Ozonoterapia - na czym polega i jakie są wskazania? Na czym polega ozonoterapia? Medyczna terapia ozonem lecząca komórki, tkanki i organy wewnętrzne 

Ozonoterapia - na czym polega i jakie są wskazania? Na czym polega ozonoterapia? Medyczna terapia ozonem lecząca komórki, tkanki i organy wewnętrzne 

Czy znasz ozonoterapię? Jest to metoda leczenia, która polega na podawaniu pacjentowi ozonu w celu złagodzenia jego dolegliwości. Ozonoterapia ma wiele wskazań, ale nie jest to zabieg dla każdego. Poniżej poznasz definicję i zastosowanie ozonoterapii, dowiesz się jakie są korzyści i potencjalne skutki uboczne oraz kto nie powinien poddawać się temu zabiegowi. Omówimy też, jak często i jak długo należy poddawać się leczeniu, a także jak działa ozonoterapia i jak porównuje się do tradycyjnych metod leczenia.

Ozonoterapia - Definicja i zastosowanie

Ozonoterapia to zabieg, w którym podaje się pacjentowi mieszaninę tlenu i ozonu. Ozon jest gazem, który składa się z trzech atomów tlenu. Jest to silny utleniacz i ma właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.

Ozonoterapia jest stosowana w leczeniu wielu schorzeń, w tym:

 • chorób reumatycznych, takich jak artretyzm, zapalenie stawów i mięśni
 • chorób skóry, takich jak trądzik, łuszczyca i egzema
 • chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca i choroba niedokrwienna serca
 • chorób zakaźnych, takich jak zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i zapalenie ucha
 • chorób onkologicznych, takich jak rak piersi, rak płuc i rak jelita grubego
 • stanów zapalnych i bólu.

Ozonoterapia - Korzyści i potencjalne skutki uboczne

Ozonoterapia ma wiele korzyści. Poza łagodzeniem objawów choroby, może pomóc w regeneracji tkanek i poprawie krążenia krwi w organizmie. Przeciwwskazania są jednak niezbędne do rozważenia przed podjęciem decyzji o zabiegu.

Potencjalne skutki uboczne ozonoterapii są rzadkie i zwykle łagodne. Mogą obejmować bóle głowy, zmęczenie, nudności i zawroty głowy. W niektórych przypadkach mogą wystąpić poważniejsze skutki uboczne, takie jak udar mózgu lub niewydolność nerek.

Dlatego, przed podjęciem decyzji o ozonoterapii, warto skonsultować się z lekarzem, który wskaże nam, czy jest to dla nas bezpieczne.

Ozonoterapia - Przeciwwskazania i kto nie powinien poddawać się temu zabiegowi

Istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają lub odradzają poddanie się ozonoterapii. Są to:

 • ciąża
 • choroba nowotworowa, która wymaga chemioterapii
 • hemofilia i inne choroby krwotoczne
 • choroby autoimmunologiczne
 • choroby serca w ciężkim stanie
 • infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze.

Osoby, które używają leków rozrzedzających krew, muszą również skonsultować się z lekarzem przed poddaniem się terapii ozonowej.

Ilość zabiegów w ozonoterapii - Częstotliwość i czas trwania kuracji

Ilość zabiegów ozonoterapii zależy od choroby, dla której przepisany jest zabieg, a także od stanu zdrowia pacjenta. Często zaleca się od sześciu do dziesięciu sesji, przeprowadzanych jednorazowo lub kilka razy w tygodniu.

Czas trwania jednego zabiegu wynosi zwykle około 30-60 minut. Może to być bardziej intensywny proces, ale jest przeważnie łagodny i bezbolesny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak działa ozonoterapia - Mechanizmy działania i proces zabiegu

Proces ozonoterapii polega na wprowadzeniu mieszanki ozonowej do organizmu pacjenta. Ozon dostarczany jest do organizmu w różny sposób, w zależności od miejsca, w którym koncentruje się problem. Może to odbywać się przez kroplówki, iniekcje lub inhalacje.

Ozon działa poprzez interakcję ze strukturami białkowymi w organizmie, co prowadzi do zwiększenia przepływu krwi i pobudzenia procesów metabolicznych. Ma również działanie przeciwutleniające, zapobiegając szkodliwej aktywności wolnych rodników, które mogą prowadzić do uszkodzeń tkanek.

Ozonoterapia a tradycyjne metody leczenia - Porównanie i różnice

Ozonoterapia, z jednej strony, jest alternatywną metodą leczenia, która nie jest stosowana w tradycyjnej medycynie. Z drugiej strony, coraz więcej lekarzy uznaje ją za skuteczną formę leczenia wielu chorób.

Ozonoterapia nie zawsze jest stosowana jako samodzielna terapia, często stosowana jest jako metoda uzupełniająca do innych form leczenia. Często stosuje się ją w połączeniu z kuracją farmakologiczną.

Warto pamiętać, że przed podjęciem decyzji o ozonoterapii, należy skonsultować się z lekarzem. Tylko on może określić, czy jest to właściwa opcja leczenia dla danego pacjenta.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca