bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Osteopatia - co to jest i kto powinien z niej korzystać? Na czym polega osteopatia? Pierwsza wizyta u osteopaty

Blog healthcare

Osteopatia - co to jest i kto powinien z niej korzystać? Na czym polega osteopatia? Pierwsza wizyta u osteopaty

Czy słyszałeś kiedyś o osteopatii? To jedna z wielu form terapii manualnych, która bazuje na fizjologii, anatomii i biomechanice ciała. Osteopatia ma na celu przywrócenie równowagi i harmonii w organizmie poprzez manipulacje tkanek miękkich i kości. W tym artykule omówimy, czym jest osteopatia, jak działa, kto powinien z niej korzystać, jakie są korzyści z osteopatii oraz jakie są przeciwwskazania.

Spis treści

 1. Osteopatia: Definicja i zasady działania tej terapii
 2. Osteopatia: Co to jest i jakie są jej podstawowe założenia?
 3. Osteopatia: Wyjaśnienie i znaczenie tego terminu w kontekście medycyny
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Osteopatia: Jakie są główne korzyści i przeciwwskazania?
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 7. Znaczenie osteopatii: Jak osteopaci pracują nad przywróceniem harmonii w organizmie

Osteopatia: Definicja i zasady działania tej terapii

Osteopatia to terapia manualna, która została opracowana na początku XX wieku przez amerykańskiego lekarza Andrew Taylora Stilla. Bazuje ona na założeniu, że organizm ludzki to harmonijny układ różnych tkanki miękkich, kości, stawów i narządów. W zdrowym organizmie wszystkie te elementy współpracują ze sobą w sposób płynny i sprawnie. Natomiast choroby lub zaburzenia w układzie ruchu i narządów powodują różnego rodzaju problemy, takie jak ból, sztywność, ograniczenia ruchowe, a nawet problemy z oddychaniem lub trawieniem.

Osteopaci wykorzystują swoje umiejętności i wiedzę, by pomóc przywrócić harmonię w organizmie pacjenta. W tym celu stosują techniki manipulacji tkanek miękkich, takie jak masaże, rozciąganie, a także manipulacje stawów i kości. Celem terapii jest nie tylko złagodzenie bólu i poprawienie ruchomości stawów, ale także przywrócenie równowagi w funkcjonowaniu całego organizmu.

Osteopatia: Co to jest i jakie są jej podstawowe założenia?

Osteopatia to podejście terapeutyczne, które uwzględnia cały organizm pacjenta, a nie tylko miejsce bólu czy choroby. Osteopaci uważają, że ciało jest jednością funkcjonalną, a zaburzenia w jednej części organizmu mogą wpłynąć na całość. Dlatego ważne jest, by przywrócić równowagę w całym organizmie, a nie tylko w jednym miejscu.

Osteopaci przywiązują dużą wagę do diagnostyki, która ma pomóc w określeniu przyczyny problemu. Zazwyczaj korzystają z różnych technik palpacyjnych, dotykając różnych części ciała pacjenta i badając je pod kątem napięcia, bólu czy sztywności. Na podstawie takiego badania osteopata tworzy plan terapeutyczny, który ma pomóc przywrócić organizmowi równowagę.

Osteopatia: Wyjaśnienie i znaczenie tego terminu w kontekście medycyny

Nazwa "osteopatia" pochodzi od greckich słów "osteon" (kość) i "pathos" (choroba). Termin ten wprowadził w 1874 roku dr Andrew Taylor Still, który uważał, że wielu chorób towarzyszących ludzkości to wynik nieprawidłowej czynności kostnej.

Osteopatia jest branżą medyczną, która oprócz medycyny konwencjonalnej wdraża metody terapeutyczne, które obejmują manipulacje kości, stawów i tkanek miękkich. Osteopaci również korzystają z narzędzi diagnostycznych podobnych do tych, które wykorzystują lekarze konwencjonalni, takich jak badanie pulsu, ciśnienia krwi i wzroku. Jednak w odróżnieniu od innych specjalistów, osteopaci przywiązują dużą wagę do przyczyn problemu, a nie tylko do łagodzenia objawów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Osteopatia: Jakie są główne korzyści i przeciwwskazania?

Osteopatia może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Najczęściej stosuje się ją przy łagodzeniu bólu pleców, szyi, bioder i kolan, a także w problemach z kręgosłupem. Jednak terapia osteopatyczna może pomóc również w innych schorzeniach, takich jak chroniczna migrena, stany zapalne, astma, choroby reumatyczne, a nawet problemy z trawieniem.

Główną zaletą osteopatii jest to, że jest ona terapią naturalną, która nie wymaga stosowania leków i chirurgii. Osteopaci wykorzystują techniki manualne, które nie mają skutków ubocznych i nie powodują uzależnienia. Metody te są zazwyczaj bezpieczne, ale warto wziąć pod uwagę pewne przeciwwskazania.

Osteopaci zazwyczaj zalecają, by unikać terapii w przypadku chorób zakaźnych, gorączki, nowotworów i poważnych chorób serca. W przypadku ciąży osteopatia jest bezpieczna, ale należy poinformować o tym fakcie swojego osteopatę.

Korzyści z osteopatii: Jakie efekty można osiągnąć dzięki terapii osteopatycznej?

Przeciwwskazania do osteopatii: Kiedy należy unikać lub być ostrożnym w stosowaniu tej terapii?

 • Choroby zakaźne
 • Gorączka
 • Nowotwory
 • Poważne choroby serca
 • Osteoporoza
 • Złamania kości
 • Ciąża - należy jednak poinformować o tym fakcie swojego osteopatę

Znaczenie osteopatii: Jak osteopaci pracują nad przywróceniem harmonii w organizmie

Osteopaci wykonują manipulacje mięśni, kości, stawów, a także narządów wewnętrznych i tkanek miękkich. Manipulacje wykonuje się zazwyczaj bezpośrednio na skórze, trzymając jedną ręką kość czy staw, a drugą wykorzystując do delikatnego nacisku lub impulsu. Manipulacje te mają na celu przywrócenie ruchu i naturalnej pozycji kości i stawów oraz ułatwienie przepływu krwi i limfy przez organizm.

Osteopaci stosują również techniki miękkie, takie jak masaże czy rozciąganie tkanek miękkich. Metody te są szczególnie skuteczne w łagodzeniu sztywności mięśni oraz poprawie elastyczności tkanek, co ułatwia ruch ciała.

Wszystkie te techniki używane są z precyzją i po ciągłym diagnozowaniu stanu zdrowia. Osteopaci używają swoich umiejętności, by pomóc pacjentom przywrócić ruchomość, równowagę i harmonię w organizmie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz