bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Akupunktura - metoda medycyny naturalnej i chińskiej

Blog healthcare

Akupunktura - metoda medycyny naturalnej i chińskiej

Akupunktura - jaka to metoda medycyny naturalnej? Wizyta w gabinecie akupunktury, w Warszawie, bądź w innym mieście dla kogo? 

Spis treści

 1. Medycyna naturalna – dar sprzed 4 tysięcy lat
 2. Ważne !
 3. Co to jest akupunktura?
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 5. Na co pomaga akupunktura?
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Medycyna naturalna – dar sprzed 4 tysięcy lat


Medycyna naturalna ma niezwykle długoletnią tradycję. Wiedzę na jej temat przekazywano z pokolenia na pokolenie i docenia była już przez naszych przodków. W dzisiejszych czasach znowu cieszy się popularnością oraz dostosowuje się do najnowszych trendów związanych z profilaktyką zdrowia. Przede wszystkim podchodzi do pacjenta holistycznie, postrzega go z uwzględnieniem zarówno strefy fizycznej, psychicznej jak i duchowej. Jej celem oprócz wyleczenia danego schorzenia, jest szeroko rozumienia profilaktyka zdrowotna i znalezienie przyczyny danej dolegliwości.

Popularność medycyny naturalnej wynika przede wszystkim ze skupienia się na poprawie ogólnego samopoczucia oraz stylu życia, co z kolei ma prowadzić do poprawy zdrowia, odporności, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób. Specjaliści medycyny naturalnej dokładnie analizują nie tylko aktualny stan zdrowia, ale również styl życia czy otaczające środowisko. Poświęcają swoim pacjentom sporo uwagi. W przeciwieństwie do lekarzy medycyny akademickiej nie skupiają się tylko na badaniach klinicznych, sprawdzeniu pulsu, ale przeprowadzają obszerny wywiad z podopiecznym i wnikliwe analizują jego stan zdrowia psychicznego oraz fizycznego.

Warto wiedzieć, że medycyna naturalna korzysta z różnych metod terapii i szerokiego zakresu diagnostyki. Należy do nich np. akupunktura, elektroakupunktura, masaż.

Ważne !

Akupunktura wywodzi się z terapii o nazwie Tcha-Tchin i była stosowana na obszarze Dalekiego Wschodu (tradycyjnej medycyny chińskiej) około 3000 lat p.n.e.

Co to jest akupunktura?

Akupunktura (nie należy jej mylić z akupresurą) wywodzi się z terapii o nazwie Tcha-Tchin i była stosowana na obszarze Dalekiego Wschodu (tradycyjnej medycyny chińskiej) około 3000 lat p.n.e. Na samym początku w tej metodzie medycyny tradycyjnej stosowano ostre szpikulce, czyli tak zwane "igły", które były zrobione z kamienia, kości albo bambusa. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym zastosowanie znalazły igły z brązu, żelaza, oraz takie wykonane ze stali. Dopiero później do akupunktury zaczęto stosować złote i srebrne igły.

Lekarz, który zajmuje się akupunkturą stawia diagnozę na podstawie wnikliwego wywiadu oraz badania fizykalnego, który jest rozszerzony o diagnostykę zgodną z zasadami akupunktury i medycyny zachodniej. Następnie w wyniku rozpoznania dobiera punkty do stymulacji. Przed każdym zabiegiem odbywa się natomiast badanie, a także wywiad obejmujący wypytywanie o zmianę samopoczucia. Dzięki temu możliwa jest weryfikacja dobranych punktów akupunkturowych.

Przed kwalifikacją pacjenta do leczenia akupunkturą, lekarz najpierw rozważa czy dana dolegliwość nie wymaga równoczesnego leczenia konwencjonalnego. Czasami należy chwilowo zrezygnować z akupunktury oraz zachęcić pacjenta do leczenia zgodnego z zasadami medycyny konwencjonalnej.

Współczesna akupunktura to przede wszystkim nakłuwanie metalowymi igłami konkretnego obszaru ciała (skóry i tkanki podskórnej). Zadaniem tego zabiegu jest wzmocnienie poprzez nakłuwanie przepływu energii i siły witalnej pacjenta.

Odpowiednio wykonana akupunktura jest bezpieczną i bezbolesną metodą leczenia. Nie trzeba się martwić, że w trakcie jej trwania można zarazić się wirusem HIV, czy innymi chorobami. Każdy pacjent otrzymuje swój własny komplet igieł, a po zakończeniu zabiegu są one sterylizowane, a stosowane podczas kolejnych zabiegów tylko w przypadku tego konkretnego pacjenta. Duża liczba lekarzy stosuje igły jednorazowe, które po zabiegu zostają utylizowane.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Na co pomaga akupunktura?

Do gabinetu akupunktury mogą zgłosić się osoby zmagające się z takimi dolegliwościami jak m.in:

 • migrena oraz inne zespoły bólu głowy
 • zaburzenia nerwów, korzeni nerwowych, czy splotów neurologicznych
 • choroby zwyrodnieniowe stawów
 • choroby kręgosłupa, bóle pleców, bóle kręgosłupa
 • bóle psychogenne
 • bóle nieznanego pochodzenia
 • stany po udarach mózgu
 • zablokowane kanały energetyczne


Akupunktura zalecana jest również czasami jako element rehabilitacji medycznej, masażu leczniczego. Polecana jest dla osób potrzebujących odprężenia. To sposób leczenia pomagając przywracać harmonię w organizmie. Ponadto mogą skorzystać z niego osoby zmagające się z brakiem efektów redukcji masy ciała.

Należy pamiętać, że o powodzeniu akupunktury decyduje szereg czynników. Bardzo ważne jest wybranie dyplomowanego akupunkturzysty z wieloletnim doświadczeniem. Powinien on także mieć odpowiednie podejście do pacjenta i posiadać wiedzę na temat procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie.

Pamiętaj, jeśli chcesz skorzystać z akupunktury w Warszawie, czy innym mieście skonsultuj się najpierw z lekarzem, np. osteopatą, dowiedz się czy nie masz przeciwskazań do tej metody terapii (TCM) i poszukaj zaufanego specjalisty bądź specjalistki.


Pragniesz poszerzyć swoją wiedzę na temat akupunktury i medycyny wschodniej, albo medycyny dalekowschodniej? Nie zwlekaj, dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl oraz zdobądź niezbędna wiedzę do pracy w gabinecie medycyny naturalnej.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty na powyższy temat to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp


Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN