Skręcenie kostki - Uraz, objawy, leczenie i powrót do aktywności. Skręcenie stawu skokowego II stopnia: schładzanie, odciążanie nogi do ustąpienia bólu, noszenie stabilizatora. Skręcenie stawu skokowego. Jak wrócić do sprawności po skręceniu kostki? 

Skręcenie kostki - Uraz, objawy, leczenie i powrót do aktywności. Skręcenie stawu skokowego II stopnia: schładzanie, odciążanie nogi do ustąpienia bólu, noszenie stabilizatora. Skręcenie stawu skokowego. Jak wrócić do sprawności po skręceniu kostki? 


Skręcenie kostki to uraz, który często dotyka sportowców, ale może też pojawić się podczas zwykłych czynności, jak np. chodzenie po nierównej powierzchni. Objawia się bólem, obrzękiem i ograniczeniami w poruszaniu. W czasie rekonwalescencji ważne jest stosowanie odpowiedniej terapii, ale również samodyscyplina i dbanie o zdrowie. W poniższym tekście podpowiadamy, jak pomóc sobie w przypadku urazu, jak rozpoznać jego objawy oraz jakie metody leczenia zastosować.

Skręcenie kostki - Co to jest i jak dochodzi do urazu?

Skręcenie kostki to rodzaj urazu, który polega na nadmiernym rozciągnięciu lub zerwaniu więzadeł w okolicy kostki. Więzadła są elementami, które łączą ze sobą kości i zapewniają stabilizację stawów. Skręcenie kostki najczęściej występuje w wyniku nadmiernego obciążenia, mocnego uderzenia lub błędnego ułożenia stopy, co skutkuje zerwaniem lub nadwyrężeniem więzadeł.

Skręcona kostka - Objawy i rozpoznanie

Skręcenie kostki objawia się silnym bólem w okolicy kostki, który może być połączony z uczuciem drętwienia lub mrowienia. Pojawia się również obrzęk i zaczerwienienie w okolicy urazu, a poruszanie się staje się utrudnionę. W przypadku poważniejszych urazów skóra w okolicy kostki może też zmienić kolor na niebieski lub czarny, co jest związane z zwiększonym krwotokiem.

Rozpoznanie skręcenia kostki polega na wykonaniu odpowiednich badań, które umożliwią ocenę stopnia uszkodzenia stawu. W przypadku podejrzenia skręcenia kostki warto skonsultować się z lekarzem, który po dokładnym zbadaniu i wykonaniu odpowiednich testów postawi precyzyjną diagnozę.

Skręcona kostka - Opuchlizna jako charakterystyczny objaw

Opuchlizna jest jednym z charakterystycznych objawów skręcenia stawu. Pojawi się zazwyczaj już w ciągu kolejnych kilku godzin po urazie i będzie towarzyszyć bólowi oraz utrudniać poruszanie się. Skóra w okolicy urazu może być również cieplejsza w dotyku względem innych części ciała. W celu minimalizacji opuchnięcia warto nałożyć zimny okład na skręconą kostkę i unosić ją ponad poziom serca.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie skręconej kostki - Pierwsza pomoc i metody terapeutyczne

Pierwsza pomoc w przypadku skręcenia kostki polega na natychmiastowym nałożeniu zimnego okładu w celu zminimalizowania opuchlizny. Następnie należy zastosować odpoczynkowi chorej kończyny. Leki przeciwzapalne mogą również pomóc w łagodzeniu bólu. W przypadku poważniejszych zaburzeń połączonych ze skręceniem kostki, zastosowanie gipsu lub ortezy może być konieczne.

W późniejszej fazie leczenia zaleca się fizjoterapię, która ma na celu przywrócenie ruchu i siły w kończynie, a także zapobieganie powikłaniom. W tej fazie stosuje się ćwiczenia wzmacniające mięśnie i zwiększające elastyczność więzadeł. Używane są również metody terapeutyczne, takie jak elektroterapia czy ultradźwięki, które pobudzają regenerację tkanek skóry.

Skręcona kostka - Czas rekonwalescencji i powrót do aktywności

Czas rekonwalescencji po skręceniu kostki jest uzależniony od stopnia uszkodzenia stawu, wieku pacjenta czy stylu życia. Zazwyczaj wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. W pierwszej fazie należy nasłuchiwać ciała i unikać aktywności mogącej wpłynąć negatywnie na proces gojenia się kości. Po zakończeniu terapii warto przejść stopniowo do aktywności fizycznej, rozpoczynając od ćwiczeń w rehabilitacji, a następnie wykonywać coraz więcej ruchów w miarę, jak organizm będzie w stanie je przyswoić.

Ważne jest, by wracać do aktywności stopniowo, aby nie obciążać kończyny ponownie i umożliwić jej pełny powrót do zdrowia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca