Pilates - ćwiczenia dla zachowania najlepszej kondycji i formy. Pilates dla początkujących – wzmocnij centrum ciała, unikaj kontuzji. Korzyści wynikające z ćwiczenia pilatesu 

Pilates - ćwiczenia dla zachowania najlepszej kondycji i formy. Pilates dla początkujących – wzmocnij centrum ciała, unikaj kontuzji. Korzyści wynikające z ćwiczenia pilatesu 

Pilates to metoda treningowa, która może przynieść wiele korzyści zdrowotnych i pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej. W tym artykule dowiecie się, czym jest pilates i jakie ćwiczenia można wykonywać, aby poprawić siłę mięśni, elastyczność i równowagę ciała, a także wzmocnić mięśnie kręgosłupa i brzucha. Znajdziecie także przykłady prostych ćwiczeń, które można wykonywać w domu, aby uzyskać najlepsze efekty.

Na czym polega pilates? 

Pilates to holistyczny system ćwiczeń opracowany przez Josepha Pilatesa w latach 20. XX wieku. Głównym celem pilatesu jest wzmocnienie mięśni głębokich, poprawa postawy, zwiększenie elastyczności i równowagi oraz rozwinięcie świadomości ciała. Metoda ta koncentruje się na łączeniu ruchu, oddechu, kontroli i precyzji w celu osiągnięcia harmonii ciała i umysłu.

Podstawowe założenia pilatesu obejmują:

1. Centrowanie: Skupienie na centrum ciała, nazywanym "powerhouse", czyli obszarze mięśni od brzucha do miednicy. To centrum dostarcza stabilności i kontroluje ruchy ciała.

2. Koncentracja: Wykonywanie ćwiczeń z pełną uwagą i świadomością, aby zapewnić dokładność i kontrolę ruchów.

3. Kontrola: Pilates zakłada precyzyjną kontrolę nad ruchami. Każde ćwiczenie wykonywane jest w sposób kontrolowany, aby uniknąć nadmiernego obciążenia stawów i uniknąć kontuzji.

4. Precyzja: Ruchy w pilatesie są zaplanowane i precyzyjne. Dzięki temu unika się niekontrolowanych ruchów i skupia się na angażowaniu odpowiednich mięśni.

5. Oddychanie: W pilatesie oddychanie odgrywa kluczową rolę. Oddychanie jest synchronizowane z ruchem, co pomaga dostarczyć organizmowi tlen i wspomaga wydolność ćwiczeń.

6. Przepływ: Ruchy w pilatesie powinny płynąć płynnie i harmonijnie. Ćwiczenia są często wykonywane w serii, tworząc naturalny przepływ.

Pilates skupia się na pracy z całym ciałem, ale szczególny nacisk kładzie się na mięśnie głębokie, które wspierają i stabilizują kręgosłup oraz inne stawy. Ćwiczenia są wykonywane na macie lub za pomocą specjalistycznego sprzętu, takiego jak reformer pilatesowy. W pilatesie często korzysta się z ćwiczeń izometrycznych, czyli takich, które polegają na napinaniu mięśni bez ruchu stawu.

Pilates może być dostosowany do różnych poziomów zaawansowania, dlatego jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych ćwiczących. Regularne praktykowanie pilatesu może przynieść wiele korzyści, takich jak poprawa postawy, wzmocnienie mięśni, zwiększenie elastyczności, redukcja napięć mięśniowych, poprawa koordynacji i równowagi oraz ogólna poprawa kondycji fizycznej.

Pilates - ćwiczenia dla zdrowia i kondycji

Pilates to forma ćwiczeń, która skupia się na równoczesnym wzmacnianiu ciała i umysłu. Jest to kompleksowy trening, który angażuje mięśnie głębokie, a także poprawia elastyczność, równowagę i koordynację ruchową. Ćwiczenia pilatesu mogą przynieść wielorakie korzyści zdrowotne, takie jak poprawa postawy, zmniejszenie napięcia mięśniowego, wzmocnienie mięśni brzucha i kręgosłupa, a także redukcję stresu.

Pilates – efekty

Pilates to trening, który może przynieść wiele pozytywnych efektów dla ciała i umysłu. Oto niektóre z głównych efektów, jakie można osiągnąć dzięki regularnej praktyce pilatesu:

1. Wzmocnienie mięśni głębokich: Pilates kładzie duży nacisk na mięśnie głębokie, takie jak mięśnie brzucha, pleców, miednicy i core. Regularne ćwiczenia pomagają wzmocnić te obszary, co może poprawić stabilność kręgosłupa i ogólną postawę.

2. Poprawa postawy: Poprzez świadome skupienie na równowadze mięśniowej i centrowaniu ciała, pilates może pomóc w poprawie postawy. Wzmocnienie mięśni pleców i brzucha może przeciwdziałać wadom postawy, takim jak kyfoza czy lordoza.

3. Zwiększenie elastyczności: Ćwiczenia pilatesu często obejmują wydłużanie mięśni, co może przyczynić się do zwiększenia elastyczności ciała.

4. Redukcja napięć mięśniowych: Pilates skupia się na płynnych i kontrolowanych ruchach, które mogą pomóc rozluźnić napięte mięśnie i zmniejszyć napięcia.

5. Poprawa równowagi i koordynacji: Pilates angażuje mięśnie stabilizujące, co może wpłynąć na poprawę równowagi i koordynacji ruchowej.

6. Wzmacnianie core: Pilates skupia się na wzmocnieniu mięśni core, czyli obszaru brzucha, pleców i miednicy. Silne mięśnie core przyczyniają się do stabilizacji kręgosłupa i kontroli ruchów.

7. Poprawa oddechu: Pilates kładzie duży nacisk na kontrolowany oddech, co może poprawić zdolność oddychania, dostarczając organizmowi więcej tlenu.

8. Redukcja stresu: Dzięki połączeniu ruchu, oddechu i skupienia, pilates może pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.

9. Zwiększenie świadomości ciała: Pilates zachęca do świadomego skupienia na ciele, co może zwiększyć poziom świadomości ciała i ruchu.

10. Poprawa wydolności fizycznej: Poprzez wzmocnienie mięśni, poprawę postawy i koordynacji ruchowej, pilates może ogólnie wpłynąć na poprawę wydolności fizycznej.

Efekty pilatesu mogą być widoczne po regularnej praktyce. Pamiętaj jednak, że każdy organizm jest inny, więc efekty mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech, poziomu zaawansowania i systematyczności treningów. Ważne jest także, aby wykonywać ćwiczenia z prawidłową techniką i w razie wątpliwości skonsultować się z instruktorem pilatesu.

Pilates - ćwiczenia dla początkujących - jak zacząć przygodę z pilatesem?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pilatesem, warto zacząć od prostych ćwiczeń, które pozwolą Ci stopniowo wprowadzać się w tę formę treningu. Zaleca się rozpoczęcie od nauki odpowiedniej techniki oddechu pilatesowego, a następnie skoncentrowanie się na wzmacnianiu mięśni brzucha i pleców. Przykładem prostego ćwiczenia jest mostek, który wzmacnia mięśnie pośladków i dolnej części pleców.

Pilates - ćwiczenia na kręgosłup. Jak wzmocnić mięśnie kręgosłupa?

Jednym z ważnych aspektów treningu pilates jest praca nad wzmocnieniem mięśni kręgosłupa. Poprawna technika wykonywania różnych ćwiczeń pozwala na skupienie się na mięśniach stabilizujących kręgosłup i zapobieganie bólom pleców. Przykładem ćwiczenia, które wzmacnia mięśnie kręgosłupa są ruchy rąk, które angażują mięśnie ramion oraz klatki piersiowej, a także wzmacniają mięśnie stabilizujące kręgosłup.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Pilates - ćwiczenia na brzuch i core

Pilates znany jest z wpływu na wzmocnienie mięśni brzucha oraz core, czyli centrum naszego ciała. Poprawa siły mięśni brzucha ma kluczowe znaczenie dla utrzymania stabilności i zapobiegania bólom pleców. Przykładem ćwiczenia pilates na brzuch jest plank, które angażuje mięśnie brzucha, pleców i ramion. Innym przykładem jest krzyżowanie nóg, które wzmacnia boczne mięśnie brzucha oraz mięśnie nóg.

Pilates dla początkujących – wzmocnij centrum ciała, unikaj kontuzji

Pilates dla Początkujących – Wzmocnij Centrum Ciała, Unikaj Kontuzji

Pilates to popularna forma treningu, która skupia się na wzmocnieniu mięśni głębokich, poprawie postawy, elastyczności i równowagi. Jest idealny zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych sportowców. Wprowadzając regularne sesje pilatesu do swojej rutyny treningowej, możesz wzmocnić centrum ciała (m.in. mięśnie brzucha, pleców i miednicy), poprawić swoją świadomość ciała i uniknąć kontuzji. Oto kilka podstawowych ćwiczeń pilatesu, które mogą być doskonałym punktem startowym dla początkujących:

1. Pozycja Wyjściowa: Leżenie na Macie

 • Połóż się na macie na plecach, zgiętymi kolanami i stopami płasko na podłożu. Ręce rozłożone z boków.
 • Skoncentruj się na równomiernym oddechu, wydłużeniu kręgosłupa i lekkim wbiciu krzyża w matę.

2. Brzuszki Łopatkami (Curl-Ups)

 • Wdychając, unieś łopatki od maty, unosząc głowę i górną część pleców.
 • Wydychając, kontrolowanie opuść się z powrotem na matę.
 • Powtórz 10-15 razy.

3. Mostek (Bridge)

 • Zegnij nogi w kolanach i postaw stopy na podłożu, blisko pośladków.
 • Wdech – unosząc biodra, unosząc kręgosłup od podłoża. Stwórz linię od kolan do ramion.
 • Wydech – wracając do pozycji wyjściowej.
 • Powtórz 10-15 razy.

4. Nóż na Skakance (Single Leg Stretch)

 • Zegnij nogi w kolanach i unieś stopy w powietrze, tworząc kąt prosty.
 • Unieś głowę i górną część pleców, trzymając dłonie na kostkach.
 • Naprzemiennie wyciągaj jedną nogę do przodu, jednocześnie unosząc górną część tułowia i wciągając brzuch.
 • Wykonaj 10-15 powtórzeń na każdą nogę.

5. Pies na Strzemiennym (The Hundred)

 • Leżąc na plecach, unieś nogi w kierunku sufitu i zegnij je w kolanach pod kątem 90 stopni.
 • Unieś głowę i górną część pleców, unosząc ramiona nad matę.
 • Ręce unoszą się kilka centymetrów nad matę i wykonuj rytmiczne ruchy do góry i w dół.
 • Wytrzymaj przez 10 oddechów (ok. 100 ruchów ramionami).

6. Skręty Tułowia (Spine Twist)

 • Usiądź na macie, zegnij jedną nogę i postaw stopę na zewnętrznej stronie uda drugiej nogi.
 • Unieś ręce na wysokość ramion, a następnie obróć tułów w kierunku uniesionej nogi.
 • Wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj 10-15 powtórzeń na każdą stronę.

Pamiętaj, że kluczowe w pilatesie jest skupienie na kontroli ruchów, oddechu i świadomości ciała. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń pomoże wzmocnić mięśnie centrum ciała, poprawić postawę i elastyczność, a także uniknąć kontuzji. Warto również rozważyć uczestnictwo w lekcjach pilatesu z instruktorem, który pomoże Ci prawidłowo wykonywać

Pilates - ćwiczenia w domu dla uzyskania najlepszych efektów

Nie zawsze jesteśmy w stanie chodzić na zajęcia pilatesu, ale można wykonywać ćwiczenia w domu, aby uzyskać podobne efekty. Wystarczy posiadać matę i ewentualnie przyrządy, takie jak piłka czy gumy elastyczne. Przykładem prostego ćwiczenia do wykonania w domu jest mostek, który wzmacnia mięśnie brzucha, pośladków i dolnej części pleców. Inne ćwiczenia, takie jak plank czy ruchy rąk, również można wykonywać w domowych warunkach.

Utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej i zdrowego ciała wymaga regularności. Dlatego, aby osiągnąć najlepsze efekty, ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń pilatesu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przesilenie wiosenne, a brak energii - jak sobie z nim poradzić?

Przesilenie wiosenne, a brak energii - jak sobie z nim poradzić?

Przesilenie wiosenne to czas przejścia z zimowych miesięcy do bardziej ciepłej i słonecznej pogody. To okres, który wielu ludziom kojarzy się z radością, optymizmem i nowymi początkami. Dla niektórych osób może być to, jednak czas kiedy doświadczają braku energii i ogólnego zmęczenia. W tym artykule omówimy przyczyny przesilenia wiosennego oraz jak sobie radzić z brakiem energii.

Strażnicy odporności - które witaminy trzeba znać?

Strażnicy odporności - które witaminy trzeba znać?

Częste infekcje to znak, że układ immunologiczny nie pracuje prawidłowo. Nierzadko odpowiada za to niedobór witamin, który stwarza realne zagrożenie dla zdrowia. Dobre samopoczucie wymaga zrównoważonego żywienia, więc pierwszym krokiem jest stworzenie pełnowartościowego menu. Warto także sięgnąć po suplementy, jedna należy omówić ten fakt z lekarzem, który udzieli niezbędnych wskazówek, a także pomoże w doborze najlepszego produktu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź ten wpis!

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca