Angioplastyka - procedura rozszerzenia zwężonych tętnic. Dlaczego się ją wykonuje? W jakich warunkach odbywa się zabieg angioplastyki wieńcowej? Angioplastyka balonowa wieńcowa

Angioplastyka - procedura rozszerzenia zwężonych tętnic. Dlaczego się ją wykonuje? W jakich warunkach odbywa się zabieg angioplastyki wieńcowej? Angioplastyka balonowa wieńcowa

Angioplastyka, znana również jako perkutowa rewaskularyzacja wieńcowa, jest inwazyjnym zabiegiem przeprowadzanym w celu rozszerzenia zwężonych tętnic i przywrócenia prawidłowego przepływu krwi. W artykule dowiesz się, czym jest angioplastyka, jakie są jej zastosowania, jak przebiega zabieg, oraz w jakich sytuacjach stosuje się różne metody rewaskularyzacji.

Angioplastyka - Co to jest i jak działa ten zabieg?

Angioplastyka to procedura medyczna, która ma na celu rozszerzenie zwężonych tętnic, które mogą prowadzić do ograniczonego przepływu krwi do ważnych narządów. W wyniku tego zabiegu można przywrócić prawidłowy przepływ krwi i poprawić stan pacjenta.

Podczas angioplastyki, lekarz używa specjalnego cienkiego cewnika, zwanego kateterem, który jest wprowadzany do tętnicy przez niewielkie nacięcie. Następnie, przy użyciu różnych narzędzi umieszczanych przez kateter, lekarz rozszerza zwężenie w tętnicy. Najpopularniejszą metodą angioplastyki jest angioplastyka balonowa.

Angioplastyka wieńcowa - Skuteczne leczenie zwężonych tętnic serca

Angioplastyka wieńcowa, znana również jako angioplastyka wieńcówki, jest stosowana w leczeniu zwężonych tętnic wieńcowych, które dostarczają krew do serca. Ta procedura może być stosowana, gdy występuje zwężenie tętnicy wieńcowej, które powoduje objawy jak duszność, ból w klatce piersiowej lub zawroty głowy.

Podczas angioplastyki wieńcowej, lekarz wprowadza cewnik do tętnicy wieńcowej i przeprowadza angiografię, aby dowiedzieć się, gdzie nastąpiło zwężenie. Następnie, przy użyciu balonu, lekarz rozszerza zwężenie, a często umieszcza również stent, który pomaga utrzymać tętnicę otwartą.

Angioplastyka balonowa - Inwazyjny zabieg przywracający prawidłowy przepływ krwi

Angioplastyka balonowa to najczęstsza metoda zabiegu angioplastycznego. W trakcie tej procedury, lekarz używa specjalnego balonu, który jest wprowadzany do tętnicy.Następnie, balon jest napompowywany, powodując rozszerzenie zwężenia w tętnicy i przywracając prawidłowy przepływ krwi.

W niektórych przypadkach, w celu utrzymania tętnicy otwartej po angioplastyce balonowej, lekarz umieszcza stent - specjalną siateczkową strukturę - w zwężeniu tętnicy. Stent działa jak rusztowanie, zapobiegając ponownemu zwężeniu i utrzymując prawidłowy przepływ krwi.

Angioplastyka kończyn dolnych - Postęp w leczeniu niedrożności tętnic nóg

Angioplastyka kończyn dolnych stanowi postęp w leczeniu niedrożności tętnic nóg. Ta procedura jest stosowana, gdy w tętnicach kończyn dolnych występuje zwężenie lub całkowite zamknięcie, co powoduje ból, mrowienie lub trudności w chodzeniu.

Podczas angioplastyki kończyn dolnych, procedura jest analogiczna do angioplastyki wieńcowej. Lekarz wprowadza cewnik do dotkniętej tętnicy w nodze i przeprowadza angiografię w celu lokalizacji zwężenia. Następnie, zwężenie jest rozszerzane przy pomocy balonu i w niektórych przypadkach, stentu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Wybór angioplastyki czy rewaskularyzacji chirurgicznej - Kiedy stosować poszczególne metody?

Wybór między angioplastyką a rewaskularyzacją chirurgiczną zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja zwężenia, stopień i długość zwężenia, a także ogólny stan zdrowia pacjenta. W niektórych przypadkach, rewaskularyzacja chirurgiczna, taka jak bajpas tętniczo-żylny, może być bardziej odpowiednia.

Zazwyczaj, angioplastyka jest preferowaną metodą, jeśli zwężenie jest umiarkowane, lokalizowane w jednej lub dwóch tętnicach i pacjent jest stosunkowo zdrowy. Rewaskularyzacja chirurgiczna może być bardziej skuteczna w przypadku wielu zwężeń lub zwężenia w trudno dostępnych miejscach, oraz u pacjentów, u których występują dodatkowe problemy zdrowotne.

Przebieg angioplastyki - Jak wygląda sam zabieg?

Przebieg angioplastyki rozpoczyna się od wprowadzenia cewnika do tętnicy przez niewielkie nacięcie. Następnie, lekarz przeprowadza angiografię, aby dokładnie zobaczyć zwężenie. Po lokalizacji zwężenia, cewnik jest naprowadzany do miejsca zwężenia, a balon jest napompowywany, rozszerzając zwężenie. Jeśli to konieczne, lekarz może umieścić stent, aby utrzymać tętnicę otwartą.

Zabieg trwa zazwyczaj od 30 minut do 2 godzin, a większość pacjentów jest podawana środek znieczulający. Po zabiegu, pacjent musi pozostać pod obserwacją przez kilka godzin, aby upewnić się, że nie ma żadnych powikłań.

Koronarografia i angioplastyka - Jakie badania są niezbędne przed zabiegiem?

Przed przeprowadzeniem angioplastyki, pacjent poddawany jest koronarografii, czyli angiografii wieńcowej. Jest to badanie diagnostyczne, które ma na celu zobrazować tętnice wieńcowe. Podczas koronarografii, lekarz wprowadza kontrast do tętnic wieńcowych i wykonuje serię zdjęć rentgenowskich, aby ocenić ewentualne zwężenia lub blokady.

W wyniku koronarografii, lekarz może zdecydować o wykorzystaniu angioplastyki jako metody leczenia zwężenia. Badanie to pozwala na dokładne zlokalizowanie zwężenia i planowanie zabiegu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca