Skaling zębów - efekty przed i po. Czy warto robić skaling zębów?

Skaling zębów - efekty przed i po. Czy warto robić skaling zębów?

Czasami intensywna higiena jamy ustnej okazuje się niewystarczająca, a nasze zęby wymagają specjalistycznej pomocy. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest skaling zębów. Co to takiego i czy warto zdecydować się na ten zabieg?

Skaling zębów - Czym jest i jakie są jego cele?

Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego z zębów i z ich otoczenia. Kamień powstaje w wyniku osadzania się płytki bakteryjnej związanym z zubożonym ślinieniem, źle dobranej diecie, paleniu papierosów czy po prostu niewłaściwej higienie jamy ustnej. Kamień nazębny stanowi doskonałe środowisko dla rozmnażających się bakterii, zagrażając zdrowiu uzębienia, a nawet organizmu.

Zadaniem skalingu jest usunięcie kamienia nazębnego, osadów z powierzchni zębów oraz z otoczenia dziąseł. Dzięki temu pozbywamy się bakterii, które mogą powodować choroby jamy ustnej, a także poprawiamy wygląd uzębienia.

Skaling i piaskowanie zębów - Co oznaczają te zabiegi i jakie są różnice?

Skaling i piaskowanie to dwa najczęściej wykonywane zabiegi stomatologiczne, a wiele osób uważa, że są one tożsame. Nic bardziej mylnego. Mimo że oba zabiegi mają na celu usunięcie kamienia nazębnego, to jednak są całkowicie inne.

Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego mechanicznym narzędziem - skalera, natomiast piaskowanie to nic innego jak piaskowanie zębów środkiem ściernym - wodny strumień wzbogacony o proszek pod wysokim ciśnieniem. Oba zabiegi mogą być wykonywane oddzielnie lub wspólnie.

Skaling i piaskowanie zębów - Efekty przed i po zabiegu

Zanim zdecydujemy się na zabieg skalowania lub piaskowania zębów, warto poznać jego efekty. W przypadku skalowania zębów możemy spodziewać się usunięcia kamienia nazębnego, osadów i zarazków, co z kolei poprawi stan uzębienia oraz zmniejszy ryzyko chorób jamy ustnej.

Piaskowanie z kolei posiada również wiele zalet, a efekty są widoczne zaraz po zabiegu. Powierzchnia zębów staje się gładka, ujednolicona i oczyszczona, a koloryt uzębienia znacznie się ulepsza.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Skaling zębów - Jakie korzyści przynosi zdrowiu jamy ustnej?

Korzyści płynące z skalingu zębów są nieocenione. Najważniejszą z nich jest usunięcie kamienia nazębnego, co zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, chorób przyzębia oraz chorób jamy ustnej. Regularne usuwanie kamienia nazębnego przyczynia się również do poprawy wyglądu i estetyki uzębienia.

Warto również zaznaczyć, że brak skalingu może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu z ust, który jest spowodowany przez bakterie, gromadzące się na kamieniu nazębnym.

Skaling zębów - Efekty i skutki dla zdrowia jamy ustnej

Skaling zębów to zabieg bezpieczny i nieinwazyjny, jednakże może on powodować krótkotrwałe skutki uboczne - pieczenie, krwawienie, obrzęk czy nadwrażliwość zębów.

Nie oznacza to jednak, że zabieg skalingu jest ryzykowny. Wszelkie nieprzyjemne skutki i ograniczenia, takie jak np. rezygnacja z zimnych oraz gorących pokarmów, ustępują zazwyczaj w krótkim czasie.

Warto również pamiętać, że skaling powinien być powtarzany co najmniej raz na pół roku, aby uzębienie było w jak najlepszej kondycji.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Podsumowanie

Skaling zębów to jedna z podstawowych form dbania o jamę ustną. Choć dla wielu osób nadal jest to bolesny i nieprzyjemny zabieg, to warto pamiętać o jego ważności dla zdrowia uzębienia. Regularne wykonywanie skalowania przyczynia się do lepszego wyglądu naszych zębów, poprawy ich kondycji oraz zmniejszenia ryzyka chorób jamy ustnej.

Zachęcamy do skorzystania z tego zabiegu i zabezpieczenia się przed nieprzyjemnymi skutkami wynikającymi z braku dbałości o jamę ustną.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
17Godzin
52Minut
03Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca