Przewlekłe zmęczenie - objawy i na co zwracać uwagę? Zespół przewlekłego zmęczenia – czym jest CFS? Zespół chronicznego zmęczenia

Przewlekłe zmęczenie - objawy i na co zwracać uwagę? Zespół przewlekłego zmęczenia – czym jest CFS? Zespół chronicznego zmęczenia

Sprawdź jakie sa objawy zespołu przewlekłego zmęczenia i czym jest CFS ?

Jak rozpoznać przewlekłe zmęczenie?

Często zdarza się, że odczuwamy zmęczenie i brak energii. Jednak przewlekłe zmęczenie jest czymś więcej niż tylko niewyspaniem. Według Światowej Organizacji Zdrowia, przewlekłe zmęczenie to stan, w którym odczuwamy zmęczenie, które utrzymuje się przez co najmniej 6 miesięcy, a inne przyczyny, takie jak choroba lub zaburzenia snu, zostały wykluczone.

Syndrom chronicznego zmęczenia: charakterystyczne symptomy i objawy

Przewlekłe zmęczenie może powodować wiele trudności w codziennym funkcjonowaniu. Oprócz utrzymującego się uczucia zmęczenia, osoby chorujące na ten zespół często odczuwają:

 • bóle mięśni i stawów,
 • bóle głowy,
 • problemy z koncentracją i pamięcią,
 • bóle gardła,
 • bezsenność,
 • zaburzenia humoru,
 • problemy trawienne.

Przewlekłe zmęczenie objawy: jakie sygnały wysyła organizm?

Przewlekłe zmęczenie może mieć wiele przyczyn. Mogą to być choroby tarczycy, problemy hormonalne, zaburzenia snu, choroby autoimmunologiczne oraz choroby zakaźne. Jednak szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na stres, który może prowadzić do przewlekłego zmęczenia. Słuchaj swojego ciała i zwracaj uwagę na różne sygnały, takie jak:

 • brak energii,
 • problemy z koncentracją,
 • problemy ze snem,
 • zwiększone napięcie nerwowe,
 • problemy trawienne.

Zespół przewlekłego zmęczenia – czym jest CFS? Co to jest zespół chronicznego zmęczenia?

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) jest to choroba, która charakteryzuje się uporczywym uczuciem zmęczenia, które nie ustępuje pomimo odpoczynku. Osoby cierpiące na CFS odczuwają silne osłabienie fizyczne i psychiczne, które znacznie wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Objawy tej choroby mogą być różnorodne i obejmować między innymi bóle stawów i mięśni, problemy z pamięcią i koncentracją, bezsenność oraz problemy ze wzrokiem. CFS jest często diagnozowany u młodych dorosłych, jednak może również występować u dzieci i nastolatków. Przyczyny tej choroby są nadal nieznane, ale istnieją podejrzenia, że czynniki genetyczne, wirusowe lub immunologiczne mogą odgrywać rolę w jej rozwoju. Leczenie CFS jest skomplikowane i opiera się na łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia pacjenta. W niektórych przypadkach stosuje się terapię farmakologiczną, ale również ważna jest odpowiednia dieta, regularne ćwiczenia fizyczne oraz umiejętne zarządzanie stresem. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy przemęczenia: odróżnianie przemęczenia od przewlekłego zmęczenia

Podstawowa różnica między przemęczeniem a przewlekłym zmęczeniem polega na czasie, przez jaki odczuwamy zmęczenie. Przemęczenie to naturalna reakcja organizmu na trudną sytuację, a jego objawy znikają, kiedy odpoczniesz. Przewlekłe zmęczenie trwa dłużej i utrzymuje się bez względu na to, jak wiele odpoczywasz.

Test na przewlekłe zmęczenie: jak diagnozować to schorzenie?

Zdiagnozowanie przewlekłego zmęczenia może być trudne, ponieważ jest to choroba, która wyklucza innego rodzaju zaburzenia i choroby. Aby postawić diagnozę, lekarz przeprowadzi dokładną ocenę stanu zdrowia pacjenta, wykluczy inne możliwe przyczyny choroby i zastosuje zestaw kryteriów ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca