Suplementacja ferrytyny - najważniejsze zasady. Jak podnieść poziom ferrytyny? Czym jest ferrytyna? Zbadaj poziom ferrytyny w organizmie

Suplementacja ferrytyny - najważniejsze zasady. Jak podnieść poziom ferrytyny? Czym jest ferrytyna? Zbadaj poziom ferrytyny w organizmie

Ferrytyna jest niezbędnym składnikiem naszego organizmu, pełniącym kluczową rolę w magazynowaniu i transportowaniu żelaza. Jednak niedobory ferrytyny są częstym problemem, szczególnie wśród kobiet w ciąży i miesiączkujących. W takich przypadkach suplementacja ferrytyny może być niezbędna, by przywrócić równowagę i zapewnić optymalne funkcjonowanie organizmu. W artykule poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady suplementacji ferrytyny.

Ferrytyna - normy i kiedy warto suplementować? Czym jest ferrytyna i jak podnieść jej poziom w chorobach tarczycy?

W organizmie człowieka ferrytyna występuje w dwóch rodzajach: ferrytyna mniejsza (L) i ferrytyna większa (H). Koncentracja ferrytyny w surowicy krwi wynosi 30-400 ng/mL, przy czym dla kobiet wartości te w okresie ciąży i w czasie miesiączki mogą być niższe. Niskie stężenie ferrytyny w organizmie objawia się zmęczeniem, osłabieniem, bólem głowy, zawrotami głowy i nadmiernym wypadaniem włosów. W takich przypadkach zaleca się suplementację ferrytyny.

Co suplementować przy niskiej Ferrytynie?

Suplementacja ferrytyny powinna opierać się na stabilnej i łatwo przyswajalnej formie tego związku. Najlepiej stosować preparaty zawierające chelat żelaza (np. fumarat żelaza) lub aminokwas, który ułatwia wchłanianie żelaza (np. L-asparaginian żelaza). Należy pamiętać, że nadmiar żelaza w organizmie również może być szkodliwy, dlatego przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem.

Po jakim czasie podnosi się ferrytyna?

Czas potrzebny na podniesienie stężenia ferrytyny w organizmie po rozpoczęciu suplementacji może być różny. W zależności od indywidualnych potrzeb i warunków zdrowotnych warto regularnie wykonywać badania kontrolne, by monitorować stan ferrytyny w organizmie i dostosowywać dawkowanie suplementów.

Co wpływa na wzrost ferrytyny?

Do grupy czynników wpływających na wzrost stężenia ferrytyny w organizmie zalicza się przede wszystkim dietę bogatą w żelazo, ograniczenie spożycia kawy i herbaty, oraz eliminację przeciwwskazań do suplementacji żelaza. Warto przy tym pamiętać, że żelazo zawarte w produktach roślinnych ma mniejsze przyswajalność niż żelazo pochodzenia zwierzęcego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Ferrytyna - suplementacja - najważniejsze zasady

Podsumowując, suplementacja ferrytyny ma kluczowe znaczenie dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. W tym celu należy stosować preparaty łatwo przyswajalnego żelaza.Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem, a po rozpoczęciu regularnie wykonywać badania kontrolne, by monitorować stan ferrytyny w organizmie i dostosowywać dawkowanie suplementów z żelazem do indywidualnych potrzeb.

Jak podnieść poziom ferrytyny? Stężenie ferrytyny

Do podniesienia poziomu ferrytyny można używać różnych metod. Jedną z nich jest odpowiednia dieta. Należy spożywać produkty bogate w żelazo, takie jak mięso czerwone, drób, ryby oraz produkty zbożowe i strączkowe. Ważne jest także spożywanie witaminy C, która pomaga w lepszej absorpcji żelaza. Należy unikać jedzenia produktów bogatych w wapń, ponieważ może to wpływać na ograniczenie wchłaniania żelaza. Inną metodą jest suplementacja żelazem. Suplementy żelaza można kupić bez recepty, jednak warto skonsultować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej dawki. Ważne jest regularne przyjmowanie suplementów, aby uzyskać optymalne efekty. Jakiekolwiek zmiany w diecie lub suplementacji należy omówić z lekarzem, ponieważ nadmiar żelaza również może być szkodliwy dla organizmu. W przypadku niskiego poziomu ferrytyny zaleca się również regularne badania, aby monitorować poziom żelaza i dostosować leczenie. 

Objawy niedoboru ferrytyny związane są z objawami niedoboru żelaza

Objawy niedoboru ferrytyny związane są z objawami niedoboru żelaza. Ferrytyna jest białkiem przechowującym żelazo w organizmie. Główną funkcją ferrytyny jest kontrolowanie poziomu żelaza w organizmie poprzez jego magazynowanie i uwalnianie w odpowiednich ilościach. Jeśli organizm nie posiada wystarczającej ilości ferrytyny, może dojść do niedoboru żelaza, co z kolei prowadzi do powstawania wielu objawów. Niedobór ferrytyny może objawiać się osłabieniem, zmęczeniem, bladością skóry, łamliwością paznokci i włosów, zawrotami głowy, bezsennością, a nawet utratą apetytu. Dodatkowo, może prowadzić do upośledzenia funkcji poznawczych, takich jak problemy z koncentracją i pamięcią. Jeśli zauważysz któreś z tych objawów, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem w celu wykonania odpowiednich badań diagnostycznych i ustalenia przyczyny niedoboru ferrytyny. Leczenie niedoboru ferrytyny można przeprowadzić poprzez suplementację żelaza i zmiany w diecie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca