Opioidowe leki przeciwbólowe - w jakich sytuacjach się je stosuje? Wskazania i skutki uboczne. Skutki uboczne stosowania opioidów. Bezpieczne stosowanie opioidów: co należy wiedzieć 

Opioidowe leki przeciwbólowe - w jakich sytuacjach się je stosuje? Wskazania i skutki uboczne. Skutki uboczne stosowania opioidów. Bezpieczne stosowanie opioidów: co należy wiedzieć 

Sprawdź jak działają opioidowe leki przeciwbólowe i jakie mogą być skutki uboczne

Opioidy - definicja i charakterystyka tych substancji

Opioidy, znane również jako narkotyki przeciwbólowe, to grupa leków stosowanych do zwalczania silnego bólu. Charakteryzują się tym, że oddziałują na receptory opioidowe w mózgu i innych częściach układu nerwowego. Opioidy mogą być syntetyczne (np. fentanyl), półsyntetyczne (np. oksykodon) lub naturalne (np. morfina, kodeina) pochodzące z opium i maków.

Opioidowe leki przeciwbólowe - jak działają i w jakich sytuacjach są stosowane

Opioidy działają poprzez wiązanie z receptorami opioidowymi, które znajdują się w mózgu, rdzeniu kręgowym i innych częściach układu nerwowego. W wyniku tej interakcji, wyzwalane są sygnały przeciwbólowe, co prowadzi do zmniejszenia percepcji bólu.

Opioidowe leki przeciwbólowe są stosowane w różnych sytuacjach, w których występuje silny ból, który nie ustępuje po zażyciu innych leków przeciwbólowych. Są one używane w leczeniu bólu pourazowego, bólu pooperacyjnego, nowotworowego oraz bólu związanego z chorobami przewlekłymi, takimi jak ból reumatyczny czy ból neuropatyczny.

Co to są opioidy - omówienie mechanizmu działania i ich wpływu na organizm

Opioidy oddziałują na receptory opioidowe w mózgu, rdzeniu kręgowym i innych częściach układu nerwowego. Wiązanie receptorów powoduje zmniejszenie przewodnictwa wstecznego sygnału bólowego, zmniejszenie uwalniania neurotransmiterów odpowiedzialnych za przekazywanie bólu oraz wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, co powoduje zmniejszenie odczuwania bólu.

Ponadto, opioidy mogą wywoływać euforię, zmniejszenie lęku i sedację. Dlatego są również używane w celu zmniejszenia niepokoju związanego z bólem oraz w celu indukowania znieczulenia podczas procedur chirurgicznych.

Opioidy - działanie i efekty, jakie wywołują w organizmie

Opioidy powodują zmniejszenie odczuwania bólu, co jest ich głównym efektem terapeutycznym. Jednak równocześnie wywołują szereg innych efektów na organizm. Obejmują one:

 • Zmniejszenie częstotliwości oddechów: opioidy powodują depresję ośrodka oddechowego w mózgu, co może prowadzić do spowolnienia oddechu. W przypadku przedawkowania, może to być niebezpieczne i wymagać natychmiastowej interwencji medycznej.
 • Zmniejszenie motoryki przewodu pokarmowego: opioidy zmniejszają perystaltykę jelit, co może prowadzić do zaparć i spowolnienia pasażu pokarmowego.
 • Zmniejszenie napięcia mięśniowego: opioidy mogą wywoływać rozluźnienie mięśni, prowadząc do uczucia zrelaksowania i odprężenia.
 • Uspokojenie i zmniejszenie napięcia emocjonalnego: opioidy mogą zmniejszać uczucie niepokoju i stresu, co przyczynia się do ogólnego poczucia ulgi.
 • Depresja ośrodkowego układu nerwowego: opioidy mogą powodować senność i zmniejszenie czujności.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Opioidy - skutki uboczne i potencjalne ryzyko związane z ich stosowaniem

Choć opioidy mogą przynosić ulgę w przypadku silnego bólu, ich stosowanie niesie ze sobą pewne ryzyko skutków ubocznych. Należy pamiętać, że każda osoba może reagować na opioidy inaczej, dlatego ważne jest ścisłe monitorowanie pacjenta podczas terapii opioidowej.

Najczęstsze skutki uboczne opioidów to:

 • Zaparcia: opioidy przyczyniają się do spowolnienia perystaltyki jelit, co może prowadzić do przewlekłego zaparcia.
 • Senność i zmniejszenie czujności: opioidy wywołują działanie depresyjne na ośrodkowy układ nerwowy, powodując senność i zmniejszenie czujności.
 • Nudności i wymioty: niektóre opioidy mogą powodować uczucie mdłości i prowadzić do wymiotów.
 • Zwiększone ryzyko uzależnienia: opioidy, zwłaszcza te o potencjalnie wyższym ryzyku uzależnienia, mogą prowadzić do uzależnienia fizycznego i psychicznego.

W przypadku stosowania opioidowych leków przeciwbólowych, istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i monitorowanie skutków ubocznych, aby szybko zareagować na możliwe komplikacje.

Skutki uboczne stosowania opioidów

Stosowanie opioidów może prowadzić do wielu skutków ubocznych, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie pacjenta. Jednym z najczęstszych skutków ubocznych jest uzależnienie od opioidów. Te silnie uzależniające leki mogą powodować fizyczną i psychiczną zależność, co prowadzi do potrzeby coraz większych dawek, aby osiągnąć ten sam efekt. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do przedawkowania i śmierci.


Inne skutki uboczne stosowania opioidów to problemy gastryczne, takie jak zaparcia, nudności, wymioty i trudności z oddawaniem stolca. Mogą również wpływać na układ oddechowy, powodując depresję oddechową, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku osób, które cierpią na schorzenia układu oddechowego. Stosowanie opioidów może także prowadzić do problemów z koncentracją, pamięcią i funkcjonowaniem poznawczym.


Dodatkowo, stosowanie opioidów może powodować senność, zawroty głowy, omdlenia oraz problemy z równowagą. Pacjenci stosujący te leki mogą doświadczać również suchości w jamie ustnej oraz zmniejszenia libido. Skutki uboczne opioidów mogą również obejmować zmiany nastroju, takie jak depresja, niepokój, pobudzenie, drażliwość i zaburzenia snu.

W przypadku stosowania opioidów należy zawsze przestrzegać zaleceń lekarza i odpowiednio monitorować stan pacjenta. W razie wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia odpowiednich działań. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca