Operacja bariatryczna - na czym polega? Chirurgiczne leczenie otyłości jest coraz bardziej popularne. Operacja bariatryczna zmniejsza ryzyko chorób związanych z otyłością 

Operacja bariatryczna - na czym polega? Chirurgiczne leczenie otyłości jest coraz bardziej popularne. Operacja bariatryczna zmniejsza ryzyko chorób związanych z otyłością 

Cukrzyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie, zmiany skórne, a nawet trudności z poruszaniem się i oddychaniem – to tylko niektóre z zagrożeń wynikających z przewlekłej otyłości. W tak ciężkich przypadkach, gdy waga pacjenta jest duża, a odchudzanie nie przynosi oczekiwanych efektów, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Co to jest operacja bariatryczna, kiedy jest zalecana i jak przebiega?

Co to jest operacja bariatryczna?

Operacja bariatryczna, zwana także chirurgią otyłości, jest zabiegiem chirurgicznym, którego celem jest redukcja masy ciała poprzez zmianę układu pokarmowego. Jednak sama operacja to tylko początek procesu terapeutycznego, który wymaga od pacjenta wytrwałości, samodyscypliny i zmiany nawyków żywieniowych.

Rodzaje operacji bariatrycznych

Operacje bariatryczne dzielą się na kilka typów, w zależności od sposobu manipulacji i pomniejszenia żołądka.

Bypass żołądka

Podczas bypassu żołądka chirurg dokonuje podziału żołądka na mniejszą, górną część, zwieńczoną zakrzywieniem i większą, dolną część. Następnie górna część żołądka jest odłączana od dolnej i łączona z jelitem cienkim. W wyniku tej operacji jedzenie trafia bezpośrednio do jelit, a nie do żołądka, co ogranicza jego absorpcję przez organizm.

Gastrektomia rękawowa

W przypadku gastrektomii rękawowej chirurg usuwa około 75% żołądka, pozostawiając jedynie jego wąską, rurkowatą część. W wyniku tego, pojemność żołądka zostaje znacząco zmniejszona, co ma wpływ na ilość spożywanego jedzenia.

Pętla dwunastniczo-jelitowa (BPD)

BPD to operacja, której celem jest pomniejszenie żołądka oraz jego częściowe odłączenie od jelita cienkiego. Połączenie odbywa się później, w oddzielnym miejscu, przez co jedzenie trafia prosto do jelit, pomijając większą część żołądka. Ta operacja jest stosowana głównie w przypadkach ciężkiej otyłości.

Opaska żołądkowa

Opaski żołądkowe wprowadzane są przez endoskop do żołądka. W efekcie jedzenia przepływają przez bardzo wąską przestrzeń utrudniającą spożycie dużej ilości posiłku. Operacja jest stosowana głównie w przypadkach łagodnej otyłości.

Wskazania do operacji bariatrycznej

Osoby z BMI powyżej 40, u których odchudzanie metodami niechirurgicznymi nie przynosi efektów, oraz osoby z BMI między 35 a 40 oraz chorobami towarzyszącymi, takimi jak cukrzyca typu 2, choroba niedokrwienna serca czy niewydolność oddechowa, mogą być kwalifikowane do operacji bariatrycznej.

Przebieg operacji bariatrycznej

Przed operacją pacjent musi przejść odpowiednie badania, a także odbyć rozmowę z lekarzem psychiatrą. Operacja wykonywana jest zazwyczaj metodą laparoskopową, czyli za pomocą niewielkich nacięć w brzuchu. Po zabiegu pacjent zostaje skierowany na hospitalizację, którą często łączy się z nauką zdrowego stylu życia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak wygląda życie po operacji bariatrycznej?

Po operacji pacjent musi przestrzegać specjalnej diety, która jest przepisywana indywidualnie przez dietetyka. W czasie pierwszych tygodni po operacji pacjent powinien jeść jedynie płyny, a w kolejnych tygodniach stopniowo wprowadzać do diety pokarmy stałe. Oprócz diety, ważne jest wprowadzenie zmiany w stylu życia, m.in. regularne ćwiczenia, rzucenie palenia i zmniejszenie stresu.

Potencjalne ryzyko i powikłania

Operacje bariatryczne, mimo że są one stosunkowo bezpieczne i skuteczne, niosą ze sobą pewne ryzyko, w tym np. krwawienie, infekcje, problemy z oddychaniem czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Przed podjęciem decyzji o operacji bariatrycznej pacjent powinien przemyśleć wszystkie jej wady i zalety, a także skonsultować się z lekarzem i specjalistą od dietetyki.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca