Skaling - co to jest i na czym polega? Na czym polega skaling? Skaling zębów - metody, zalecenia, przeciwwskazania

Skaling - co to jest i na czym polega? Na czym polega skaling? Skaling zębów - metody, zalecenia, przeciwwskazania

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co to jest skaling zębów? Jest to jedna z podstawowych procedur wykonywanych przez higienistki stomatologiczne podczas wizyty kontrolnej. Skaling pomaga w usunięciu kamienia nazębnego i osadu z powierzchni zębów, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowej jamy ustnej. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest skaling, jak wygląda procedura oraz jakie są jej efekty.

Skaling zębów - Definicja i cel zabiegu

Skaling zębów to proces usuwania osadu nazębnego i kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Kamień nazębny, znany również jako twardy osad, to zmineralizowane pozostałości bakterii, które gromadzą się na powierzchni zębów. Osad nazębny natomiast, to miękka substancja złożona z bakterii, resztek jedzenia i innych zanieczyszczeń, które również osadzają się na zębach.

Celem skalingu jest usunięcie tych szkodliwych substancji, które mogą prowadzić do poważnych problemów związanych z jamą ustną, takich jak zapalenie dziąseł, choroba przyzębia czy utrata zębów. Skaling ma na celu wspieranie długotrwałego zdrowia jamy ustnej i zapobieganie poważnym chorobom.

Skaling przed i po - Jak wygląda procedura i efekty

Przed rozpoczęciem skalingu stomatolog przeprowadzi dokładne badanie jamy ustnej i oceni stan zębów, dziąseł i przyzębia. Następnie higienistka stomatologiczna wykorzystuje specjalne narzędzia, takie jak skrobaczka i ultradźwiękowy skalery, aby usunąć kamień nazębny i osad z powierzchni zębów. Skaling często obejmuje także polerowanie zębów, aby zapewnić im gładką i czystą powierzchnię.

Efekty skalingu są zauważalne zarówno dla pacjenta, jak i dla stomatologa. Pacjent odczuje wyraźną różnicę w czystości zębów i świeżym oddechu. Zęby będą również bardziej gładkie, co utrudni ponowne gromadzenie się osadów. Stomatolog będzie mógł zauważyć poprawę stanu dziąseł i przyzębia, co jest ważne dla utrzymania zdrowego układu stomatognatycznego.

Skaling zębów - Co to takiego?

Skaling zębów to procedura, która polega na usunięciu kamienia nazębnego i osadu z powierzchni zębów. Kamień nazębny jest twardym osadem zmineralizowanych bakterii, które gromadzą się na zębach. Osad natomiast jest miękką substancją zawierającą bakterie, resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia. Obie te substancje mogą prowadzić do poważnych problemów z jamą ustną, takich jak choroby przyzębia i utrata zębów.

Skaling zębów - Jak przebiega zabieg?

Podczas skalingu zębów higienistka stomatologiczna przeprowadza dokładne czyszczenie powierzchni zębów za pomocą specjalnych narzędzi. Najczęściej stosuje się skrobaczkę i ultradźwiękowe skalery. Skrobaczka jest używana do usunięcia kamienia nazębnego, podczas gdy ultradźwiękowy skaler jest skutecznym narzędziem do usunięcia osadu. Procedura jest przeprowadzana dokładnie i indywidualnie dostosowana do potrzeb pacjenta.

Czy skaling zębów jest bolesny? Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Skaling zębów może powodować nieznaczne uczucie dyskomfortu związane z wibracjami narzędzi używanych podczas zabiegu. Jednak większość pacjentów nie odczuwa znaczącego bólu. Jeśli masz nadwrażliwość lub obawy związane z bólem, możesz poprosić o zastosowanie znieczulenia miejscowego, które zminimalizuje doznania bólowe.

Często zadawanymi pytaniami dotyczącymi skalingu są również kwestie związane z ryzykiem krwawienia dziąseł lub możliwością uszkodzenia zębów. W rzeczywistości, skaling przeprowadzany przez profesjonalistę jest bezpieczny i nie powinien powodować żadnych poważnych uszkodzeń. W przypadku krwawienia dziąseł, może to wskazywać na obecność stanu zapalnego, który zostanie odpowiednio oceniony i leczony przez stomatologa.

Pamiętaj, że wizyta u higienistki stomatologicznej w celu przeprowadzenia skalingu jest ważna dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Dzięki tej procedurze będziesz mógł cieszyć się czystymi, zdrowymi zębami oraz wiarą w to, że dbasz o swoje zdrowie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Na czym polega skaling?

Skalowanie (ang. "scaling") to proces zwiększania lub zmniejszania rozmiarów czegoś w stosunku do jego pierwotnej skali. Może to odnosić się do różnych dziedzin i kontekstów, w zależności od tego, o co konkretnie chodzi. Oto kilka przykładów skalingu w różnych dziedzinach:

Skalowanie w informatyce i technologii:

 • Skalowanie sprzętu: Oznacza zwiększenie lub zmniejszenie mocy obliczeniowej lub zasobów sprzętowych, takich jak serwery, w zależności od potrzeb. To istotne w chmurze obliczeniowej, gdzie można dostosować zasoby do zmieniających się wymagań.
 • Skalowanie oprogramowania: Dotyczy dostosowywania oprogramowania do różnych środowisk i potrzeb. Może to obejmować skalowanie aplikacji internetowych, aby obsłużyć większą liczbę użytkowników lub skalowanie bazy danych w celu przechowywania większej ilości danych.

Skalowanie w biznesie:

 • Skalowanie działalności: To proces rozwijania firmy, zwiększania produkcji lub dostarczania usług w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynkowe.
 • Skalowanie zasobów ludzkich: Obejmuje to zwiększanie zespołu pracowniczego, aby sprostać większemu obciążeniu pracy.

Skalowanie w matematyce i naukach ścisłych:

 • Skalowanie geometryczne: Odnosi się do zmiany rozmiaru figury geometrycznej przy zachowaniu proporcji między jej elementami.
 • Skalowanie wektorów: Polega na przekształcaniu wektorów, aby zmienić ich długość lub kierunek.

Skalowanie w marketingu:

 • Skalowanie kampanii reklamowych: Obejmuje zwiększenie zakresu kampanii reklamowej, aby dotrzeć do większej liczby klientów lub segmentów rynku.
 • Skalowanie dystrybucji: Dotyczy rozszerzania dostawy produktów lub usług na nowe obszary geograficzne.

Skalowanie w ekonomii:

 • Skalowanie produkcji: To zwiększenie produkcji towarów lub usług w celu obniżenia kosztów jednostkowych i zwiększenia efektywności.

Skalowanie w ekologii:

 • Skalowanie ekosystemów: Odnosi się do zmian w rozmiarze lub strukturze ekosystemu w odpowiedzi na zmiany środowiskowe lub antropogeniczne.

Skalowanie jest często używane w kontekście wzrostu i rozwoju, zarówno w biznesie, jak i w technologii. Oznacza dostosowywanie się do zmieniających się warunków i potrzeb, aby osiągnąć większą wydajność lub skuteczność.

Skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy

W medycynie i stomatologii, skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy to dwie różne procedury, które są często wykonywane w celu utrzymania zdrowia jamy ustnej. Oto krótkie omówienie każdej z tych procedur:

Skaling naddziąsłowy (nadgumkowy):

 • Skaling naddziąsłowy to procedura usuwania kamienia nazębnego i płytki nazębnej z powierzchni zębów, która znajduje się powyżej linii dziąseł, czyli naddziąsłowo.
 • Wykonywany jest przy użyciu narzędzi dentystycznych, takich jak skaler ultradźwiękowy lub narzędzia ręczne, które pomagają usunąć nagromadzone osady, takie jak kamień nazębny i płytkę nazębną.
 • Celem skalingu naddziąsłowego jest utrzymanie zdrowia dziąseł i zębów oraz zapobieganie problemom takim jak zapalenie dziąseł (gingiwitis) lub zapalenie przyzębia (periodontitis).

Skaling poddziąsłowy (podgumkowy):

 • Skaling poddziąsłowy to bardziej zaawansowana procedura, która jest wykonywana w celu leczenia zaawansowanych przypadków zapalenia przyzębia (periodontitis).
 • W trakcie skalingu poddziąsłowego usuwane są osady bakteryjne i kamień nazębny, które zgromadziły się poniżej linii dziąseł, w tzw. kieszeniach przyzębia. Te kieszenie to przestrzenie pomiędzy korzeniem zęba a dziąsłami.
 • Procedura ta jest bardziej inwazyjna niż skaling naddziąsłowy, ponieważ wymaga dostępu do kieszeni przyzębia. Często wykonywana jest przy użyciu narzędzi specjalistycznych lub zaawansowanego sprzętu, takiego jak laser.
 • Celem skalingu poddziąsłowego jest poprawa zdrowia przyzębia, redukcja kieszeni przyzębia i zapobieganie utracie zębów w wyniku zaawansowanego zapalenia przyzębia.

Zarówno skaling naddziąsłowy, jak i poddziąsłowy są ważnymi procedurami stomatologicznymi mającymi na celu utrzymanie zdrowia jamy ustnej. Ich regularne wykonywanie może pomóc w zapobieganiu poważnym chorobom dziąseł i utracie zębów. Ważne jest również dbanie o higienę jamy ustnej poprzez regularne szczotkowanie zębów, nitkowanie oraz regularne wizyty u dentysty lub higienistki stomatologicznej w celu oceny stanu zdrowia jamy ustnej i konieczności wykonania skalingu, jeśli to konieczne.

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego i przebarwień?

Koszt usuwania kamienia nazębnego i przebarwień może znacząco różnić się w zależności od wielu czynników, w tym od lokalizacji, poziomu zaawansowania problemu, specjalizacji i doświadczenia dentysty lub higienistki stomatologicznej oraz rodzaju procedury, jaką wybierzesz. Oto kilka czynników, które mogą wpływać na koszty tej procedury:

 1. Lokalizacja: Ceny usług stomatologicznych mogą znacząco różnić się w zależności od regionu lub kraju. W miastach i regionach o wyższym koszcie życia ceny mogą być wyższe.
 2. Poziom problemu: Jeśli masz dużo kamienia nazębnego i przebarwień, procedura może być bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku mniejszych ilości osadów.
 3. Specjalizacja i doświadczenie: Specjaliści w dziedzinie stomatologii kosmetycznej mogą pobierać wyższe opłaty za usługi związane z usuwaniem przebarwień i wybielaniem zębów.
 4. Rodzaj procedury: Istnieje wiele różnych procedur usuwania kamienia nazębnego i przebarwień, takich jak skaling, piaskowanie, wybielanie zębów itp. Koszty będą się różnić w zależności od wybranej procedury.
 5. Ubezpieczenie zdrowotne: Jeśli masz ubezpieczenie zdrowotne, może ono pokrywać część kosztów procedury. Warto sprawdzić, jakie usługi stomatologiczne są objęte twoim planem ubezpieczenia.
 6. Dodatkowe zabiegi: Jeśli potrzebujesz dodatkowych zabiegów, takich jak wybielanie zębów po usunięciu przebarwień, to także wpłynie na koszty.

Najlepiej jest skonsultować się z lokalnym dentystą lub higienistką stomatologiczną, którzy mogą ocenić stan twoich zębów i dostosować plan leczenia do twoich potrzeb, a także dostarczyć informacji na temat kosztów. Upewnij się również, że zrozumiesz pełny koszt procedury przed rozpoczęciem leczenia oraz jakie są dostępne opcje płatności.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca