Krwawiące dziąsła - przyczyny, objawy i sposoby łagodzenia. Krwawiące dziąsła – przyczyny i zapobieganie. Domowe sposoby na krwawiące dziąsła 

Krwawiące dziąsła - przyczyny, objawy i sposoby łagodzenia. Krwawiące dziąsła – przyczyny i zapobieganie. Domowe sposoby na krwawiące dziąsła 

Krwawiące dziąsła to jedna z najczęstszych dolegliwości jamy ustnej, która może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Warto się zastanowić, co może być przyczyną krwawienia, jakie objawy mogą się pojawiać i jakie są sposoby na łagodzenie dolegliwości.

Krwawiące dziąsła - Przyczyny i sposoby łagodzenia

Najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł jest zapalenie dziąseł, zwane inaczej chorobą paradontologiczną. Najczęściej występuje ona u osób, które nie dbają o higienę jamy ustnej. Bakterie i osad nazębny osadzają się na zębach, powodując stan zapalny, który prowadzi do krwawienia dziąseł. Inną przyczyną krwawienia dziąseł może być nadwrażliwość dziąseł, choroby krwi, niedobór witaminy C lub K oraz niektóre choroby ogólnoustrojowe.

Aby łagodzić dolegliwości krwawiących dziąseł, należy przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie zębów oraz stosowanie nici dentystycznej czy płukanie jamy ustnej odpowiednimi płynami pozwoli na zapobieganie zapaleniu dziąseł oraz łagodzenie objawów. Warto także unikać palenia tytoniu i prowadzenia stresującego stylu życia. W niektórych przypadkach konieczna może być wizyta u stomatologa w celu przepisania specjalistycznych środków na krwawiące dziąsła.

Leki na krwawiące dziąsła - Czy istnieją skuteczne środki?

Istnieje wiele leków na krwawiące dziąsła, które mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości. Przykłady takich leków to płyny do płukania ust, które zawierają chlorheksydynę lub wyciągi z roślin, takie jak szałwia lub rumianek. Są one skuteczne w zwalczaniu bakterii oraz zapalenia.

Jednak przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku, należy skonsultować się ze stomatologiem lub farmaceutą. Niektóre składniki leków przeciw krwawieniu dziąseł mogą powodować niepożądane skutki uboczne lub interakcje z innymi lekami.

Jak radzić sobie z krwawiącymi dziąsłami między zębami?

Krwawienie dziąseł między zębami może być szczególnie uciążliwe i trudne do zwalczenia. Istnieją jednak sposoby na łagodzenie tej dolegliwości. Jednym z nich jest stosowanie nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Dzięki temu ograniczymy ilość bakterii w jamie ustnej, a także zapobiegamy zapaleniu dziąseł.

Warto także pamiętać o unikaniu twardych i kłujących jedzenia, które mogą ranić dziąsła.

Nowotwory jamy ustnej - Objawy, diagnoza i leczenie

Niekiedy krwawienie dziąseł może być objawem poważniejszych chorób jamy ustnej, takich jak nowotwór. Objawy raka jamy ustnej mogą obejmować ból w jamie ustnej, trudności z połykaniem, guzki w jamie ustnej, a także krwawienie dziąseł.

Diagnoza chorób jamy ustnej, w tym raka, polega na przeprowadzeniu badania klinicznego, w którym stomatolog sprawdzi jamę ustną pod kątem zmian. W przypadku podejrzenia raka, konieczna jest biopsja zmiany w celu potwierdzenia diagnozy.

Leczenie raka jamy ustnej zależy od stopnia zaawansowania choroby. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, w celu usunięcia zmian nowotworowych. W skomplikowanych przypadkach leczenie obejmuje także chemioterapię i radioterapię.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Krwawiące dziąsła a nowotwór - Czy istnieje związek?

Krwawiące dziąsła same w sobie nie są objawem raka jamy ustnej. Niemniej jednak, podejrzenie raka jamy ustnej lub innych chorób nowotworowych powinno spowodować niezwłoczne skonsultowanie się ze stomatologiem lub lekarzem. Regularne kontrole stomatologiczne oraz dbałość o higienę jamy ustnej mogą pomóc w zapobieganiu i wykrywaniu chorób jamy ustnej.

Domowe sposoby na krwawiące dziąsła

Krwawiące dziąsła mogą być oznaką problemów z dziąsłami i ogólnym zdrowiem jamy ustnej. Jeśli zauważysz, że Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania zębów lub nitkowania, niebagatelizuj tego problemu. Warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem, aby ocenić przyczynę krwawienia i dostosować odpowiednie leczenie. Jednak istnieją również domowe środki, które mogą pomóc w łagodzeniu krwawienia dziąseł i wspieraniu zdrowia jamy ustnej. Oto kilka z nich:

 1. Regularne szczotkowanie zębów: Jednym z głównych powodów krwawienia dziąseł jest gromadzenie się płytki nazębnej. Dlatego ważne jest, aby dokładnie i regularnie szczotkować zęby co najmniej dwukrotnie dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Używaj miękkiej szczoteczki, aby nie uszkodzić dziąseł, i starannie czyść obszar przyzębia.
 2. Miękka szczoteczka: Wybierając szczoteczkę do zębów, zwróć uwagę na miękkość włosia. Szczoteczki o miękkim włosiu są bardziej delikatne dla dziąseł i nie podrażniają ich tak bardzo jak szczoteczki o twardszym włosiu.
 3. Używanie pasty do zębów z fluorem: Pasta do zębów z fluorem pomaga w utrzymaniu zdrowia dziąseł i zębów oraz zapobiega próchnicy.
 4. Nawadnianie dziąseł: Jeśli Twoje dziąsła są wrażliwe i podatne na krwawienie, możesz spróbować nawadniać je solą fizjologiczną lub roztworem soli morskiej. Roztwór ten ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Rozcieńcz niewielką ilość soli w ciepłej wodzie i przepłukuj usta.
 5. Używanie nici dentystycznej: Nici dentystycznej nie tylko pomagają w usuwaniu resztek jedzenia między zębami, ale także mogą pomóc w redukcji krwawienia dziąseł poprzez usunięcie płytki nazębnej i bakterii z przestrzeni międzyzębowych. Pamiętaj, aby delikatnie przesuwać nitkę w górę i w dół, unikając zbyt dużego nacisku.
 6. Zastosowanie płynów do płukania ust: Niektóre płyny do płukania ust mogą pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego dziąseł i zapobieganiu krwawieniu. Wybieraj płyny bez alkoholu i na bazie składników przeciwzapalnych.
 7. Unikanie palenia tytoniu: Palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników ryzyka paradontozy i krwawienia dziąseł. Rzucenie palenia może pomóc w poprawie zdrowia jamy ustnej.
 8. Zbilansowana dieta: Dieta bogata w witaminy i minerały, zwłaszcza witaminę C, jest ważna dla zdrowia dziąseł. Staraj się spożywać dużo świeżych owoców i warzyw.

Pamiętaj, że domowe środki mogą pomóc w łagodzeniu krwawienia dziąseł, ale nie zastąpią one konsultacji z lekarzem stomatologiem. Jeśli krwawienie dziąseł jest chroniczne lub towarzyszy mu ból, warto skonsultować się z profesjonalistą, który może zdiagnozować przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie. Niebagatelizowanie problemów z dziąsłami może prowadzić do poważniejszych schorzeń jamy ustnej, takich jak paradontoza.

Leczenie krwawiących dziąseł w gabinecie stomatologicznym

Leczenie krwawiących dziąseł w gabinecie stomatologicznym może być konieczne, jeśli krwawienie jest chroniczne, nasilone lub towarzyszy innym objawom, takim jak ból czy obrzęk dziąseł. Lekarz stomatolog lub higienista stomatologiczny może przeprowadzić dokładną ocenę stanu zdrowia jamy ustnej i zaproponować odpowiednie leczenie. Oto kilka procedur, które mogą być stosowane w leczeniu krwawiących dziąseł w gabinecie stomatologicznym:

 1. Profesjonalne czyszczenie zębów: To jedna z podstawowych procedur w leczeniu krwawiących dziąseł. Podczas profesjonalnego czyszczenia zębów higienista stomatologiczny usuwa kamień nazębny i płytkę nazębną, które są głównymi przyczynami krwawienia dziąseł. Procedura ta pomaga w oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych i wokół dziąseł oraz poprawia ogólną higienę jamy ustnej.
 2. Skaling i piaskowanie: To bardziej zaawansowane formy profesjonalnego czyszczenia zębów, które są stosowane w przypadku bardziej zaawansowanych stanów zapalnych dziąseł. Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego i złogów płytki nazębnej przy użyciu specjalnych narzędzi, a piaskowanie to usuwanie przebarwień i kamienia przy użyciu strumienia wody i proszku.
 3. Leczenie fluorem: W niektórych przypadkach lekarz stomatolog może zalecić leczenie fluorem w celu wzmocnienia szkliwa zębowego i zapobiegania krwawieniu dziąseł.
 4. Leczenie paradontozy: Jeśli krwawienie dziąseł jest spowodowane zaawansowaną paradontozą (chorobą przyzębia), lekarz stomatolog może zalecić bardziej zaawansowane leczenie. To może obejmować skalowanie i korzeniowe wygładzanie korzeni zębów, leczenie przeciwzapalne lub nawet zabiegi chirurgiczne w zaawansowanych przypadkach.
 5. Zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej: Lekarz stomatolog lub higienista stomatologiczny może udzielić wskazówek dotyczących prawidłowej techniki szczotkowania zębów, nitkowania i użycia innych narzędzi do pielęgnacji jamy ustnej.
 6. Regularne wizyty kontrolne: Po zakończeniu leczenia lekarz stomatolog zazwyczaj zaleca regularne wizyty kontrolne, aby monitorować stan zdrowia jamy ustnej i upewnić się, że krwawienie nie powraca.

Jeśli masz problem z krwawiącymi dziąsłami, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Ignorowanie tego problemu może prowadzić do poważniejszych schorzeń dziąseł i utraty zębów. Leczenie w gabinecie stomatologicznym jest skutecznym sposobem na kontrolowanie i łagodzenie krwawienia dziąseł oraz poprawę ogólnego zdrowia jamy ustnej.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca