Rak tarczycy: Diagnoza, leczenie i wspieranie zdrowia tarczycy. Powikłania związane z leczeniem raka tarczycy. Nowotwory tarczycy - rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka 

Rak tarczycy: Diagnoza, leczenie i wspieranie zdrowia tarczycy. Powikłania związane z leczeniem raka tarczycy. Nowotwory tarczycy - rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka 

Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje dotyczące raka tarczycy

Rak tarczycy - diagnoza

Rak tarczycy jest jednym z najczęstszych nowotworów układu dokrewnego. Choć może wydawać się przerażający, wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie są kluczowe dla skutecznego zwalczania tej choroby. W artykule tym omówimy różne rodzaje raka tarczycy, diagnostykę, wynik TSH przy raku tarczycy oraz opcje leczenia.

Rodzaje raka tarczycy

Wyróżniamy kilka rodzajów raka tarczycy, z których najczęstsze to:

 • Rak brodawkowaty tarczycy
 • Rak rdzeniasty tarczycy
 • Rak pęcherzykowy tarczycy

Rak brodawkowaty tarczycy

Rak brodawkowaty tarczycy jest najczęstszym typem raka tarczycy. Zazwyczaj charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu i dobrą prognozą. Może występować jako pojedynczy guz lub wieloogniskowy. W większości przypadków jest dobrze odgraniczony od otaczających tkanek.

Rak rdzeniasty tarczycy

Rak rdzeniasty tarczycy jest rzadszym typem raka tarczycy, ale bardziej agresywnym. Wynika z komórek rdzeniowych występujących w tkance tarczycy. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i możliwością przerzutów do innych narządów. Często jest związany z dziedzicznym zespołem nowotworowym.

Rak pęcherzykowy tarczycy

Rak pęcherzykowy tarczycy jest jeszcze rzadszym typem raka tarczycy. Zazwyczaj rozwija się powoli i występuje jako guz o dobrze odgraniczonych granicach. Charakteryzuje się obecnością pęcherzyków wewnątrz komórek nowotworowych. Przez większość czasu pozostaje w tarczycy, ale może okresowo powodować produkcję hormonów tarczycy.

Wynik TSH przy raku tarczycy

Jednym z badań pomocnych w diagnozie raka tarczycy jest oznaczenie hormonu tyreotropowego (TSH) w krwi. TSH jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową, który reguluje funkcjonowanie tarczycy. W przypadku raka tarczycy, poziom TSH może być podwyższony, ponieważ guz tarczycy nie reaguje na jego działanie.

Wynik TSH nie jest jednak jednoznacznym wskaźnikiem raka tarczycy i konieczne są dalsze badania, takie jak badanie ultrasonograficzne tarczycy, biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) i badanie histopatologiczne, aby potwierdzić diagnozę.

Rak tarczycy - leczenie

Opcje leczenia raka tarczycy zależą od rodzaju i stadium choroby. Najczęściej stosowane metody leczenia to:

 • Chirurgiczne usunięcie tarczycy: Zabieg ten, zwany również tiroidetomią, polega na chirurgicznym usunięciu tarczycy. W zależności od rodzaju raka tarczycy i jego zaawansowania, może być konieczne usunięcie całej tarczycy lub tylko jej części.
 • Radiojodoterapia: Radiojodoterapia wykorzystuje promieniowanie jodu-131 do zniszczenia komórek nowotworowych tarczycy. Jod jest preferencyjnie wychwytywany przez komórki tarczycy i pozwala na precyzyjne niszczenie guza.
 • Hormonoterapia: Po usunięciu tarczycy można potrzebować leczenia farmakologicznego w postaci hormonoterapii. Polega ona na przyjmowaniu syntetycznych hormonów tarczycy, które zastępują naturalną produkcję hormonów przez tarczycę.
 • Monitorowanie po leczeniu: Po zakończeniu leczenia raka tarczycy ważne jest regularne monitorowanie, aby sprawdzić, czy nie występują nawroty lub przerzuty. Wizyty kontrolne u endokrynologa oraz badania krwi można przeprowadzać regularnie, aby monitorować poziom hormonów tarczycy i wykryć ewentualne zmiany.

Ważne jest, aby ustalić odpowiednie plany leczenia i monitorowania razem z lekarzem specjalistą, aby dostosować je do indywidualnych potrzeb i cech pacjenta.

Powikłania związane z leczeniem raka tarczycy

Leczenie raka tarczycy, takie jak chirurgia, terapia promieniowaniem i terapia hormonalna, może być skuteczne w kontrolowaniu choroby i zapobieganiu jej nawrotom. Jednak leczenie to może również prowadzić do różnych powikłań i skutków ubocznych. Poniżej przedstawiam niektóre z najczęstszych powikłań związanych z leczeniem raka tarczycy:

 1. Niedoczynność tarczycy (hipotyreoza): Jednym z najczęstszych powikłań leczenia raka tarczycy jest niedoczynność tarczycy, która może wystąpić po usunięciu lub zniszczeniu tarczycy. Pacjenci muszą przyjmować hormony tarczycy (tyroksynę) przez resztę życia, aby zrekompensować brak produkowania hormonów przez tarczycę.
 2. Niedoczynność przytarczyc (hipoparatyreoza): W trakcie operacji tarczycy istnieje ryzyko uszkodzenia przytarczyc, co może prowadzić do niedoczynności przytarczyc i obniżonego poziomu wapnia we krwi. Pacjenci mogą potrzebować suplementacji wapnia i witaminy D oraz leków regulujących poziom wapnia.
 3. Zaburzenia głosu i oddechu: Chirurgiczne usunięcie lub zabiegi na tarczycy mogą wpłynąć na nerwy i struktury w okolicy tarczycy, co może prowadzić do zmian w głosie (np. chrypka) lub trudności w oddychaniu.
 4. Zmiany kosmetyczne: Szczególnie w przypadku dużych operacji tarczycy (np. tarczycoektomii rozszerzonej), mogą wystąpić widoczne blizny na szyi, co może wpłynąć na wygląd pacjenta.
 5. Zmiany w masie ciała: Niektórzy pacjenci mogą zauważyć zmiany w masie ciała, zwłaszcza w przypadku nadczynności tarczycy po radioterapii.
 6. Nawroty i przerzuty nowotworu: Mimo leczenia, rak tarczycy może powrócić (nawroty) lub przerzuty mogą pojawić się w innych częściach ciała.
 7. Skutki uboczne radioterapii: Jeśli radioterapia jest częścią leczenia, mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak zmęczenie, podrażnienie skóry, problemy z połykaniem czy zmiany w obrębie jamy ustnej.
 8. Zaburzenia hormonalne: Niektóre leczenie hormonalne może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, takich jak zmiany poziomu wapnia, fosforu czy parathormonu.
 9. Zmiany w jakości życia: Rak tarczycy i jego leczenie mogą wpłynąć na jakość życia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Pacjenci mogą doświadczać stresu, depresji czy lęku.

Ważne jest, aby pacjenci z rakiem tarczycy mieli stały kontakt z lekarzem i zespołem opieki zdrowotnej, aby monitorować ewentualne powikłania, skutki uboczne i dostosować leczenie oraz wsparcie do swoich indywidualnych potrzeb. Przed rozpoczęciem leczenia warto dokładnie omówić z lekarzem wszelkie obawy i oczekiwania dotyczące leczenia i jego skutków ubocznych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy raka tarczycy

Objawy raka tarczycy różnią się w zależności od stadium choroby oraz rodzaju i rozmiaru guza. W początkowych stadiach raka tarczycy objawy często są niewidoczne lub łagodne, co sprawia, że trudno jest zdiagnozować chorobę. Jednym z najczęstszych objawów jest powiększenie węzłów chłonnych w szyi, które można wyczuć podczas badania palpacyjnego. Innym często występującym objawem jest chrypka, która występuje na skutek ucisku guza na nerw krtaniowy. Pacjenci mogą także odczuwać trudności w połykaniu lub bóle głowy i szyi. W późniejszych stadiach raka tarczycy objawy mogą być bardziej nasilone, a pacjenci często odczuwają ból w okolicy tarczycy oraz trudności w oddychaniu. Mogą występować również objawy ogólnoustrojowe, takie jak utrata masy ciała, zmęczenie, nudności i wymioty. W przypadku podejrzenia raka tarczycy ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem, ponieważ szybka diagnoza i leczenie mogą poprawić rokowanie. Wczesne rozpoznanie raka tarczycy zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie i minimalizuje ryzyko powikłań. Dlatego też, osoby z objawami takimi jak powiększenie węzłów chłonnych w szyi, trudności w połykaniu lub chrypka powinny niezwłocznie udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia. 

Leczenie operacyjne raka tarczycy

Leczenie operacyjne raka tarczycy jest często jednym z głównych etapów terapii i ma na celu usunięcie guza tarczycy lub części tarczycy w celu kontroli lub wyleczenia choroby. Wybór rodzaju operacji zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj raka, jego stadium, wielkość guza, lokalizacja i ogólny stan pacjenta. Oto kilka głównych procedur operacyjnych stosowanych w leczeniu raka tarczycy:

 1. Tarczycoektomia całkowita (totalna): To najczęściej stosowany rodzaj operacji w leczeniu raka tarczycy. Polega ona na usunięciu całej tarczycy. Jest to zazwyczaj wykonywane, gdy guz jest duży lub gdy istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się raka poza tarczycę. Po usunięciu całej tarczycy pacjent będzie musiał przyjmować hormon tarczycy (tyroksynę) przez resztę życia w celu zrekompensowania braku tarczycy.
 2. Tarczycoektomia częściowa (subtotalna lub lobektomia): W tym przypadku usuwa się tylko część tarczycy, pozostawiając resztę. Jest to stosowane, gdy guz jest mały i ograniczony do jednej części tarczycy. Jeśli guz nie jest złośliwy, operacja ta może być jedynym leczeniem.
 3. Laparoskopowa tarczycoektomia: Jest to mniej inwazyjna procedura, w której chirurg dokonuje niewielkich nacięć i używa laparoskopu (narzędzia endoskopowego) do usunięcia tarczycy. Ta technika może być stosowana w przypadku guzów o ograniczonym rozmiarze.
 4. Radykalna tarczycoektomia: W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy rak tarczycy jest bardzo zaawansowany, może być konieczna bardziej rozległa operacja, która obejmuje usunięcie nie tylko tarczycy, ale także węzłów chłonnych i innych struktur w okolicy szyi.

Po operacji pacjent może potrzebować kilku dni hospitalizacji w celu monitorowania i zarządzania ewentualnymi powikłaniami. Oprócz operacji, lekarz może zalecić dodatkową terapię, taką jak terapię promieniowaniem, terapię hormonalną lub chemioterapię, w zależności od rodzaju raka, jego zaawansowania i innych czynników.

Operacja tarczycy jest zazwyczaj skutecznym środkiem leczenia raka tarczycy i może prowadzić do wyleczenia lub długotrwałej remisji choroby. Jednak ma również skutki uboczne, takie jak możliwe niedoczynności tarczycy, które wymagają stałego monitorowania i leczenia. Dlatego ważne jest, aby pacjent miał regularny kontakt z lekarzem i zespołem opieki zdrowotnej po operacji.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca