bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Rezonans magnetyczny (MRI) - na czym polega badanie i jak się do niego przygotować? Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego kręgosłupa Jak przebiega rezonans magnetyczny z kontrastem. Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Blog healthcare

Rezonans magnetyczny (MRI) - na czym polega badanie i jak się do niego przygotować? Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego kręgosłupa Jak przebiega rezonans magnetyczny z kontrastem. Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny (MRI), to badanie obrazowe pozwalające na szczegółową diagnostykę wielu chorób i uszkodzeń tkanek. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych w medycynie. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować się do badania MRI, na czym polega procedura i jakie są przeciwwskazania do wykonania tego badania.

Spis treści

 1. Co to jest rezonans magnetyczny?
 2. MRI badanie - jak się przygotować?
 3. Badanie rezonansem - co warto wiedzieć?
 4. Rezonans magnetyczny - na czym polega? jak przebiega rezonans magnetyczny – krok po kroku,
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego. Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Co to jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (MRI) jest jednym z najnowocześniejszych badań diagnostycznych, wykorzystujących fale radiowe i pole magnetyczne, do tworzenia obrazów wewnątrz organizmu. MRI umożliwia uzyskanie bardzo szczegółowych obrazów narządów, tkanek miękkich, kości oraz mózgu. Jest to bezpieczne badanie diagnostyczne, które nie wykorzystuje promieniowania jonizującego.

MRI badanie - jak się przygotować?

Przed przystąpieniem do badania rezonansem magnetycznym, pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich chorobach, dolegliwościach i przyjmowanych lekach. Lekarz może zalecić unikanie sanek lub innych przedmiotów metalowych na co najmniej kilka godzin przed wykonywaniem badania. W większości przypadków, pacjent może spożywać normalne posiłki przed badaniem.

Podczas badania MRI, pacjent powinien leżeć leża na stole, który wprowadzany jest do aparatu rezonansu magnetycznego, co może być trudne dla niektórych osób cierpiących na klaustrofobię. W takim przypadku ważne jest poinformowanie o tym personelu medycznego.

Przed przystąpieniem do badania, pacjent często jest wymagany, aby usunąć przedmioty metalowe, takie jak kolczyki, zegarki, aparaty słuchowe i próbki metalu z ubrania.

Badanie rezonansem - co warto wiedzieć?

Badanie MRI jest bezbolesne i trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut. Podczas badania, obecny personel medyczny może wymagać od pacjenta, aby powstrzymał się od ruchu lub oddychania w określonych momentach, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Na czas badania, pacjent może otrzymać specjalne słuchawki, które umożliwiają odtwarzanie muzyki lub innych dźwięków w celu zmniejszenia hałasu powstającego podczas badania.

Badanie MRI jest bardzo pouczające dla pacjentów, którzy mogą na bieżąco obserwować swoje wnętrzności na monitorze.

Rezonans magnetyczny - na czym polega? jak przebiega rezonans magnetyczny – krok po kroku,

MRI polega na pobudzaniu protonów występujących w organizmie na skutek stosowania silnego pola magnetycznego w aparacie. Wytworzone w wyniku tego falowody odbierają z powrotem energię pod postacią sygnału elektromagnetycznego z każdej części ciała. Za pomocą specjalnych komputerowych narzędzi, gromadzone dane sygnału odbierającego są przetwarzane w szczegółowe obrazy wnętrza pacjenta.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego. Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa

MRI jest bezpieczne i powszechnie stosowane w diagnostyce, ale istnieją okoliczności, gdy wykonanie tego badania jest przeciwwskazane.

Niektóre przeciwwskazania do wykonywania MRI to:

 • Wczepione metalowe elementy: sztuczne zastawki serca, stenty w tętnicach, endoprotezy, itp.
 • Okres ciążowy: zwłaszcza w pierwszym trymestrze.
 • Klaustrofobia: Osoby cierpiące na klaustrofobię mogą w trakcie badania odczuwać niepokój i stres.
 • Choroby układu krążenia: osobom z chorobami układu krążenia wymagana jest szczególna kontrola we wskazaniach do badania.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz