Przesilenie wiosenne, a brak energii - jak sobie z nim poradzić?

Przesilenie wiosenne, a brak energii - jak sobie z nim poradzić?

Przesilenie wiosenne to czas przejścia z zimowych miesięcy do bardziej ciepłej i słonecznej pogody. To okres, który wielu ludziom kojarzy się z radością, optymizmem i nowymi początkami. Dla niektórych osób może być to, jednak czas kiedy doświadczają braku energii i ogólnego zmęczenia. W tym artykule omówimy przyczyny przesilenia wiosennego oraz jak sobie radzić z brakiem energii.

Czym jest przesilenie wiosenne?

Przesilenie wiosenne, potocznie określane jako "zmęczenie wiosenne" jest zjawiskiem, które wynika z adaptacji naszego organizmu do zmiany długości dnia, wpływu światła słonecznego oraz warunków pogodowych. Wraz ze wzrostem ilości światła słonecznego, nasze ciała wytwarzają mniej melatoniny - hormonu regulującego sen i czuwanie. To może prowadzić do zaburzeń rytmu dobowego, co skutkuje zmęczeniem i obniżaniem się energii.

Dodatkowo, niektóre osoby mogą być bardziej wrażliwe na zmiany atmosferyczne, takie jak zmienność temperatury i zmiany ciśnienia powietrza, co również może wpływać na stan energetyczny organizmu.

Źródła przesilenia wiosennego

Przesilenie wiosenne ma swoje źródło głównie w fizjologii ludzkiego organizmu oraz zmianach środowiskowych towarzyszących nadejściu wiosny. Głównymi czynnikami wpływającymi na pojawienie się tego zjawiska są:

Zmiana długości dnia i nasilające się światło słoneczne: Wraz z nadejściem wiosny dni stają się coraz dłuższe, a nasze ciała zaczynają produkować mniej melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację snu i czuwania. To prowadzi do zaburzeń rytmu dobowego i może skutkować zmęczeniem.

Zmiany temperatury i zmienność pogody: Nagłe zmiany temperatury oraz zmienność pogody mogą wpływać na nasze samopoczucie i energię. Organizm musi się adaptować do nowych warunków, co również może powodować zmęczenie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy przesilenia wiosennego

Objawy przesilenia wiosennego mogą być różnorodne i u każdego przejawiać się w inny sposób. Jedne z najczęstszych objawów to:

 • Zmęczenie i ospałość
 • Obniżone libido
 • Zmiany nastroju, jak niewytłumaczalna drażliwość
 • Trudności ze skupieniem uwagi
 • Zwiększona senność

Jak sobie poradzić z brakiem energii w czasie przesilenie wiosennego?

Oto kilka wskazówek, jak sobie radzić z brakiem energii w czasie przesilenia wiosennego:

 1. Odpoczywaj i śpij regularnie - Staraj się utrzymać odpowiednią ilość snu i regularny rytm snu. Zapewnienie sobie odpowiedniego wypoczynku jest kluczowe dla przywrócenia energii.
 2. Prozdrowotny styl życia - Wprowadzaj zdrowe nawyki, takie jak regularna aktywność fizyczna, dobrze zbilansowana dieta i unikanie stresujących sytuacji. Zdrowe nawyki przyczynią się do ogólnego samopoczucia i poziomu energii.Ciekawe produkty znajdziesz na https://sklep.sport-max.pl
 3. Korzystaj z naturalnego światła słonecznego - Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu i korzystaj z naturalnego światła słonecznego. To pomoże w regulacji rytmu dobowego i poprawie nastroju.
 4. Dbaj o odpowiednie nawodnienie - Upewnij się, że pijesz odpowiednią ilość wody i nawadniasz swoje ciało. Brak odpowiedniego nawodnienia może prowadzić do uczucia zmęczenia.
 5. Zadbaj o emocjonalne dobrostan - Wykorzystaj ten czas, aby zadbać o swoje emocje i zrelaksować się. Możesz skorzystać z technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga czy oddychanie głębokie.
 6. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem - Jeśli mimo podjęcia działań samopomocowych nadal odczuwasz silny brak energii i zmęczenie, warto skonsultować się z lekarzem. Mogą to być objawy innych schorzeń lub niedoborów, które lekarz może zdiagnozować i zaproponować odpowiednie leczenie lub suplementację.

Przesilenie wiosenne jest naturalnym zjawiskiem, które możemy łagodzić i radzić sobie z jego objawami poprzez dbanie o siebie i stosowanie zdrowych nawyków. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, dlatego ważne jest znalezienie strategii radzenia sobie, która działa dla Ciebie najlepiej. Warto również konsultować się z lekarzem, jeśli objawy przesilenia wiosennego mają istotny wpływ na Twoje codzienne funkcjonowanie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca