bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Suplementacja ferrytyny - najważniejsze zasady. Jak podnieść poziom ferrytyny? Czym jest ferrytyna? Zbadaj poziom ferrytyny w organizmie

Blog healthcare

Suplementacja ferrytyny - najważniejsze zasady. Jak podnieść poziom ferrytyny? Czym jest ferrytyna? Zbadaj poziom ferrytyny w organizmie

Ferrytyna jest niezbędnym składnikiem naszego organizmu, pełniącym kluczową rolę w magazynowaniu i transportowaniu żelaza. Jednak niedobory ferrytyny są częstym problemem, szczególnie wśród kobiet w ciąży i miesiączkujących. W takich przypadkach suplementacja ferrytyny może być niezbędna, by przywrócić równowagę i zapewnić optymalne funkcjonowanie organizmu. W artykule poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady suplementacji ferrytyny.

Spis treści

 1. Ferrytyna - normy i kiedy warto suplementować? Czym jest ferrytyna i jak podnieść jej poziom w chorobach tarczycy?
 2. Co suplementować przy niskiej Ferrytynie?
 3. Po jakim czasie podnosi się ferrytyna?
 4. Co wpływa na wzrost ferrytyny?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Ferrytyna - suplementacja - najważniejsze zasady
 7. Jak podnieść poziom ferrytyny? Stężenie ferrytyny
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 9. Objawy niedoboru ferrytyny związane są z objawami niedoboru żelaza

Ferrytyna - normy i kiedy warto suplementować? Czym jest ferrytyna i jak podnieść jej poziom w chorobach tarczycy?

W organizmie człowieka ferrytyna występuje w dwóch rodzajach: ferrytyna mniejsza (L) i ferrytyna większa (H). Koncentracja ferrytyny w surowicy krwi wynosi 30-400 ng/mL, przy czym dla kobiet wartości te w okresie ciąży i w czasie miesiączki mogą być niższe. Niskie stężenie ferrytyny w organizmie objawia się zmęczeniem, osłabieniem, bólem głowy, zawrotami głowy i nadmiernym wypadaniem włosów. W takich przypadkach zaleca się suplementację ferrytyny.

Co suplementować przy niskiej Ferrytynie?

Suplementacja ferrytyny powinna opierać się na stabilnej i łatwo przyswajalnej formie tego związku. Najlepiej stosować preparaty zawierające chelat żelaza (np. fumarat żelaza) lub aminokwas, który ułatwia wchłanianie żelaza (np. L-asparaginian żelaza). Należy pamiętać, że nadmiar żelaza w organizmie również może być szkodliwy, dlatego przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem.

Po jakim czasie podnosi się ferrytyna?

Czas potrzebny na podniesienie stężenia ferrytyny w organizmie po rozpoczęciu suplementacji może być różny. W zależności od indywidualnych potrzeb i warunków zdrowotnych warto regularnie wykonywać badania kontrolne, by monitorować stan ferrytyny w organizmie i dostosowywać dawkowanie suplementów.

Co wpływa na wzrost ferrytyny?

Do grupy czynników wpływających na wzrost stężenia ferrytyny w organizmie zalicza się przede wszystkim dietę bogatą w żelazo, ograniczenie spożycia kawy i herbaty, oraz eliminację przeciwwskazań do suplementacji żelaza. Warto przy tym pamiętać, że żelazo zawarte w produktach roślinnych ma mniejsze przyswajalność niż żelazo pochodzenia zwierzęcego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ferrytyna - suplementacja - najważniejsze zasady

Podsumowując, suplementacja ferrytyny ma kluczowe znaczenie dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. W tym celu należy stosować preparaty łatwo przyswajalnego żelaza.Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem, a po rozpoczęciu regularnie wykonywać badania kontrolne, by monitorować stan ferrytyny w organizmie i dostosowywać dawkowanie suplementów z żelazem do indywidualnych potrzeb.

Jak podnieść poziom ferrytyny? Stężenie ferrytyny

Do podniesienia poziomu ferrytyny można używać różnych metod. Jedną z nich jest odpowiednia dieta. Należy spożywać produkty bogate w żelazo, takie jak mięso czerwone, drób, ryby oraz produkty zbożowe i strączkowe. Ważne jest także spożywanie witaminy C, która pomaga w lepszej absorpcji żelaza. Należy unikać jedzenia produktów bogatych w wapń, ponieważ może to wpływać na ograniczenie wchłaniania żelaza. Inną metodą jest suplementacja żelazem. Suplementy żelaza można kupić bez recepty, jednak warto skonsultować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej dawki. Ważne jest regularne przyjmowanie suplementów, aby uzyskać optymalne efekty. Jakiekolwiek zmiany w diecie lub suplementacji należy omówić z lekarzem, ponieważ nadmiar żelaza również może być szkodliwy dla organizmu. W przypadku niskiego poziomu ferrytyny zaleca się również regularne badania, aby monitorować poziom żelaza i dostosować leczenie. 

Objawy niedoboru ferrytyny związane są z objawami niedoboru żelaza

Objawy niedoboru ferrytyny związane są z objawami niedoboru żelaza. Ferrytyna jest białkiem przechowującym żelazo w organizmie. Główną funkcją ferrytyny jest kontrolowanie poziomu żelaza w organizmie poprzez jego magazynowanie i uwalnianie w odpowiednich ilościach. Jeśli organizm nie posiada wystarczającej ilości ferrytyny, może dojść do niedoboru żelaza, co z kolei prowadzi do powstawania wielu objawów. Niedobór ferrytyny może objawiać się osłabieniem, zmęczeniem, bladością skóry, łamliwością paznokci i włosów, zawrotami głowy, bezsennością, a nawet utratą apetytu. Dodatkowo, może prowadzić do upośledzenia funkcji poznawczych, takich jak problemy z koncentracją i pamięcią. Jeśli zauważysz któreś z tych objawów, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem w celu wykonania odpowiednich badań diagnostycznych i ustalenia przyczyny niedoboru ferrytyny. Leczenie niedoboru ferrytyny można przeprowadzić poprzez suplementację żelaza i zmiany w diecie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz