyków?

Dobrymi suplementami diety są te, które są stosowane w celu uzupełnienia niedoborów składników odżywczych w zróżnicowanej i normalnej diecie. Suplementy diety mogą być polecane przez dietetyka w określonych przypadkach, np. dla osób, które nie jedzą mięsa i mogą mieć niedobory witaminy B12.

Czy suplementy diety są potrzebne?

Kiedy warto stosować suplementy diety?

Suplementy diety, które warto brać są potrzebne kiedy nasza dieta nie zapewnia nam odpowiedniej ilości składników odżywczych. Warto jednak pamiętać, że suplementy diety nie powinny zastępować zdrowej i zrównoważonej diety.

Czy suplementy diety mogą zastąpić zdrową dietę?

Nie, suplementy diety nie mogą zastąpić zdrowej i zrównoważonej diety. Zdrowa dieta powinna być bogata w różnorodne produkty spożywcze, zawierające odpowiednie ilości składników odżywczych.

Czy suplementy diety są zbędnym wydatkiem?

Suplementy diety mogą być zbędnym wydatkiem, jeśli nasza dieta jest zrównoważona i dostarcza wystarczającej ilości składników odżywczych. Warto jednak pamiętać, że suplementy diety są często stosowane w celu uzupełnienia niedoborów i poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Ryzyko suplementacji i legalność

Jakie są zagrożenia związane z suplementacją?

Suplementacja może prowadzić do przedawkowania niektórych składników, co może być szkodliwe dla zdrowia. Warto pamiętać, że niektóre składniki, takie jak witamina D, K czy A są rozpuszczalne w tłuszczach i mogą gromadzić się w organizmie. W przypadku jakichkolwiek objawów niepokojących, warto zasięgnąć porady lekarza.

Czy można przedawkować suplementy diety?

Tak, można przedawkować niektóre składniki suplementów diety, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest, aby stosować suplementy diety zgodnie z zaleceniami producenta oraz nie przekraczać zalecanych dawek.

Jakie są przepisy dotyczące obrotu suplementami diety?

Obrotem suplementami diety zajmuje się ustawa o żywności i suplementach diety. Zgodnie z tą ustawą, suplementy diety muszą spełniać określone wymagania jakościowe i bezpieczeństwa.

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz