Rezonans magnetyczny kręgosłupa - przygotowanie i co wykrywa? Rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego. Rezonans magnetyczny kręgosłupa – wskazania. Jak przebiega rezonans kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. 

Rezonans magnetyczny kręgosłupa - przygotowanie i co wykrywa? Rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego. Rezonans magnetyczny kręgosłupa – wskazania. Jak przebiega rezonans kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. 

Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie diagnostyczne, które pozwala na uzyskanie bardzo szczegółowych obrazów struktur kręgosłupa. Ta nieinwazyjna procedura pozwala na wykrycie wielu chorób i zaburzeń kręgosłupa, takich jak przepuklina dysku, stenoza kanału kręgowego, guzy, urazy, choroby zwyrodnieniowe i wiele innych. W niniejszym artykule omówimy, jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym kręgosłupa, jakie zmiany może wykryć i jak się do niego przygotować.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa - jakie zmiany może wykryć w kręgosłupie

Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest badaniem, które dostarcza bardzo szczegółowych obrazów kręgosłupa. Zmiany, które mogą być wykrywane za pomocą tego badania obejmują:

 • przepukliny dysku, czyli wypuknięcie jądra miażdżystego z krążka międzykręgowego, które może uciskać korzenie nerwów
 • stenozę kanału kręgowego, czyli zwężenie kanału kręgowego, przez który przechodzą korzenie nerwowe, rdzeń kręgowy i naczynia krwionośne kręgosłupa
 • guzy oraz nowotwory kręgosłupa, zarówno łagodne, jak i złośliwe
 • urazy kręgosłupa, takie jak złamania i skręcenia
 • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, takie jak choroba zwyrodnieniowa dysków międzykręgowych, zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa, czy choroba zwyrodnieniowa stawów międzykręgowych

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego - co należy wiedzieć

Przed wykonaniem badania rezonansem magnetycznym kręgosłupa należy usunąć wszelkie metalowe przedmioty z ciała, takie jak biżuteria, zegarki czy klucze. Osoby z wszczepionymi urządzeniami medycznymi, takimi jak stenty czy kardiowerter-defibrylator, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem przed przystąpieniem do badania. Przed badaniem należy także poinformować lekarza o wszelkich schorzeniach i przyjmowanych lekach. Przy niektórych badaniach konieczne jest podanie środka kontrastowego, który wzmocni obraz kręgosłupa. W takim przypadku pacjent powinien być na czczo od kilku godzin przed badaniem.

Czas trwania rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowego - informacje i wyjaśnienia

Czas trwania badania rezonansem magnetycznym kręgosłupa zależy od kilku czynników, takich jak wiek pacjenta, stan zdrowia i rodzaj badania. Zazwyczaj badanie trwa od 30 do 60 minut. Podczas badania lekarz umieszcza pacjenta na stole, który jest przesuwany do wnętrza tunelu MRI. Podczas badania ważne jest, aby pacjent pozostawał nieruchomy, co pozwala na uzyskanie bardziej dokładnych wyników.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym kręgosłupa lędźwiowego - procedura i aspekty wizualne

Podczas badania rezonansem magnetycznym kręgosłupa pacjent leży na specjalnym stole, który jest przesuwany do wnętrza tunelu MRI. Pacjent musi pozostać nieruchomy podczas badania, co pozwala na uzyskanie dokładniejszych obrazów. Podczas badania można słyszeć hałas, który jest związany z pracą aparatu MRI. Aby zminimalizować ten hałas, pacjent może otrzymać na uszy specjalne nauszniki.

Obrazy uzyskane za pomocą rezonansu magnetycznego kręgosłupa są wyjątkowo dokładne i pozwalają na wczesne wykrycie zmian chorobowych. Lekarz specjalizujący się w diagnostyce obrazowej może za ich pomocą dokładnie ocenić struktury kręgosłupa i zdiagnozować wiele chorób i schorzeń.

Przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym kręgosłupa - co warto wiedzieć przed badaniem

Przed badaniem należy poinformować lekarza o wszelkich schorzeniach, przyjmowanych lekach, nietolerancjach i alergiach. Należy także usunąć wszelkie metalowe przedmioty z ciała, aby uniknąć ryzyka przemieszczenia się przedmiotów w wyniku oddziaływania pola magnetycznego. W przypadku podania środka kontrastowego, pacjent powinien być na czczo od kilku godzin przed badaniem. W przypadku odczuwania lęku podczas badania, pacjent może poprosić o przydzielenie opiekuna, który towarzyszy mu podczas badania.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa to nieinwazyjne badanie obrazowe, które jest szeroko stosowane w diagnostyce chorób i problemów z kręgosłupem. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania MRI kręgosłupa, które mogą wpływać na bezpieczeństwo pacjenta lub jakość obrazów. Poniżej przedstawiam niektóre z tych przeciwwskazań:

 1. Metalowe implanty lub ciała obce: MRI wykorzystuje silne pole magnetyczne, które może wpływać na metalowe implanty lub ciała obce w ciele pacjenta. Przykłady to wszczepy metalowe, stenty, metalowe fragmenty ciała po urazach, szwy chirurgiczne z metalu, itp. Metalowe przedmioty mogą przeszkadzać w uzyskaniu dokładnych obrazów i stanowić ryzyko dla pacjenta, gdy są przyciągane przez pole magnetyczne.
 2. Rozrusznik serca: Osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca mogą mieć ograniczenia w wykonywaniu MRI. Nowoczesne rozruszniki są projektowane z myślą o kompatybilności z MRI, ale nadal wymagają nadzoru specjalisty, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjenta.
 3. Metalowe ciała obce w oku: Metalowe fragmenty w oku lub blisko niego mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia oczy podczas MRI.
 4. Ciężka otyłość: Pacjenci z ciężką otyłością mogą mieć trudności z uzyskaniem odpowiednich obrazów MRI, ponieważ nadmierne tkanki tłuszczowe mogą zakłócać obrazowanie.
 5. Klaustrofobia: Osoby cierpiące na klaustrofobię (lęk przed zamkniętymi przestrzeniami) mogą mieć trudności z wytrzymaniem badania MRI, ponieważ wymaga ono leżenia w wąskim tunelu przez określony czas.
 6. Niewystarczający stan zdrowia pacjenta: Pacjenci w ciężkim stanie zdrowia, szczególnie ci, którzy wymagają pilnej opieki medycznej, mogą nie być odpowiednimi kandydatami do MRI, ponieważ badanie to jest czasochłonne i wymaga stosunkowo długiego czasu spędzonego w ciasnym tunelu.
 7. Pierwszy trymestr ciąży: W pierwszym trymestrze ciąży zaleca się ostrożność w stosowaniu MRI, chyba że jest to absolutnie niezbędne z medycznego punktu widzenia.
 8. Implanty słuchowe: Osoby z implantami słuchowymi mogą mieć ograniczone możliwości korzystania z MRI, w zależności od rodzaju implantu i kompatybilności z badaniem.

Zawsze ważne jest, aby lekarz znał wszystkie istniejące przeciwwskazania i określił, czy pacjent może bezpiecznie poddać się badaniu MRI kręgosłupa. W przypadku pacjentów z metalowymi implantami lub innymi specjalnymi potrzebami, może być konieczne skonsultowanie się z radiologiem i innymi specjalistami, aby określić najlepszy sposób postępowania lub ewentualnie wybrać alternatywne badania obrazowe.

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa jest często używany do diagnozowania różnych schorzeń i problemów z kręgosłupem. Poniżej przedstawiam najczęstsze wskazania do wykonania badania MRI kręgosłupa:

 1. Ból kręgosłupa: MRI jest często stosowany w przypadku bólu kręgosłupa, który może wynikać z wielu różnych przyczyn, takich jak urazy, dyskopatia (uszkodzenie dysków międzykręgowych), stenoza kręgosłupa (zwężenie kanału kręgowego), guzy czy infekcje.
 2. Niewydolność nerwowa: Jeśli pacjent doświadcza objawów niewydolności nerwowej, takich jak osłabienie mięśni, drętwienie, mrowienie lub problemy z kontrolą czynności pęcherza moczowego i jelit, MRI może pomóc w zidentyfikowaniu przyczyn tych objawów, takich jak wypadnięcie dysku czy ucisk na korzenie nerwowe.
 3. Urazy kręgosłupa: MRI jest przydatne w ocenie urazów kręgosłupa, takich jak złamania kręgów, urazy tkanek miękkich, wypadnięcia dysków czy uszkodzenia kręgosłupa szyjnego w wyniku wypadków samochodowych lub innych urazów.
 4. Wypuklina dysku: MRI umożliwia dokładną ocenę wypadnięcia lub wypukliny dysku międzykręgowego, co jest częstą przyczyną bólu kręgosłupa oraz objawów ucisku na nerwy.
 5. Stenoza kręgosłupa: Stenoza kręgosłupa to zwężenie kanału kręgowego, co może prowadzić do ucisku na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe. MRI pozwala na dokładną ocenę stopnia zwężenia i lokalizacji.
 6. Infekcje kręgosłupa: MRI jest przydatne w diagnozowaniu infekcji kręgosłupa, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub ropień wewnątrzkręgowy.
 7. Zabiegi chirurgiczne kręgosłupa: MRI może być wykorzystywane do monitorowania efektów zabiegów chirurgicznych kręgosłupa lub oceny stanu kręgosłupa po operacjach.
 8. Guzy i nowotwory: Badanie MRI może pomóc w identyfikacji guzów lub nowotworów w kręgosłupie lub w sąsiednich tkankach.
 9. Reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby zapalne: MRI może być stosowane w diagnostyce chorób zapalnych stawów, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, które mogą wpływać na kręgosłup.
 10. Badanie profilaktyczne: W niektórych przypadkach MRI kręgosłupa może być wykonywane jako badanie profilaktyczne u pacjentów z czynnikami ryzyka lub w przypadku podejrzenia schorzeń układu nerwowego.

To tylko kilka przykładów wskazań do wykonania badania MRI kręgosłupa. Decyzja o przeprowadzeniu badania jest zawsze podejmowana przez lekarza na podstawie objawów pacjenta, historii choroby i innych czynników klinicznych. MRI kręgosłupa jest bezpieczną i skuteczną metodą diagnostyczną, która pozwala na dokładną ocenę struktury i funkcji kręgosłupa.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca