Refleksologia dłoni - na czym polega? Mapa punktów. Na czym polega refleksologia Punkty refleksyjne, czym jest i jak działa? 

Refleksologia dłoni - na czym polega? Mapa punktów. Na czym polega refleksologia Punkty refleksyjne, czym jest i jak działa? 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie korzyści może przynieść refleksologia dłoni? Ta alternatywna metoda terapeutyczna koncentruje się na stymulowaniu określonych punktów na dłoniach, które są powiązane z różnymi narządami i układami w naszym ciele. W tym artykule omówimy, jak działa refleksologia dłoni, jakie są kluczowe obszary i punkty do stymulacji, jak korzystać z mapy refleksologii dłoni i jak przeprowadzać właściwie masaż tych punktów. Zapraszamy do odkrycia tajemnic terapii dłoni!

Refleksologia dłoni - jak to działa?

Refleksologia dłoni opiera się na założeniu, że punkty na dłoniach są powiązane z różnymi częściami naszego ciała. Stymulując te punkty, możemy wpływać na przepływ energii oraz procesy lecznicze w organizmie. Zasadą refleksologii jest to, że każdy punkt na dłoni odpowiada określonemu narządowi lub układowi, tak jak ma to miejsce w refleksologii stóp.

Stymulacja punktów refleksyjnych na dłoniach może wpływać na redukcję stresu, poprawę cyrkulacji krwi, relaksację mięśni, a także równowagę energetyczną w ciele. Niektórzy nawet uważają, że refleksologia dłoni może pomóc w złagodzeniu bólu oraz wspomagać procesy regeneracyjne organizmu.

Mapa refleksologii dłoni - kluczowe obszary i punkty do stymulacji

Refleksologia dłoni korzysta z mapy, która pokazuje, które punkty odpowiadają poszczególnym narządom i układom w organizmie. Oto kilka kluczowych obszarów i punktów na dłoni, które warto znać:

 1. Górna część dłoni: odpowiada głowie, szyi, kręgosłupowi i narządom wewnętrznym w brzuchu.
 2. Środkowa część dłoni: odpowiada narządom w klatce piersiowej i żołądkowi.
 3. Dolna część dłoni: odpowiada narządom w miednicy i nogom.

Ponadto, każdy palec na dłoni odpowiada określonemu narządowi lub układowi w ciele. Paluchy są skoncentrowane w środkowej części dłoni, natomiast reszta palców pokrywa również obszary o mniejszym znaczeniu.

Refleksologia dłoni - jak korzystać z mapy i właściwie masować punkty

Aby skorzystać z refleksologii dłoni, musisz poznać odpowiednie punkty i techniki masażu. Poniżej przedstawiamy kroki, jak korzystać z mapy i przeprowadzać właściwie masaż punktów refleksyjnych na dłoniach:

 1. Zdobądź mapę refleksologii dłoni: Dzisiaj istnieje wiele dostępnych map refleksologicznych dłoni, które można znaleźć w książkach, artykułach lub na stronach internetowych.
 2. Zbadaj swoje dłonie: Porównaj swoje dłonie z mapą, starając się zidentyfikować punkty refleksyjne. Skup się na obszarach, które wymagają leczenia lub pomocy.
 3. Przygotuj się do masażu: Znajdź ciche, relaksujące miejsce i przygotuj ciepłą wodę, żeby namoczyć dłonie przed rozpoczęciem masażu.
 4. Stymuluj punkty: Skup się na punktach refleksyjnych na dłoniach, używając delikatnego nacisku i wykonując okrężne ruchy palcem lub kciukiem. Masuj dłonie przez kilka minut, skupiając się na obszarach, które chcesz wzmocnić lub złagodzić.
 5. Ćwicz regularnie: Masaż punktów refleksyjnych na dłoniach przynosi najlepsze rezultaty przy regularnym treningu. Zalecane jest, aby masować punkty przez co najmniej 5-10 minut dziennie.

Kurs refleksologii dłoni - poznaj techniki i umiejętności terapii dłoni

Jeśli jesteś zainteresowany pogłębieniem wiedzy i umiejętności w dziedzinie refleksologii dłoni, warto rozważyć uczestnictwo w kursie refleksologii dłoni. W ramach takiego kursu możesz nauczyć się różnych technik masażu, otrzymać informacje na temat punktów refleksyjnych i ich związku z różnymi częściami ciała, a także dowiedzieć się, jak przeprowadzać terapię dłoni w sposób profesjonalny i skuteczny.

Kursy refleksologii dłoni są organizowane przez specjalistów w tej dziedzinie i mogą dostarczyć wiedzy praktycznej oraz umiejętności, które mogą być wykorzystane do pomocy innym oraz do samopomocy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Receptory w refleksologii dłoni - jak działają i jak wpływają na cały organizm?

W refleksologii dłoni kluczową rolę odgrywają receptory, które reagują na stymulację punktów refleksyjnych. Główne rodzaje receptorów to:

 1. Receptory dotyku: Zlokalizowane w skórze, są odpowiedzialne za odczuwanie dotyku podczas masażu refleksologicznego. Stymulacja tych receptorów wywołuje uczucie relaksacji i przyjemności.
 2. Receptory naczyń krwionośnych: Reagują one na nacisk i kontrolują przepływ krwi. Stymulacja punktów refleksyjnych na dłoniach może poprawić krążenie krwi i zapewnić lepsze dotlenienie narządów.
 3. Receptory nerwowe: Zlokalizowane w różnych obszarach dłoni, rejestrują bodźce i przesyłają sygnały do mózgu. Masowanie punktów refleksyjnych na dłoniach może wpływać na procesy nerwowe, zmniejszać napięcie i przyczyniać się do redukcji bólu.

Zrozumienie roli receptorów w refleksologii dłoni pomaga zrozumieć, jak punkty refleksyjne na dłoniach wpływają na cały organizm i mogą wspomagać procesy lecznicze.

Na czym polega masaż dłoni?

Masaż dłoni jest popularną formą relaksu i terapii, która koncentruje się na manipulacji i stymulacji mięśni, stawów i tkanek w dłoniach. Podczas masażu dłoni terapeuta używa różnych technik, takich jak ugniatanie, rozcieranie i naciskanie, aby złagodzić napięcie i stres. Na czym polega masaż dłoni? Polega on na wykonywaniu delikatnych ruchów wzdłuż dłoni, palców, stawów i nadgarstków, aby poprawić krążenie krwi, usunąć toksyny i zwiększyć elastyczność mięśni i stawów. Masaż dłoni może również pomóc w łagodzeniu bólu, zmniejszeniu obrzęków i poprawieniu zakresu ruchu. Jest to również skuteczny sposób na zwalczanie dolegliwości takich jak zespół cieśni nadgarstka i zapalenie stawów. Masaż dłoni jest przyjemnym i relaksującym doświadczeniem, które może mieć pozytywny wpływ na całe ciało i umysł. Może być wykonany przez profesjonalnego terapeutę lub samemu w domu, przy użyciu specjalnych olejków lub kremów. 

Przeciwwskazania do refleksologii

Przeciwwskazania do refleksologii dotyczą różnych stanów zdrowotnych, które mogą powodować ryzyko lub zagrożenie podczas tego rodzaju terapii. Osoby zmagające się z poważnymi chorobami takimi jak nowotwory, choroby serca, problemy z nerkami, choroby zakaźne, choroby psychiczne czy osłabiony układ odpornościowy powinny unikać refleksologii lub skonsultować się z lekarzem przed jej rozpoczęciem. Również kobiety w ciąży powinny być ostrożne, gdyż niektóre punkty na stopach i dłoniach mogą powodować skurcze macicy lub wywoływać przedwczesne porody. Osoby z ciężkimi urazami lub uszkodzeniami kostno-stawowymi powinny także być ostrożne, ponieważ manipulacje w czasie refleksologii mogą potencjalnie pogorszyć stan zdrowia. W przypadku wystąpienia omdleń, zawrotów głowy czy uczucia silnego bólu podczas terapii, należy natychmiast przerwać sesję.Należy pamiętać, że refleksologia nie zawsze daje gwarancję skuteczności i może nie być odpowiednia dla każdego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca