Odmiedniczkowe zapalenie nerek: Objawy, diagnostyka i terapia. Odmiedniczkowe zapalenie nerek – przyczyny. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek – przebieg i objawy. Rozpoznanie i leczenie ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek u kobiet

Odmiedniczkowe zapalenie nerek: Objawy, diagnostyka i terapia. Odmiedniczkowe zapalenie nerek – przyczyny. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek – przebieg i objawy. Rozpoznanie i leczenie ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek u kobiet

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest poważnym schorzeniem nerek, które może prowadzić do powikłań i utraty funkcji nerek, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowane i leczone. W tym poradniku przedstawimy przyczyny, objawy oraz metody diagnostyki i terapii odmiedniczkowego zapalenia nerek. Będziemy również omawiać różne rodzaje tego schorzenia oraz jego występowanie u dzieci.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek - przyczyny

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest spowodowane infekcją bakteryjną nerek i ich układu moczowego. Najczęstszą przyczyną jest wsteczny odpływ moczu z pęcherza moczowego do nerek w wyniku złej pracy zastawek moczowych. Inne przyczyny obejmują:

 • niewłaściwe funkcjonowanie układu moczowego
 • skomplikowane infekcje układu moczowego
 • kamica nerkowa
 • powikłania po zabiegach medycznych

Odmiedniczkowe zapalenie nerek - objawy

Objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek mogą różnić się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Typowe objawy obejmują:

 • ból w dolnym odcinku pleców, boczny lub brzucha
 • gorączkę i dreszcze
 • ból przy oddawaniu moczu
 • częste oddawanie moczu
 • uczucie zmęczenia i osłabienia

W rzadszych przypadkach mogą wystąpić również nudności, wymioty, utrata apetytu oraz obecność krwi w moczu. Jeśli doświadczasz tych objawów, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek - rodzaje

Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek

Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek charakteryzuje się powolnym przebiegiem i może prowadzić do uszkodzenia nerek oraz utraty ich funkcji. Objawy przewlekłego zapalenia nerek mogą być przewlekłe lub okresowo nasilane. Osoby z przewlekłym odmiedniczkowym zapaleniem nerek mogą doświadczać nawracających infekcji układu moczowego oraz powtarzającego się bólu w okolicach nerek.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek jest ostrym stanem zapalnym nerek, który rozwija się szybko i nagle. Objawy ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek mogą być bardziej nasilone i obejmować silny ból w okolicach nerek, wysoką gorączkę i ogólne uczucie rozbicia. Ten rodzaj odmiedniczkowego zapalenia nerek wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek u dzieci

Odmiedniczkowe zapalenie nerek może również wystąpić u dzieci i jest często związane z wadami układu moczowego, takimi jak wrodzone anomalie. U dzieci mogą występować objawy, takie jak ból brzucha, wymioty, utrata apetytu, gorączka oraz złe samopoczucie. Jeśli u twojego dziecka występują te objawy, należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą.

Diagnostyka i terapia odmiedniczkowego zapalenia nerek

Diagnostyka odmiedniczkowego zapalenia nerek obejmuje badania laboratoryjne, takie jak ogólne badanie moczu, badanie krwi oraz badania obrazowe nerek, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Na podstawie wyników badań lekarz będzie w stanie postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

Terapia odmiedniczkowego zapalenia nerek polega na stosowaniu antybiotyków w celu zwalczania infekcji. W przypadkach ciężkich lub przewlekłych, może być konieczne hospitalizowanie pacjenta i podawanie antybiotyków dożylnie. Ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu oraz leczenie wspomagające w celu łagodzenia objawów.

W przypadku poważnych powikłań, takich jak powstawanie ropni nerkowych lub utrata funkcji nerek, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek – diagnostyka

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek (OOZN) jest poważnym schorzeniem układu moczowego, które charakteryzuje się nagłym i ostrym zapaleniem nerek. Diagnostyka tej choroby jest kluczowa dla odpowiedniego leczenia i minimalizacji powikłań. W pierwszej kolejności, lekarz przeprowadza wywiad, aby ustalić objawy i czynniki ryzyka. Następnie, przeprowadza się badanie fizykalne, które obejmuje palpacyjne badanie brzucha i ocenę objawów ogólnoustrojowych pacjenta. W celu potwierdzenia diagnozy, wykonywane są badania laboratoryjne, takie jak badanie moczu pod kątem obecności krwinek białych i bakterii oraz badanie krwi w celu oceny poziomu upośledzenia czynności nerek. W niektórych przypadkach, konieczne może być zastosowanie dodatkowych badań, takich jak badanie ultrasonograficzne nerek, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Ważne jest również ocenienie stanu ogólnego pacjenta i ewentualne hospitalizowanie w przypadku ciężkiego przebiegu choroby. W fazie diagnostyki istotne jest także ocenienie odpowiedniości antybiotykoterapii oraz monitorowanie reakcji na zastosowane leczenie. 

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek – przyczyny

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek (OOZN) jest stanem zapalnym, który dotyka tkanki nerkowej oraz układu kielichowo-miedniczkowego. Przyjmuje się, że przyczyną tego schorzenia jest wniknięcie bakterii do nerek, które następnie powoduje infekcję. Najczęściej jako patogeny odpowiedzialne za OOZN wskazywane są bakterie Escherichia coli, ale także inne bakterie mogą być winowajcami. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą wstępującą, czyli bakterie przedostają się z dolnych odcinków moczowych do górnych, wzdłuż dróg moczowych. Czynniki predysponujące obejmują obecność kamieni nerkowych, obstrukcję dróg moczowych, osłabioną funkcję układu odpornościowego, cukrzycę, przyjmowanie immunosupresyjnych leków, ciążę czy starszy wiek. Diagnoza OOZN opiera się na badaniu moczu, kulturze bakteriologicznej, badaniu obrazowym nerek oraz ocenie objawów klinicznych. Wczesne wdrożenie odpowiedniego leczenia jest kluczowe dla uniknięcia powikłań i długotrwałych uszkodzeń nerek.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca