bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Objawy raka tarczycy - na co zwracać uwagę? Rozpoznanie raka tarczycy. Jakie objawy powinny niepokoić? Wczesne rozpoznanie raka 

Blog healthcare

Objawy raka tarczycy - na co zwracać uwagę? Rozpoznanie raka tarczycy. Jakie objawy powinny niepokoić? Wczesne rozpoznanie raka 

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie są objawy raka tarczycy? Wczesne wykrycie tej choroby jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Dlatego ważne jest, aby znać sygnały, na które powinieneś zwrócić uwagę. W tym artykule omówimy najważniejsze objawy raka tarczycy, wyniki krwi oraz objawy neurologiczne, które mogą wskazywać na obecność tej choroby. Dowiedz się również, jak objawy różnią się w przypadku raka rdzeniastego i raka brodawkowatego tarczycy.

Spis treści

 1. Rak tarczycy - Jakie są objawy raka tarczycy?
 2. Rak tarczycy - objawy - wyniki krwi
 3. Rak tarczycy - objawy neurologiczne
 4. Rak rdzeniasty tarczycy - objawy
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Rak brodawkowaty tarczycy - objawy
 7. Przyczyny raka tarczycy
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 9. Leczenie raka tarczycy

Rak tarczycy - Jakie są objawy raka tarczycy?

Rak tarczycy w początkowych stadiach zazwyczaj nie powoduje charakterystycznych objawów. Jednak istnieje kilka sygnałów, na które warto zwrócić uwagę:

 • Powiększenie tarczycy (guza) w okolicy szyi.
 • Trudności w połykaniu lub uczucie ucisku w gardle.
 • Chrypka lub zmiana głosu.
 • Problemy z oddychaniem.

Jeśli zauważysz którekolwiek z tych objawów, warto skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki.

Rak tarczycy - objawy - wyniki krwi

Badanie krwi może dostarczyć cennych informacji w diagnozowaniu raka tarczycy. Jednym z ważnych wskaźników jest oznaczenie hormonu tyreotropowego (TSH). W przypadku raka tarczycy, poziom TSH może być podwyższony, ponieważ guz tarczycy nie reaguje na jego działanie.

Wynik TSH nie jest jednak wystarczającym wskaźnikiem diagnozy raka tarczycy. Wymagane jest przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak badanie ultrasonograficzne tarczycy, biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) i badanie histopatologiczne. Dopiero na podstawie obrazu klinicznego i wyników tych badań można postawić pewną diagnozę.

Rak tarczycy - objawy neurologiczne

W niektórych przypadkach rak tarczycy może powodować objawy neurologiczne. Może to obejmować:

 • Zaburzenia równowagi lub koordynacji ruchowej.
 • Problemy z pamięcią i koncentracją.
 • Zmiany nastroju lub depresję.
 • Osłabienie mięśni.

Jeśli doświadczasz tych objawów w połączeniu z innymi sygnałami związanymi z tarczycą, warto skonsultować się z lekarzem w celu dalszej oceny.

Rak rdzeniasty tarczycy - objawy

Rak rdzeniasty tarczycy, choć rzadki, może dawać pewne charakterystyczne objawy. Do najczęstszych należą:

 • Guz w okolicy szyi lub węzły chłonne.
 • Ból promieniujący do pleców.
 • Niedociśnienie tętnicze lub inne problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Jeśli masz powyższe objawy, może to być wskazówka do skonsultowania się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy

Rak brodawkowaty tarczycy, najczęstsza postać raka tarczycy, rzadko powoduje objawy w początkowych stadiach. Jednak w dalszym przebiegu choroby możliwe są następujące objawy:

 • Powiększenie guza w okolicy szyi.
 • Trudności w oddychaniu lub połykaniu.
 • Ból lub dyskomfort w okolicy szyi.

Przyczyny raka tarczycy

Rak tarczycy jest chorobą, która powstaje w wyniku niekontrolowanego wzrostu komórek w tarczycy. Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do rozwoju tej choroby. Jednym z głównych czynników są mutacje genetyczne. Osoby, które odziedziczyły uszkodzone geny mogą być bardziej podatne na rozwój raka tarczycy. Inne czynniki ryzyka to narażenie na promieniowanie jonizujące, zwłaszcza w dzieciństwie, oraz palenie papierosów. Kobiety są również bardziej narażone na zachorowanie na raka tarczycy niż mężczyźni. Niektóre choroby tarczycy, takie jak wole lub zapalenie tarczycy Hashimoto, mogą również zwiększać ryzyko rozwoju raka. W niektórych przypadkach przyczyna raka tarczycy może pozostać nieznana. Ze względu na różnorodne czynniki ryzyka, ważne jest regularne monitorowanie stanu tarczycy i wykonywanie badań, aby wcześnie wykryć ewentualne zmiany i uniknąć powikłań. 

Leczenie raka tarczycy

Rak tarczycy jest najczęstszym nowotworem endokrynologicznym. Leczenie tej choroby zależy od stadium zaawansowania, typu histologicznego i stopnia złośliwości guza. Główne metody terapii to operacja chirurgiczna, radioterapia i terapia hormonalna. Najczęściej stosowaną metodą jest całkowite usunięcie tarczycy, zwane również tarczycową lobektomią. Jeśli stwierdzono przerzuty nowotworowe, konieczne może być również usunięcie węzłów chłonnych w okolicy szyi. Po operacji pacjent zazwyczaj wymaga terapii hormonalnej, w postaci syntetycznych hormonów tarczycy. Również poziom hormonów tarczycy jest kontrolowany regularnie przez lekarza. Radioterapia jest stosowana zarówno po operacji, jak i w zaawansowanych przypadkach raka tarczycy jako jedna z form leczenia. Terapia hormonalna polega na przyjmowaniu syntetycznych hormonów tarczycy w celu zastąpienia braku własnych hormonów i utrzymania odpowiedniego poziomu w organizmie. Istnieją również nowe metody terapii, takie jak terapia celowana, która polega na stosowaniu leków, które mają selektywnie atakować komórki rakowe. Jednak leczenie raka tarczycy jest nadal wyzwaniem, a dalsze badania są potrzebne w celu rozwinięcia bardziej skutecznych metod terapeutycznych. 

Warto pamiętać, że objawy raka tarczycy mogą być niespecyficzne i mogą być spowodowane również przez inne schorzenia. Dlatego kluczowe jest skonsultowanie się z lekarzem i przeprowadzenie odpowiednich badań, aby postawić prawidłową diagnozę.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz