Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Czym jest skaling?

Pierwszym krokiem do uzyskania gładkiej powierzchni zębów jest skaling. Polega on na całkowitym usunięciu płytki nazębnej i kamienia nazębnego za pomocą narzędzi ręcznych albo skalera ultradźwiękowego. Dzięki zastosowaniu takich urządzeń można pozbyć się wszelkich osadów i złogów, których nie udało się usunąć za pomocą szczotkowania albo nitkowania zębów. Na koniec tego zabiegu wykonuje się polerowanie zębów, dzięki któremu zostają one wygładzone i pokryte pastą ochronną. Wykonuje się zarówno skaling naddziąsłowy (obejmujący korony zębów), jak i poddziąsłowy (polegający na czyszczeniu kieszeni poddziąsłowych), dzięki czemu na żadnym fragmencie zęba nie pozostanie osad.

Na czym polega piaskowanie?

Na czym polega piaskowanie?

Piaskowanie zębów również ma na celu oczyszczenie powierzchni zębów z wszelkich osadów oraz z przebarwień. Jego wykonanie wygląda jednak zupełnie inaczej niż w przypadku skalingu – tym razem powierzchnie zębów czyszczone są strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem wzbogaconym mocno zmikronizowanym proszkiem, inaczej nazywanym tytułowym piaskiem. Nie trzeba obawiać się, że podczas piaskowania zostanie uszkodzone szkliwo i dziąsła – zabieg ten jest w pełni bezpieczny dla zębów. Co więcej, każdy pacjent otrzymuje na czas piaskowania okulary ochronne, dzięki czemu piasek nie przedostanie się do oczu. Nadmiar tej substancji jest również odprowadzany z jamy ustnej za pomocą rurki odsysającej. Dzięki piaskowaniu powierzchnia zębów staje się nie tylko całkowicie oczyszczona, lecz również gładka i błyszcząca.

Co będzie lepsze – skaling czy piaskowanie?

Co będzie lepsze – skaling czy piaskowanie?

Piaskowanie uznawane jest za uzupełnienie skalingu, dlatego wiele dentystów rekomenduje regularne wykonywanie obu tych zabiegów. Skaling skutecznie usuwa kamień z powierzchni zębów, co zapobiega rozwojowi próchnicy oraz parodontozy, natomiast piaskowanie oczyszcza zęby z reszty osadów, których nie udało się usunąć podczas skalingu, a także odświeża wygląd zębów, wygładzając ich powierzchnię. Warto więc najpierw wykonać skaling, a następnie piaskowanie – pozwoli to na kompleksowe oczyszczenie zębów z wszelkich osadów oraz uzyskanie estetycznego wyglądu uzębienia.

Jak wygląda fluoryzacja?

Dobrym uzupełnieniem skalingu i piaskowania jest zabieg fluoryzacji. Polega on na nałożeniu na zęby za pomocą pędzelka specjalistycznego preparatu zawierającego dużą dawkę związków fluoru wzmacniających szkliwo. W ten sposób można znacznie zmniejszyć skłonność zębów do próchnicy i uchronić się przed bólem. Dodatkowo nakładana na zęby warstwa fluoru sprawia, że wszelkie występujące na powierzchni zębów ubytki i rysy zostają zredukowane. Zabieg ten jest w pełni bezpieczny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, jeśli wykonuje się go w odpowiednich odstępach czasowych. Jest również całkowicie bezbolesny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Dlaczego profilaktyka stomatologiczna jest tak ważna?

Regularne wykonywanie zabiegów skalingu, piaskowania i fluoryzacji to ważne kroki pozwalające na utrzymanie zębów w dobrej kondycji. Dzięki regularnemu usuwaniu płytki i kamienia nazębnego zmniejsza się ilość bakterii zgromadzonych w jamie ustnej, które mogłyby doprowadzić do psucia się zębów. Koniecznie należy wtedy udać się do dentysty – w przeciwnym wypadku próchnica może przejść w kolejne stadium i doprowadzić do zapalenia miazgi. Taka przypadłość wiąże się przede wszystkim z silnym bólem, lecz również z możliwością przeniknięcia bakterii do krwiobiegu i zainfekowania także innych organów. Warto więc pamiętać, że odpowiednia dbałość o stan zębów ma wpływ nie tylko na jamę ustną, lecz również na cały organizm.

Poza skalingiem i piaskowaniem usuwającym nagromadzone na powierzchni zębów osady nie powinno się zapominać o fluoryzacji. Pozwoli ona na wzmocnienie szkliwa, a tym samym na zmniejszenie skłonności zębów do próchnicy. Podjęcie kompleksowych działań obejmujących zarówno skaling i piaskowanie, jak i fluoryzację sprawi, że zęby będą nie tylko zdrowe, lecz również poprawi się ich wygląd.

Skaling, piaskowanie, fluoryzacja – Warszawa

W profesjonalnym gabinecie stomatologicznym w Warszawie można kompleksowo zadbać o dobrą kondycję swoich zębów, wykonując wszystkie trzy rodzaje omówionych zabiegów. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu oraz dużemu doświadczeniu zarówno skaling, piaskowanie, jak i fluoryzacja mogą przebiec szybko i zupełnie bezboleśnie. Skaling i piaskowanie oraz fluoryzację może wykonać lekarz dentysta albo higienistka stomatologiczna. Wszystkim pacjentom zostanie także przeprowadzony instruktaż higieny, dzięki któremu uzyskany po wykonanych zabiegach efekt będzie mógł utrzymać się przez dłuższy czas, chroniąc zęby przed rozwojem chorób.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca