Akupunktura - metoda medycyny naturalnej i chińskiej

Akupunktura - metoda medycyny naturalnej i chińskiej

Akupunktura - jaka to metoda medycyny naturalnej? Wizyta w gabinecie akupunktury, w Warszawie, bądź w innym mieście dla kogo? 

Medycyna naturalna – dar sprzed 4 tysięcy lat


Medycyna naturalna ma niezwykle długoletnią tradycję. Wiedzę na jej temat przekazywano z pokolenia na pokolenie i docenia była już przez naszych przodków. W dzisiejszych czasach znowu cieszy się popularnością oraz dostosowuje się do najnowszych trendów związanych z profilaktyką zdrowia. Przede wszystkim podchodzi do pacjenta holistycznie, postrzega go z uwzględnieniem zarówno strefy fizycznej, psychicznej jak i duchowej. Jej celem oprócz wyleczenia danego schorzenia, jest szeroko rozumienia profilaktyka zdrowotna i znalezienie przyczyny danej dolegliwości.

Popularność medycyny naturalnej wynika przede wszystkim ze skupienia się na poprawie ogólnego samopoczucia oraz stylu życia, co z kolei ma prowadzić do poprawy zdrowia, odporności, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób. Specjaliści medycyny naturalnej dokładnie analizują nie tylko aktualny stan zdrowia, ale również styl życia czy otaczające środowisko. Poświęcają swoim pacjentom sporo uwagi. W przeciwieństwie do lekarzy medycyny akademickiej nie skupiają się tylko na badaniach klinicznych, sprawdzeniu pulsu, ale przeprowadzają obszerny wywiad z podopiecznym i wnikliwe analizują jego stan zdrowia psychicznego oraz fizycznego.

Warto wiedzieć, że medycyna naturalna korzysta z różnych metod terapii i szerokiego zakresu diagnostyki. Należy do nich np. akupunktura, elektroakupunktura, masaż.

Ważne !

Akupunktura wywodzi się z terapii o nazwie Tcha-Tchin i była stosowana na obszarze Dalekiego Wschodu (tradycyjnej medycyny chińskiej) około 3000 lat p.n.e.

Co to jest akupunktura?

Akupunktura (nie należy jej mylić z akupresurą) wywodzi się z terapii o nazwie Tcha-Tchin i była stosowana na obszarze Dalekiego Wschodu (tradycyjnej medycyny chińskiej) około 3000 lat p.n.e. Na samym początku w tej metodzie medycyny tradycyjnej stosowano ostre szpikulce, czyli tak zwane "igły", które były zrobione z kamienia, kości albo bambusa. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym zastosowanie znalazły igły z brązu, żelaza, oraz takie wykonane ze stali. Dopiero później do akupunktury zaczęto stosować złote i srebrne igły.

Lekarz, który zajmuje się akupunkturą stawia diagnozę na podstawie wnikliwego wywiadu oraz badania fizykalnego, który jest rozszerzony o diagnostykę zgodną z zasadami akupunktury i medycyny zachodniej. Następnie w wyniku rozpoznania dobiera punkty do stymulacji. Przed każdym zabiegiem odbywa się natomiast badanie, a także wywiad obejmujący wypytywanie o zmianę samopoczucia. Dzięki temu możliwa jest weryfikacja dobranych punktów akupunkturowych.

Przed kwalifikacją pacjenta do leczenia akupunkturą, lekarz najpierw rozważa czy dana dolegliwość nie wymaga równoczesnego leczenia konwencjonalnego. Czasami należy chwilowo zrezygnować z akupunktury oraz zachęcić pacjenta do leczenia zgodnego z zasadami medycyny konwencjonalnej.

Współczesna akupunktura to przede wszystkim nakłuwanie metalowymi igłami konkretnego obszaru ciała (skóry i tkanki podskórnej). Zadaniem tego zabiegu jest wzmocnienie poprzez nakłuwanie przepływu energii i siły witalnej pacjenta.

Odpowiednio wykonana akupunktura jest bezpieczną i bezbolesną metodą leczenia. Nie trzeba się martwić, że w trakcie jej trwania można zarazić się wirusem HIV, czy innymi chorobami. Każdy pacjent otrzymuje swój własny komplet igieł, a po zakończeniu zabiegu są one sterylizowane, a stosowane podczas kolejnych zabiegów tylko w przypadku tego konkretnego pacjenta. Duża liczba lekarzy stosuje igły jednorazowe, które po zabiegu zostają utylizowane.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Na co pomaga akupunktura?

Do gabinetu akupunktury mogą zgłosić się osoby zmagające się z takimi dolegliwościami jak m.in:

 • migrena oraz inne zespoły bólu głowy
 • zaburzenia nerwów, korzeni nerwowych, czy splotów neurologicznych
 • choroby zwyrodnieniowe stawów
 • choroby kręgosłupa, bóle pleców, bóle kręgosłupa
 • bóle psychogenne
 • bóle nieznanego pochodzenia
 • stany po udarach mózgu
 • zablokowane kanały energetyczne


Akupunktura zalecana jest również czasami jako element rehabilitacji medycznej, masażu leczniczego. Polecana jest dla osób potrzebujących odprężenia. To sposób leczenia pomagając przywracać harmonię w organizmie. Ponadto mogą skorzystać z niego osoby zmagające się z brakiem efektów redukcji masy ciała.

Należy pamiętać, że o powodzeniu akupunktury decyduje szereg czynników. Bardzo ważne jest wybranie dyplomowanego akupunkturzysty z wieloletnim doświadczeniem. Powinien on także mieć odpowiednie podejście do pacjenta i posiadać wiedzę na temat procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie.

Pamiętaj, jeśli chcesz skorzystać z akupunktury w Warszawie, czy innym mieście skonsultuj się najpierw z lekarzem, np. osteopatą, dowiedz się czy nie masz przeciwskazań do tej metody terapii (TCM) i poszukaj zaufanego specjalisty bądź specjalistki.


Pragniesz poszerzyć swoją wiedzę na temat akupunktury i medycyny wschodniej, albo medycyny dalekowschodniej? Nie zwlekaj, dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl oraz zdobądź niezbędna wiedzę do pracy w gabinecie medycyny naturalnej.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty na powyższy temat to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp


Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Glista ludzka - jak się objawia? Jak wygląda glista i jak się jej pozbyć? Glista ludzka – objawy. Diagnostyka obecności glisty ludzkiej w organizmie. Zakażenie glistą ludzką. Jak wyglądają objawy, diagnostyka i leczenie glistnicy? 

Glista ludzka - jak się objawia? Jak wygląda glista i jak się jej pozbyć? Glista ludzka – objawy. Diagnostyka obecności glisty ludzkiej w organizmie. Zakażenie glistą ludzką. Jak wyglądają objawy, diagnostyka i leczenie glistnicy? 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są objawy glisty ludzkiej? Jak to możliwe, że pasożyt ten występuje w tak specyficznym miejscu jak oko? Jak efektywnie leczyć tę chorobę? Jeżeli nie wiesz jeszcze odpowiedzi na te pytania, ten poradnik jest dla Ciebie.

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca