Odmiedniczkowe zapalenie nerek: Objawy, diagnostyka i terapia. Odmiedniczkowe zapalenie nerek – przyczyny. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek – przebieg i objawy. Rozpoznanie i leczenie ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek u kobiet

Odmiedniczkowe zapalenie nerek: Objawy, diagnostyka i terapia. Odmiedniczkowe zapalenie nerek – przyczyny. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek – przebieg i objawy. Rozpoznanie i leczenie ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek u kobiet

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest poważnym schorzeniem nerek, które może prowadzić do powikłań i utraty funkcji nerek, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowane i leczone. W tym poradniku przedstawimy przyczyny, objawy oraz metody diagnostyki i terapii odmiedniczkowego zapalenia nerek. Będziemy również omawiać różne rodzaje tego schorzenia oraz jego występowanie u dzieci.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek - przyczyny

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest spowodowane infekcją bakteryjną nerek i ich układu moczowego. Najczęstszą przyczyną jest wsteczny odpływ moczu z pęcherza moczowego do nerek w wyniku złej pracy zastawek moczowych. Inne przyczyny obejmują:

 • niewłaściwe funkcjonowanie układu moczowego
 • skomplikowane infekcje układu moczowego
 • kamica nerkowa
 • powikłania po zabiegach medycznych

Odmiedniczkowe zapalenie nerek - objawy

Objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek mogą różnić się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Typowe objawy obejmują:

 • ból w dolnym odcinku pleców, boczny lub brzucha
 • gorączkę i dreszcze
 • ból przy oddawaniu moczu
 • częste oddawanie moczu
 • uczucie zmęczenia i osłabienia

W rzadszych przypadkach mogą wystąpić również nudności, wymioty, utrata apetytu oraz obecność krwi w moczu. Jeśli doświadczasz tych objawów, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek - rodzaje

Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek

Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek charakteryzuje się powolnym przebiegiem i może prowadzić do uszkodzenia nerek oraz utraty ich funkcji. Objawy przewlekłego zapalenia nerek mogą być przewlekłe lub okresowo nasilane. Osoby z przewlekłym odmiedniczkowym zapaleniem nerek mogą doświadczać nawracających infekcji układu moczowego oraz powtarzającego się bólu w okolicach nerek.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek jest ostrym stanem zapalnym nerek, który rozwija się szybko i nagle. Objawy ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek mogą być bardziej nasilone i obejmować silny ból w okolicach nerek, wysoką gorączkę i ogólne uczucie rozbicia. Ten rodzaj odmiedniczkowego zapalenia nerek wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek u dzieci

Odmiedniczkowe zapalenie nerek może również wystąpić u dzieci i jest często związane z wadami układu moczowego, takimi jak wrodzone anomalie. U dzieci mogą występować objawy, takie jak ból brzucha, wymioty, utrata apetytu, gorączka oraz złe samopoczucie. Jeśli u twojego dziecka występują te objawy, należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą.

Diagnostyka i terapia odmiedniczkowego zapalenia nerek

Diagnostyka odmiedniczkowego zapalenia nerek obejmuje badania laboratoryjne, takie jak ogólne badanie moczu, badanie krwi oraz badania obrazowe nerek, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Na podstawie wyników badań lekarz będzie w stanie postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

Terapia odmiedniczkowego zapalenia nerek polega na stosowaniu antybiotyków w celu zwalczania infekcji. W przypadkach ciężkich lub przewlekłych, może być konieczne hospitalizowanie pacjenta i podawanie antybiotyków dożylnie. Ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu oraz leczenie wspomagające w celu łagodzenia objawów.

W przypadku poważnych powikłań, takich jak powstawanie ropni nerkowych lub utrata funkcji nerek, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek – diagnostyka

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek (OOZN) jest poważnym schorzeniem układu moczowego, które charakteryzuje się nagłym i ostrym zapaleniem nerek. Diagnostyka tej choroby jest kluczowa dla odpowiedniego leczenia i minimalizacji powikłań. W pierwszej kolejności, lekarz przeprowadza wywiad, aby ustalić objawy i czynniki ryzyka. Następnie, przeprowadza się badanie fizykalne, które obejmuje palpacyjne badanie brzucha i ocenę objawów ogólnoustrojowych pacjenta. W celu potwierdzenia diagnozy, wykonywane są badania laboratoryjne, takie jak badanie moczu pod kątem obecności krwinek białych i bakterii oraz badanie krwi w celu oceny poziomu upośledzenia czynności nerek. W niektórych przypadkach, konieczne może być zastosowanie dodatkowych badań, takich jak badanie ultrasonograficzne nerek, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Ważne jest również ocenienie stanu ogólnego pacjenta i ewentualne hospitalizowanie w przypadku ciężkiego przebiegu choroby. W fazie diagnostyki istotne jest także ocenienie odpowiedniości antybiotykoterapii oraz monitorowanie reakcji na zastosowane leczenie. 

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek – przyczyny

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek (OOZN) jest stanem zapalnym, który dotyka tkanki nerkowej oraz układu kielichowo-miedniczkowego. Przyjmuje się, że przyczyną tego schorzenia jest wniknięcie bakterii do nerek, które następnie powoduje infekcję. Najczęściej jako patogeny odpowiedzialne za OOZN wskazywane są bakterie Escherichia coli, ale także inne bakterie mogą być winowajcami. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą wstępującą, czyli bakterie przedostają się z dolnych odcinków moczowych do górnych, wzdłuż dróg moczowych. Czynniki predysponujące obejmują obecność kamieni nerkowych, obstrukcję dróg moczowych, osłabioną funkcję układu odpornościowego, cukrzycę, przyjmowanie immunosupresyjnych leków, ciążę czy starszy wiek. Diagnoza OOZN opiera się na badaniu moczu, kulturze bakteriologicznej, badaniu obrazowym nerek oraz ocenie objawów klinicznych. Wczesne wdrożenie odpowiedniego leczenia jest kluczowe dla uniknięcia powikłań i długotrwałych uszkodzeń nerek.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca