Pilates - co to jest i jak wpływa na zdrowie? Poznaj korzyści płynące z pilatesu! Pilates dla początkujących, na czym polega trening wzmacniający?

Pilates - co to jest i jak wpływa na zdrowie? Poznaj korzyści płynące z pilatesu! Pilates dla początkujących, na czym polega trening wzmacniający?

Pilates to jedna z metod treningowych, która cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Została opracowana w latach 20. XX wieku przez Josepha Pilatesa.

Ta forma ćwiczeń może pomóc w poprawie zdrowia i samopoczucia, a także wzmocnić ciało i umysł. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, czym jest pilates oraz jakie korzyści płyną z jego regularnego wykonywania.

Co to jest pilates? Podstawowe wyjaśnienie tej metody treningowej. Na czym polega pilates i jaki rodzaj ćwiczeń wybrać

Pilates to zestaw ćwiczeń, które umożliwiają rozwijanie siły, gibkości, równowagi i koordynacji ruchowej. To trening całego ciała, który może przynieść wiele korzyści zarówno młodszym, jak i starszym osobom.

Głównymi założeniami Joseph Pilatesa, twórcy tej metody, były poprawa jakości życia oraz umożliwienie swoim podopiecznym świadomego korzystania z własnego ciała jako narzędzia do osiągania celów.

Metoda Pilatesa skupia się na pracy z mięśniami głębokimi, które zwykle pozostają nieaktywne podczas większości ćwiczeń. Pilates to również trening koordynacji ruchowej oraz oddechu.

Co to pilates i jakie korzyści przynosi? Dowiedz się więcej o jego wpływie na ciało i umysł. Dlaczego warto ćwiczyć pilates? Jakie są korzyści płynące z takich treningów?

Pilates może przynieść wiele korzyści dla naszego ciała i umysłu. Przede wszystkim, poprawia naszą postawę i pomaga w wyprostowaniu kręgosłupa, zwłaszcza u osób, które spędzają dużo czasu przed komputerem lub na siedząco.

Zalety pilatesu to również:

 • rozwijanie koordynacji ruchowej, równowagi i gibkości,
 • wzmacnianie mięśni głębokich,
 • poprawa elastyczności i zwiększenie zakresu ruchu,
 • zmniejszenie napięcia mięśni, szczególnie w okolicy szyi i pleców,
 • wzmacnianie mięśni klatki piersiowej i brzucha,
 • lepszy sen i redukcja stresu.

Co więcej, regularne ćwiczenia pilates mogą przynieść również wiele korzyści psychologicznych. Poprawiają nasze samopoczucie i redukują poziom stresu.

Pilates - jakie są założenia i cele? Zobacz, jak ta forma ćwiczeń działa na ciało.

Założenia pilatesu to przede wszystkim praca nad stabilizacją ciała, poprawa postawy oraz unikanie niezdrowych nawyków ruchowych. Joseph Pilates wierzył, że poprzez kontrolowane ruchy oraz umiejętną współpracę między ciałem a umysłem, możemy poprawić zdrowie i samopoczucie.

Cele pilatesu to:

 • poprawa elastyczności i siły mięśni,
 • zwiększenie zakresu ruchu i doskonalenie koordynacji ruchowej,
 • zwiększenie świadomości ciała oraz umysłu,
 • poprawa postawy i zapobieganie bólom kręgosłupa,
 • zwiększenie energii i redukcja stresu.

Pilates - co to za ćwiczenia? Poznaj różnorodne ćwiczenia wykonywane podczas treningu pilates.

Podczas treningu pilates wykonujemy różnorodne ćwiczenia, które skupiają się na pracy z mięśniami głębokimi. W większości wypadków, ćwiczenia te są wykonywane na macie, z użyciem małych przyrządów, takich jak piłki czy gumy elastyczne.

Do najczęściej wykonywanych ćwiczeń pilates zaliczamy:

 • mostek – ćwiczenie skupiające się na pracy z mięśniami brzucha, pośladków i dolnej części pleców,
 • plank – ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha, pleców i ramion,
 • krzyżowanie nóg – ćwiczenie korzystne dla bocznych mięśni brzucha oraz mięśni nóg,
 • ruchy rąk – ćwiczenia na poprawę siły oraz gibkości mięśni ramion i klatki piersiowej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie efekty można osiągnąć dzięki pilatesowi? Dowiedz się, jak pilates wpływa na siłę, gibkość i koordynację ruchową.

Regularne wykonywanie ćwiczeń pilatesu, pozwala na osiągnięcie wielu korzyści dla naszego ciała. Dzięki temu, że pilates skupia się na pracy z mięśniami głębokimi, poprawia ich siłę i kondycję. Dodatkowo, ćwiczenia te pomagają przy problemach z bólem pleców, a także wzmocnić mięśnie.

Co więcej, dzięki pilatesowi można poprawić gibkość i elastyczność całego ciała, a także zwiększyć zakres ruchu. Ćwiczenia te korzystnie wpływają również na koordynację ruchową oraz poprawiają postawę.

Warto pamiętać, że pilates to trening, który wymaga regularności i systematyczności. Efekty nie pojawią się natychmiast, ale po pewnym czasie regularnego wykonywania ćwiczeń.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca