Skaling zębów - efekty przed i po. Czy warto robić skaling zębów?

Skaling zębów - efekty przed i po. Czy warto robić skaling zębów?

Czasami intensywna higiena jamy ustnej okazuje się niewystarczająca, a nasze zęby wymagają specjalistycznej pomocy. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest skaling zębów. Co to takiego i czy warto zdecydować się na ten zabieg?

Skaling zębów - Czym jest i jakie są jego cele?

Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego z zębów i z ich otoczenia. Kamień powstaje w wyniku osadzania się płytki bakteryjnej związanym z zubożonym ślinieniem, źle dobranej diecie, paleniu papierosów czy po prostu niewłaściwej higienie jamy ustnej. Kamień nazębny stanowi doskonałe środowisko dla rozmnażających się bakterii, zagrażając zdrowiu uzębienia, a nawet organizmu.

Zadaniem skalingu jest usunięcie kamienia nazębnego, osadów z powierzchni zębów oraz z otoczenia dziąseł. Dzięki temu pozbywamy się bakterii, które mogą powodować choroby jamy ustnej, a także poprawiamy wygląd uzębienia.

Skaling i piaskowanie zębów - Co oznaczają te zabiegi i jakie są różnice?

Skaling i piaskowanie to dwa najczęściej wykonywane zabiegi stomatologiczne, a wiele osób uważa, że są one tożsame. Nic bardziej mylnego. Mimo że oba zabiegi mają na celu usunięcie kamienia nazębnego, to jednak są całkowicie inne.

Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego mechanicznym narzędziem - skalera, natomiast piaskowanie to nic innego jak piaskowanie zębów środkiem ściernym - wodny strumień wzbogacony o proszek pod wysokim ciśnieniem. Oba zabiegi mogą być wykonywane oddzielnie lub wspólnie.

Skaling i piaskowanie zębów - Efekty przed i po zabiegu

Zanim zdecydujemy się na zabieg skalowania lub piaskowania zębów, warto poznać jego efekty. W przypadku skalowania zębów możemy spodziewać się usunięcia kamienia nazębnego, osadów i zarazków, co z kolei poprawi stan uzębienia oraz zmniejszy ryzyko chorób jamy ustnej.

Piaskowanie z kolei posiada również wiele zalet, a efekty są widoczne zaraz po zabiegu. Powierzchnia zębów staje się gładka, ujednolicona i oczyszczona, a koloryt uzębienia znacznie się ulepsza.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Skaling zębów - Jakie korzyści przynosi zdrowiu jamy ustnej?

Korzyści płynące z skalingu zębów są nieocenione. Najważniejszą z nich jest usunięcie kamienia nazębnego, co zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, chorób przyzębia oraz chorób jamy ustnej. Regularne usuwanie kamienia nazębnego przyczynia się również do poprawy wyglądu i estetyki uzębienia.

Warto również zaznaczyć, że brak skalingu może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu z ust, który jest spowodowany przez bakterie, gromadzące się na kamieniu nazębnym.

Skaling zębów - Efekty i skutki dla zdrowia jamy ustnej

Skaling zębów to zabieg bezpieczny i nieinwazyjny, jednakże może on powodować krótkotrwałe skutki uboczne - pieczenie, krwawienie, obrzęk czy nadwrażliwość zębów.

Nie oznacza to jednak, że zabieg skalingu jest ryzykowny. Wszelkie nieprzyjemne skutki i ograniczenia, takie jak np. rezygnacja z zimnych oraz gorących pokarmów, ustępują zazwyczaj w krótkim czasie.

Warto również pamiętać, że skaling powinien być powtarzany co najmniej raz na pół roku, aby uzębienie było w jak najlepszej kondycji.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Podsumowanie

Skaling zębów to jedna z podstawowych form dbania o jamę ustną. Choć dla wielu osób nadal jest to bolesny i nieprzyjemny zabieg, to warto pamiętać o jego ważności dla zdrowia uzębienia. Regularne wykonywanie skalowania przyczynia się do lepszego wyglądu naszych zębów, poprawy ich kondycji oraz zmniejszenia ryzyka chorób jamy ustnej.

Zachęcamy do skorzystania z tego zabiegu i zabezpieczenia się przed nieprzyjemnymi skutkami wynikającymi z braku dbałości o jamę ustną.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca