Polipy w nosie - skąd się biorą i jak je leczyć? Polipy w nosie - objawy, leczenie, usuwanie. Domowe sposoby na polipy w nosie 

Polipy w nosie - skąd się biorą i jak je leczyć? Polipy w nosie - objawy, leczenie, usuwanie. Domowe sposoby na polipy w nosie 

Polipy w nosie to schorzenie, które może powodować trudności w oddychaniu, chroniczne zapalenia zatok i inne dolegliwości. W poniższym poradniku dowiesz się, czym dokładnie są polipy nosa, jakie są ich charakterystyczne cechy, objawy oraz jakie są metody leczenia tego schorzenia. Znajdziesz również informacje na temat przyczyn powstawania polipów nosa oraz naturalnych metod łagodzenia objawów.

Polipy w nosie - Czym są i jakie są ich charakterystyczne cechy?

Polipy w nosie to małe, niezłośliwe twory, które powstają w błonie śluzowej jamy nosowej lub zatok przynosowych. Charakterystyczne cechy polipów nosa to:

 • Wygląd: Polipy są miękkie, kuliste lub nierównomiernie ukształtowane.
 • Lokalizacja: Mogą występować zarówno w jednej jak i w obu jamach nosowych lub zatokach przynosowych.
 • Rozmiar: Polipy mogą mieć różne rozmiary, od małych guzków do większych tworów.
 • Konsystencja: Są miękkie i elastyczne, zwykle są wypełnione płynem śluzowym.

Polipy nosa - Objawy i jak rozpoznać obecność polipów w jamie nosowej

Najczęstsze objawy polipów nosa to:

 1. Trudności w oddychaniu przez nos
 2. Przewlekły katar, który trwa dłużej niż 10 dni
 3. Zatkanie nosa, uczucie ciągłej zatkania nosa
 4. Powtarzające się infekcje zatokowe
 5. Zmniejszenie węchu i smaku
 6. Ból twarzy lub głowy
 7. Chrapanie podczas snu
 8. Suchość w jamie nosowej

Jeśli doświadczasz tych objawów, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem otolaryngologiem w celu dokładnej diagnozy.

Polipy w nosie - Metody leczenia i jakie są dostępne opcje terapeutyczne

Leczenie polipów nosa zależy od nasilenia objawów i ich wpływu na jakość życia. Oto dostępne opcje terapeutyczne:

 1. Farmakoterapia: Leki przeciwzapalne, takie jak kortykosteroidy, mogą być stosowane w postaci aerozoli do nosa w celu zmniejszenia obrzęku i zapalenia błony śluzowej.
 2. Terapia alergenowa: W przypadku, gdy polipy nosa są spowodowane alergią, immunoterapia alergenowa może być skuteczna w zmniejszeniu objawów.
 3. Endoskopowa polipektomia: To zabieg chirurgiczny, w którym polipy są usuwane za pomocą endoskopu wprowadzanego do nosa. Jest to często stosowana metoda przy większych polipach lub znacznych dolegliwościach.
 4. Intwencje chirurgiczne: W niektórych przypadkach, gdy polipy są dużego rozmiaru lub leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne, może być konieczna operacja chirurgiczna w celu ich usunięcia.

W przypadku polipów nosa ważne jest również kontrolowane leczenie przewlekłych stanów zapalnych, aby zmniejszyć ryzyko powrotu polipów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Polipy w nosie - Główne przyczyny powstawania i czynniki ryzyka

Przyczyny powstawania polipów w nosie nie są do końca poznane, jednak istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą sprzyjać ich powstawaniu. Są to między innymi:

 1. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.
 2. Alergie, zwłaszcza alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.
 3. Cystyczna fibroza - choroba genetyczna, która może prowadzić do tworzenia się polipów w nosie.
 4. Aspirynointolerancja - reakcja alergiczna na leki zawierające kwas acetylosalicylowy.
 5. Palenie tytoniu - palenie papierosów może zwiększać ryzyko powstawania polipów nosa.

Polipy nosa - Naturalne metody leczenia

Oprócz leczenia medycznego istnieją również naturalne metody, które mogą łagodzić objawy polipów nosa. Oto niektóre z nich:

 1. Płukanie nosa solą fizjologiczną - płukanie nosa solą fizjologiczną może pomóc oczyścić nos, złagodzić zatkanie i redukować obrzęk.
 2. Wentylacja - unikaj sprzyjającym zatkanym nosu środowiskom, takim jak dym papierosowy, kurz czy zanieczyszczenia powietrza.
 3. Wilgotne powietrze - utrzymuj odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach, korzystając z humidifiera. Wilgotne powietrze może pomóc zmniejszyć podrażnienie błony śluzowej nosa.

Należy jednak pamiętać, że naturalne metody mogą łagodzić objawy, ale nie zastępują leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody należy skonsultować się z lekarzem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca