bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Rozedma płuc - co to za choroba? Rozedma płuc – przyczyny, objawy i leczenie, badania. Leczenie rozedmy płuc. Czy rozedma płuc jest śmiertelna? Diagnostyka 

Blog healthcare

Rozedma płuc - co to za choroba? Rozedma płuc – przyczyny, objawy i leczenie, badania. Leczenie rozedmy płuc. Czy rozedma płuc jest śmiertelna? Diagnostyka 

Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje o tej chorobie i to jak sobie z nią radzić oraz jak ją rozpoznać

Spis treści

 1. Co to jest rozedma płuc? Czym jest rozedma płuc?
 2. Rozedma płuc - objawy
 3. Przyczyny rozedmy płuc
 4. Rozedma płuc - rokowania
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Leczenie rozedmy płuc
 7. Jak rozpoznać rozedmę płuc?
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Co to jest rozedma płuc? Czym jest rozedma płuc?

Rozedma płuc, zwana również przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), to choroba układu oddechowego, która charakteryzuje się trwałym uszkodzeniem płuc. W wyniku rozedmy dochodzi do utraty elastyczności i zwiększenia objętości pęcherzyków płucnych, co prowadzi do trudności w wydychaniu powietrza. Choroba postępuje stopniowo i jest nieodwracalna, co oznacza, że nie istnieje skuteczne leczenie, które całkowicie wyleczyłoby rozedmę płuc.

Rozedma płuc - objawy

Objawy rozedmy płuc mogą być złudne i często są mylone z normalnym procesem starzenia się. Pierwszymi objawami mogą być przewlekły kaszel, duszność i uczucie ciężkości w klatce piersiowej. W miarę postępu choroby, objawy stają się bardziej nasilone, prowadząc do trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Pacjenci często odczuwają ogólne osłabienie, zmęczenie, spadek wagi i utratę apetytu. Często występują także nawracające infekcje dróg oddechowych.

Przyczyny rozedmy płuc

Najczęstszą przyczyną rozedmy płuc jest palenie tytoniu. Długotrwałe narażenie na dym tytoniowy powoduje stan zapalny i uszkodzenie pęcherzyków płucnych. Wnikające do organizmu z dymem toksyny prowadzą do narastającego procesu zapalnego, który prowadzi do trwałego uszkodzenia płuc. Nie tylko palacze są zagrożeni rozedmą płuc, ponieważ dym tytoniowy może również przedostawać się na zewnątrz i być wdychany przez osoby w ich otoczeniu. Inne czynniki ryzyka to ekspozycja na substancje chemiczne, pyły zawodowe, zanieczyszczenie powietrza, a także niektóre dziedziczne warianty alfa-1-antytrypsyny (AAT) - białka, które chroni płuca przed uszkodzeniem.

Rozedma płuc - rokowania

Rozedma płuc jest chorobą przewlekłą, progresywną i nieodwracalną, co oznacza, że nie istnieje skuteczne leczenie, które całkowicie wyleczyłoby chorobę. Jednak odpowiednie zarządzanie objawami, zmiana stylu życia i leczenie farmakologiczne mogą zwiększyć jakość życia pacjentów i opóźnić postęp choroby. Ważne jest również ograniczenie narażenia na czynniki ryzyka, takie jak unikanie palenia i zanieczyszczonego powietrza. Osoby cierpiące na rozedmę płuc powinny regularnie kontrolować swoje objawy, utrzymywać odpowiednią aktywność fizyczną i przestrzegać zaleceń lekarza.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie rozedmy płuc

Leczenie rozedmy płuc ma na celu łagodzenie objawów choroby oraz poprawę jakości życia pacjentów. Jednak ze względu na charakter rozedmy płuc, jest to choroba przewlekła, która nie może być całkowicie wyleczona. Zamiast tego, terapia skupia się na zwalczaniu objawów i utrzymaniu płuc w jak największej funkcji. Istnieje wiele różnych metod leczenia rozedmy płuc, w tym farmakoterapia, terapia tlenowa i rehabilitacja oddechowa. Farmakoterapia obejmuje stosowanie leków rozszerzających oskrzela, leków przeciwzapalnych i leków rozrzedzających śluz. Terapia tlenowa może być stosowana u pacjentów, u których poziom tlenu we krwi jest niski. Rehabilitacja oddechowa, z kolei, obejmuje ćwiczenia oddechowe i fizyczne, które pomagają wzmocnić mięśnie oddechowe i poprawić wentylację płuc. Wszystkie te metody mogą być stosowane łącznie, aby osiągnąć najlepsze wyniki leczenia rozedmy płuc. 

Jak rozpoznać rozedmę płuc?

Rozedma płuc jest przewlekłą chorobą płuc, charakteryzującą się uszkodzeniem i rozszerzeniem pęcherzyków płucnych. Jak rozpoznać tę chorobę? Istnieje kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę. Jednym z nich jest uczucie ciężkości w klatce piersiowej oraz trudności w oddychaniu. W zaawansowanych przypadkach pacjenci mogą mieć duszności nawet podczas wykonywania prostych czynności, takich jak wchodzenie po schodach. Kolejnym objawem rozedmy płuc jest przewlekły kaszel, który może być uporczywy i występować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Dużą rolę w rozpoznawaniu rozedmy płuc odgrywa również badanie fizykalne. Lekarz może zauważyć zmiany w budowie klatki piersiowej, takie jak powiększenie i wybrzuszenie przestrzeni międzyżebrowych. Ponadto, wykonanie spirometrii pozwala na ocenę pojemności płuc oraz sprawdzenie przepływu powietrza. Jeśli podejrzewasz, że masz rozedmę płuc, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz