Objawy raka tarczycy - na co zwracać uwagę? Rozpoznanie raka tarczycy. Jakie objawy powinny niepokoić? Wczesne rozpoznanie raka 

Objawy raka tarczycy - na co zwracać uwagę? Rozpoznanie raka tarczycy. Jakie objawy powinny niepokoić? Wczesne rozpoznanie raka 

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie są objawy raka tarczycy? Wczesne wykrycie tej choroby jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Dlatego ważne jest, aby znać sygnały, na które powinieneś zwrócić uwagę. W tym artykule omówimy najważniejsze objawy raka tarczycy, wyniki krwi oraz objawy neurologiczne, które mogą wskazywać na obecność tej choroby. Dowiedz się również, jak objawy różnią się w przypadku raka rdzeniastego i raka brodawkowatego tarczycy.

Rak tarczycy - Jakie są objawy raka tarczycy?

Rak tarczycy w początkowych stadiach zazwyczaj nie powoduje charakterystycznych objawów. Jednak istnieje kilka sygnałów, na które warto zwrócić uwagę:

 • Powiększenie tarczycy (guza) w okolicy szyi.
 • Trudności w połykaniu lub uczucie ucisku w gardle.
 • Chrypka lub zmiana głosu.
 • Problemy z oddychaniem.

Jeśli zauważysz którekolwiek z tych objawów, warto skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki.

Rak tarczycy - objawy - wyniki krwi

Badanie krwi może dostarczyć cennych informacji w diagnozowaniu raka tarczycy. Jednym z ważnych wskaźników jest oznaczenie hormonu tyreotropowego (TSH). W przypadku raka tarczycy, poziom TSH może być podwyższony, ponieważ guz tarczycy nie reaguje na jego działanie.

Wynik TSH nie jest jednak wystarczającym wskaźnikiem diagnozy raka tarczycy. Wymagane jest przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak badanie ultrasonograficzne tarczycy, biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) i badanie histopatologiczne. Dopiero na podstawie obrazu klinicznego i wyników tych badań można postawić pewną diagnozę.

Rak tarczycy - objawy neurologiczne

W niektórych przypadkach rak tarczycy może powodować objawy neurologiczne. Może to obejmować:

 • Zaburzenia równowagi lub koordynacji ruchowej.
 • Problemy z pamięcią i koncentracją.
 • Zmiany nastroju lub depresję.
 • Osłabienie mięśni.

Jeśli doświadczasz tych objawów w połączeniu z innymi sygnałami związanymi z tarczycą, warto skonsultować się z lekarzem w celu dalszej oceny.

Rak rdzeniasty tarczycy - objawy

Rak rdzeniasty tarczycy, choć rzadki, może dawać pewne charakterystyczne objawy. Do najczęstszych należą:

 • Guz w okolicy szyi lub węzły chłonne.
 • Ból promieniujący do pleców.
 • Niedociśnienie tętnicze lub inne problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Jeśli masz powyższe objawy, może to być wskazówka do skonsultowania się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy

Rak brodawkowaty tarczycy, najczęstsza postać raka tarczycy, rzadko powoduje objawy w początkowych stadiach. Jednak w dalszym przebiegu choroby możliwe są następujące objawy:

 • Powiększenie guza w okolicy szyi.
 • Trudności w oddychaniu lub połykaniu.
 • Ból lub dyskomfort w okolicy szyi.

Przyczyny raka tarczycy

Rak tarczycy jest chorobą, która powstaje w wyniku niekontrolowanego wzrostu komórek w tarczycy. Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do rozwoju tej choroby. Jednym z głównych czynników są mutacje genetyczne. Osoby, które odziedziczyły uszkodzone geny mogą być bardziej podatne na rozwój raka tarczycy. Inne czynniki ryzyka to narażenie na promieniowanie jonizujące, zwłaszcza w dzieciństwie, oraz palenie papierosów. Kobiety są również bardziej narażone na zachorowanie na raka tarczycy niż mężczyźni. Niektóre choroby tarczycy, takie jak wole lub zapalenie tarczycy Hashimoto, mogą również zwiększać ryzyko rozwoju raka. W niektórych przypadkach przyczyna raka tarczycy może pozostać nieznana. Ze względu na różnorodne czynniki ryzyka, ważne jest regularne monitorowanie stanu tarczycy i wykonywanie badań, aby wcześnie wykryć ewentualne zmiany i uniknąć powikłań. 

Leczenie raka tarczycy

Rak tarczycy jest najczęstszym nowotworem endokrynologicznym. Leczenie tej choroby zależy od stadium zaawansowania, typu histologicznego i stopnia złośliwości guza. Główne metody terapii to operacja chirurgiczna, radioterapia i terapia hormonalna. Najczęściej stosowaną metodą jest całkowite usunięcie tarczycy, zwane również tarczycową lobektomią. Jeśli stwierdzono przerzuty nowotworowe, konieczne może być również usunięcie węzłów chłonnych w okolicy szyi. Po operacji pacjent zazwyczaj wymaga terapii hormonalnej, w postaci syntetycznych hormonów tarczycy. Również poziom hormonów tarczycy jest kontrolowany regularnie przez lekarza. Radioterapia jest stosowana zarówno po operacji, jak i w zaawansowanych przypadkach raka tarczycy jako jedna z form leczenia. Terapia hormonalna polega na przyjmowaniu syntetycznych hormonów tarczycy w celu zastąpienia braku własnych hormonów i utrzymania odpowiedniego poziomu w organizmie. Istnieją również nowe metody terapii, takie jak terapia celowana, która polega na stosowaniu leków, które mają selektywnie atakować komórki rakowe. Jednak leczenie raka tarczycy jest nadal wyzwaniem, a dalsze badania są potrzebne w celu rozwinięcia bardziej skutecznych metod terapeutycznych. 

Warto pamiętać, że objawy raka tarczycy mogą być niespecyficzne i mogą być spowodowane również przez inne schorzenia. Dlatego kluczowe jest skonsultowanie się z lekarzem i przeprowadzenie odpowiednich badań, aby postawić prawidłową diagnozę.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca