Kamień nazębny - przyczyny i skutki, jak usunąć? Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

Kamień nazębny - przyczyny i skutki, jak usunąć? Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

Kamień nazębny to twardy osad zmineralizowanych bakterii, który gromadzi się na zębach i pod dziąsłami. Jest to problem, który dotyka niemal każdego, jednak na szczęście istnieją sposoby zarówno na jego uniknięcie, jak i na usunięcie już istniejącego kamienia. W tym artykule omówimy przyczyny i skutki tworzenia się kamienia nazębnego oraz skuteczne metody jego usuwania.

Kamień nazębny - Przyczyny i skutki

Kamień nazębny tworzy się, gdy pozostałości po pokarmie i bakterie gromadzą się na powierzchni zębów i w szczelinach. Bakterie te produkują kwas, który może uszkodzić szkliwo zębów, a także podrażnić dziąsła. Jeśli pozostałości te nie są regularnie usuwane, ulegają mineralizacji i zamieniają się w twardy osad - kamień nazębny.

Skutki tworzenia się kamienia nazębnego są poważne. Kamień ten może prowadzić do zapalenia dziąseł, stanu zapalnego przyzębia czy nawet chorób przyzębia. Choroby te mogą prowadzić do utraty zębów, a także wpływać negatywnie na ogólną kondycję jamy ustnej.

Jak usunąć kamień nazębny? Profesjonalne metody usuwania

Profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego najlepiej powierzyć dentystom, którzy posiadają niezbędne narzędzia do tej czynności. W gabinecie stomatologicznym stosuje się dwa główne sposoby usuwania kamienia nazębnego: skalowanie i piaskowanie.

Skalowanie

Skalowanie polega na usuwaniu kamienia nazębnego z powierzchni zębów specjalnym narzędziem. Skalowanie może być wykonywane przy użyciu narzędzi ręcznych lub elektrycznych. Skaling jest procesem bezbolesnym i zwykle odbywa się przy użyciu znieczulenia miejscowego.

Piaskowanie

Piaskowanie to proces usuwania kamienia nazębnego za pomocą strumienia powietrza, wody i specjalnego proszku. Proszek ten jest najczęściej mieszanką sody oczyszczonej i soli, a jego konsystencja przypomina drobny piasek. Proces piaskowania jest bezbolesny i może być wykonywany z użyciem znieczulenia miejscowego.

Pasta do zębów przeciwko kamieniowi nazębnemu - Jak działa?

Pasty do zębów przeciwko kamieniowi nazębnemu zawierają aktywne składniki, takie jak fluor, które pomagają zapobiegać tworzeniu się kamienia. W przypadku już istniejącego kamienia, pasta do zębów może pomóc w zmniejszeniu jego ilości lub przywrócić naturalny odcień zębów.

Domowe sposoby na kamień nazębny - Czy są skuteczne?

Istnieją pewne domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego, jednak ich skuteczność jest zwykle znacznie niższa niż w przypadku profesjonalnych metod.

Nitkowanie zębów

Nitkowanie zębów to prosty i skuteczny sposób na usuwanie pozostałości po pokarmie i bakterii z przestrzeni międzyzębowych, które są trudno dostępne dla szczoteczki do zębów. Nitkowanie zębów powinno być wykonywane codziennie.

Szczoteczka do zębów soniczna

Szczoteczka soniczna to urządzenie, które wykorzystuje drgania dźwiękowe do usuwania osadu nazębnego z powierzchni zębów. Szczoteczka soniczna jest zwykle skuteczniejsza niż zwykła szczoteczka do zębów.

Olejowanie ust

Olejowanie ust polega na wcieraniu oliwy z oliwek lub oleju kokosowego w dziąsła i zęby. Oliwa ta ma właściwości antybakteryjne, co może przyczynić się do zmniejszenia tworzenia się kamienia nazębnego. Jednakże, efekty olejowania ust w przypadku usuwania już istniejącego kamienia nazębnego są niewielkie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Kamień nazębny przed i po usunięciu - Co warto wiedzieć?

Usunięcie kamienia nazębnego nie tylko łagodzi odczucie dyskomfortu, ale także poprawia ogólną kondycję jamy ustnej. Prawidłowe utrzymanie higieny ustnej, skuteczne usuwanie pozostałości po pokarmie oraz regularne wizyty u stomatologa mogą pomóc w uniknięciu tworzenia się kamienia w przyszłości.

Po usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni zębów, można zauważyć jasny i biały kolor zębów, którego nie było w przypadku obecności osadów nazębnych.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego jest istotne dla zdrowia jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia. Kamień nazębny, zwany także złogiem kamienia, to twardy osad składający się głównie z minerałów, który tworzy się na zębach, zwłaszcza wokół linii dziąseł. Aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, warto przestrzegać kilku prostych kroków:

 1. Regularne szczotkowanie zębów: Codzienne szczotkowanie zębów jest kluczowe. Szczotkuj zęby co najmniej 2 razy dziennie, najlepiej po posiłkach i przed snem. Używaj miękkiej szczoteczki do zębów i starannie czyść każdy ząb oraz przestrzenie międzyzębowe.
 2. Nitkowanie zębów: Używanie nici dentystycznej lub nici stomatologicznej pomaga w usunięciu resztek jedzenia i płytki nazębnej z obszarów międzyzębowych, gdzie szczotka może mieć trudności z dotarciem.
 3. Używanie płynów do płukania jamy ustnej: Wybierz płyn do płukania jamy ustnej o właściwościach przeciwbakteryjnych. Niektóre płyny zawierają substancje, które pomagają w zapobieganiu tworzeniu się kamienia nazębnego.
 4. Regularne wizyty u dentysty: Systematyczne wizyty kontrolne u lekarza stomatologa lub higienistki stomatologicznej są kluczowe. Profesjonaliści mogą dokładnie ocenić stan zdrowia jamy ustnej, usuwać kamień nazębny oraz dostarczać wskazówek dotyczących higieny.
 5. Zdrowa dieta: Ogranicz spożycie cukru i przetworzonych pokarmów, które mogą sprzyjać tworzeniu się płytki nazębnej. Jedz więcej warzyw i owoców, które pomagają w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.
 6. Unikanie palenia tytoniu: Palenie papierosów lub żucie tytoniu może przyczyniać się do powstawania kamienia nazębnego, a także do innych problemów stomatologicznych. Staraj się unikać tytoniu.
 7. Unikanie nadmiernego spożywania kawy i herbaty: Te napoje mogą powodować przebarwienia zębów oraz sprzyjać tworzeniu się kamienia nazębnego. Pamiętaj o regularnym myciu zębów po spożyciu napojów zawierających kofeinę.
 8. Pij dużo wody: Picie wody może pomóc w zachowaniu odpowiedniej wilgotności jamy ustnej i utrzymaniu zdrowej produkcji śliny, która neutralizuje kwas i chroni przed tworzeniem się kamienia nazębnego.

Zapobieganie kamieniowi nazębnemu wymaga systematycznych nawyków higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt u dentysty. Jeśli masz skłonność do tworzenia się kamienia nazębnego, lekarz stomatolog lub higienistka stomatologiczna mogą zalecić częstsze wizyty kontrolne i zabiegi usuwania kamienia, aby utrzymać zdrową jamę ustną.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny, zwany również złogiem kamienia, to twardy osad składający się głównie z minerałów, który tworzy się na powierzchni zębów, zwłaszcza wokół linii dziąseł. Kamień nazębny powstaje na skutek mineralizacji płytki nazębnej, która jest miękką osadą z bakterii, resztek jedzenia i innych substancji znajdujących się w jamie ustnej. Główne składniki kamienia nazębnego to sól wapnia i fosforu, które wytrącają się z płynu jamy ustnej.

Kamień nazębny może być biały, kremowy, żółty, szary lub brązowy, w zależności od zawartości substancji barwiących pochodzenia pokarmowego, takich jak herbata, kawa czy papierosy. Może występować pojedynczo lub gromadzić się w postaci twardych złogów.

Istnieją kilka powodów, dla których kamień nazębny jest problemem:

 1. Zmiana koloru zębów: Kamień nazębny może powodować przebarwienia zębów, co prowadzi do utraty białego i zdrowego wyglądu.
 2. Stwardnienie płytki nazębnej: Kamień nazębny utwardza płytkę nazębną, co sprawia, że jest ona trudniejsza do usunięcia podczas codziennej higieny jamy ustnej.
 3. Zapalenie dziąseł: Kamień nazębny jest źródłem zakażenia, a obecność bakterii wokół linii dziąseł może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł, takich jak zapalenie dziąseł (gingivitis) lub zapalenie przyzębia (periodontitis).
 4. Problemy z oddechem: Osoby z kamieniem nazębnym mogą doświadczać nieświeżego oddechu z powodu gromadzenia się bakterii w jamie ustnej.

Usunięcie kamienia nazębnego jest niezbędne, aby utrzymać zdrowie jamy ustnej. Proces usuwania kamienia nazębnego jest wykonywany przez lekarza stomatologa lub higienistkę stomatologiczną za pomocą narzędzi dentystycznych, takich jak skaler. Regularne wizyty u dentysty w celu usuwania kamienia nazębnego i odpowiednia higiena jamy ustnej, takie jak szczotkowanie, nitkowanie i płukanie, pomagają w zapobieganiu tworzeniu się kamienia oraz utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca