Skuteczne sposoby na uderzenia gorąca. Jak długo trwają uderzenia gorąca w menopauzie? Na uderzenia gorąca i wahania nastroju. Te zioła łagodzą objawy menopauzy 

Skuteczne sposoby na uderzenia gorąca. Jak długo trwają uderzenia gorąca w menopauzie? Na uderzenia gorąca i wahania nastroju. Te zioła łagodzą objawy menopauzy 

Sprawdź jakie są skuteczne sposoby na uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca w czasie menopauzy

Menopauza to okres, w którym organizm kobiety przechodzi wiele zmian hormonalnych i fizycznych. Jednym z najbardziej powszechnych objawów menopauzy są uderzenia gorąca. To uczucie nagłego ciepła wraz z zaczerwienieniem twarzy, przyspieszonymi biciami serca i nadmiernym poceniem może być bardzo niekomfortowe i wpływać na jakość życia.

Menopauza - przyczyny uderzeń gorąca

Uderzenia gorąca w menopauzie wynikają bezpośrednio z zaburzeń hormonalnych. W tym okresie jajniki przestają produkować wystarczającą ilość estrogenów, których niedobór wpływa na regulację temperatury ciała. Ograniczenie poziomu estrogenów w organizmie powoduje nieprawidłowość w pracy mechanizmu termoregulacji i prowadzi do wystąpienia uderzeń gorąca.

Domowe sposoby na uderzenia gorąca

Istnieje kilka skutecznych domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić uderzenia gorąca i poprawić samopoczucie w okresie menopauzy. Oto kilka z nich:

 1. Unikaj gorących napojów i pikantnych potraw - Pikantne jedzenie i gorące napoje mogą zwiększać uczucie gorąca, dlatego warto ograniczyć ich spożycie w okresie menopauzy.
 2. Ubieraj się warstwowo - Wybieraj luźne, przewiewne ubrania i ubieraj się warstwowo. To umożliwi regulację temperatury poprzez zdejmowanie lub zakładanie dodatkowej warstwy ubrań w razie potrzeby.
 3. Unikaj stresu i relaksuj się - Stres może nasilać uderzenia gorąca. Dlatego ważne jest, aby znaleźć metody relaksu, takie jak joga, medytacja czy oddychanie głębokie, które pomogą zmniejszyć stres i złagodzić objawy.
 4. Zastosuj chłodzący kompres - Przygotuj chłodzący kompres, np. z mokrej chusteczki lub termoskładki, i przyłóż go do szyi lub czoła podczas uderzenia gorąca. To może przynieść ulgę i zmniejszyć uczucie gorąca.
 5. Śpij w chłodnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu - Zapewnienie odpowiednich warunków do snu, takich jak chłodna temperatura i dobra wentylacja, może pomóc w zmniejszeniu intensywności uderzeń gorąca podczas nocy.

Leki na uderzenia gorąca

W przypadku uderzeń gorąca, które są szczególnie uciążliwe i znacznie wpływają na codzienne funkcjonowanie, można rozważyć leczenie farmakologiczne. Należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią terapię dla indywidualnych potrzeb. Oto niektóre z leków często stosowanych w łagodzeniu uderzeń gorąca:

 1. Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) - Polega na przyjmowaniu hormonów żeńskich, takich jak estrogen, których niedobór jest główną przyczyną uderzeń gorąca w okresie menopauzy.
 2. Przeciwdepresanty - Niektóre leki przeciwdepresyjne, zwłaszcza selektywne inhibitory wychwytu serotoniny, są skuteczne w zmniejszaniu częstości i natężenia uderzeń gorąca.
 3. Leki doustne lub na receptę - W niektórych przypadkach lekarz może przepisać specjalne leki, które pomagają w łagodzeniu objawów menopauzy, w tym uderzeń gorąca.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Akupunktura przy uderzeniach gorąca

Akupunktura jest alternatywną metodą leczenia, która może być skuteczna w łagodzeniu uderzeń gorąca u niektórych kobiet w okresie menopauzy. Polega na wbiciu cienkich igieł w wybranych punktach na ciele, które mają na celu przywrócenie równowagi energetycznej. Ważne jest, aby skonsultować się z wykwalifikowanym akupunkturzystą i ocenić jej skuteczność w indywidualnym przypadku.

Czym są uderzenia gorąca?

Uderzenia gorąca, zwane również napadami gorąca, to nagła i intensywna fala ciepła i gorąca, która może ogarnąć ciało, zazwyczaj w okolicach twarzy, szyi i klatki piersiowej. Uderzenia gorąca są jednym z najbardziej charakterystycznych objawów menopauzy, ale mogą występować także w innych okolicznościach. Oto kilka informacji na ten temat:

Przyczyny uderzeń gorąca:

 1. Menopauza: Uderzenia gorąca są często związane z menopauzą. W okresie menopauzy poziom estrogenów spada, co może wpływać na regulację temperatury ciała i powodować występowanie uderzeń gorąca.
 2. Zaburzenia hormonalne: Oprócz menopauzy, uderzenia gorąca mogą być wywołane innymi zaburzeniami hormonalnymi, takimi jak nadczynność tarczycy czy zaburzenia przysadki.
 3. Leki i leczenie: Niektóre leki, w tym niektóre antydepresanty i leki obniżające ciśnienie krwi, mogą wywoływać uderzenia gorąca jako skutek uboczny.
 4. Stres i zmęczenie: Silny stres i zmęczenie mogą również prowadzić do uderzeń gorąca.

Objawy uderzeń gorąca:

 • Nagłe uczucie gorąca, które zazwyczaj zaczyna się od twarzy i szyi i rozprzestrzenia się na resztę ciała.
 • Silne pocenie się.
 • Czerwona i rozgrzana skóra.
 • Tachykardia (szybkie bicie serca).
 • Czasami towarzyszą im dreszcze lub uczucie zimna po epizodzie gorąca.

Jak sobie radzić z uderzeniami gorąca:

 • Ubieraj się w warstwy ubrań, aby móc je zdjąć w przypadku uderzenia gorąca.
 • Unikaj gorących napojów, pikantnych potraw, alkoholu i kofeiny, które mogą nasilać uderzenia gorąca.
 • Praktykuj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy głębokie oddychanie, aby zarządzać stresem.
 • Rozważ terapię hormonalną lub inne leczenie hormonalne, jeśli uderzenia gorąca są silnie uciążliwe.
 • Skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny uderzeń gorąca i wykluczenia innych potencjalnych schorzeń.

Warto pamiętać, że uderzenia gorąca są dość powszechnym objawem menopauzy i, chociaż mogą być uciążliwe, zazwyczaj są nieszkodliwe dla zdrowia. Jeśli jednak uderzenia gorąca są bardzo uciążliwe lub występują w niezwykle częstych epizodach, warto skonsultować się z lekarzem, aby omówić możliwości leczenia i zarządzania nimi.

Uderzenia gorąca są jednym z najbardziej uciążliwych objawów menopauzy, jednak istnieje wiele skutecznych sposobów na łagodzenie ich objawów. Domowe metody, takie jak unikanie gorących napojów, ubieranie się warstwowo i zastosowanie chłodzącego kompresu, mogą przynieść ulgę. Często potrzebne jest również leczenie farmakologiczne, takie jak hormonalna terapia zastępcza czy leki przeciwdepresyjne, które mogą być stosowane pod nadzorem lekarza. Akupunktura to kolejna opcja, która może pomóc w złagodzeniu uderzeń gorąca. Ważne jest znalezienie dla siebie odpowiednich metod i współpraca z lekarzem w celu skutecznej kontroli objawów menopauzy.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca