bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Nowotwór krwi - jakie są objawy raka krwi?

Blog healthcare

Nowotwór krwi - jakie są objawy raka krwi?

Sprawdź czym jest nowotwór krwi inaczej białaczka. Jak go diagnozować i jakie objawy ma rak krwi

Spis treści

 1. Nowotwory krwi to nowotwory, które rozpoczynają się w szpiku kostnym
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Istnieje wiele rodzajów nowotworów krwi, w tym białaczka, chłoniak, szpiczak i inne
 4. Nowotwory krwi mogą być leczone chemioterapią lub radioterapią
 5. Nowotwory krwi można również leczyć za pomocą przeszczepu komórek macierzystych
 6. Dobry plan leczenia jest ukierunkowany na konkretny rodzaj nowotworu - diagnostyka i leczenie
 7. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć raka krwi, ważne jest, aby natychmiast porozmawiać z lekarzem - możesz na to zachorować w każdym wieku  
 8. Objawy nowotworu krwi - podsumowanie 
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Co to jest nowotwór krwi - objawy raka krwi. Czym jest białaczka i jak można na nią chorować. Objawy nowotworu krwi.

Nowotwory krwi to nowotwory, które rozpoczynają się w szpiku kostnym. Istnieje wiele rodzajów nowotworów krwi, w tym białaczka, chłoniaka, szpiczak i inne. Nowotwory krwi można leczyć za pomocą chemioterapii lub radioterapii. Można je również leczyć za pomocą przeszczepu komórek macierzystych. Dobry plan leczenia jest ukierunkowany na konkretny typ nowotworu

Nowotwory krwi to nowotwory, które rozpoczynają się w szpiku kostnym

Nowotwory krwi to nowotwory, które rozpoczynają się w szpiku kostnym. Szpik kostny to miękka tkanka wewnątrz kości, która produkuje komórki krwi. Komórki krwi pomagają zwalczać infekcje i przenoszą tlen w całym organizmie.

Zadaniem krwi jest przenoszenie składników odżywczych, tlenu, hormonów i produktów przemiany materii po całym organizmie. Składa się z czerwonych krwinek (które przenoszą tlen), płytek krwi (które pomagają w krzepnięciu) i białych krwinek (które zwalczają infekcje).

Nowotwory krwi mogą być spowodowane genetyką lub narażeniem na działanie substancji chemicznych lub promieniowania podczas leczenia innych chorób, takich jak rak lub białaczka.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Istnieje wiele rodzajów nowotworów krwi, w tym białaczka, chłoniak, szpiczak i inne

Istnieje wiele rodzajów nowotworów krwi, w tym białaczka, chłoniak i szpiczak.

Chłoniak to ogólny termin określający nowotwory, które rozpoczynają się w układzie limfatycznym. Organizm ma dwa główne rodzaje tkanki limfatycznej: węzły chłonne (które filtrują infekcje) i szpik kostny (który wytwarza nowe komórki krwi). Chłoniaki mogą rozwijać się w jednym lub obu miejscach.

Szpiczak to nowotwór (nieprawidłowy wzrost) komórek plazmatycznych, które wytwarzają przeciwciała przeciwko obcym substancjom w organizmie, takim jak bakterie lub wirusy. Nadmierna produkcja przeciwciał powoduje uszkodzenie zdrowych komórek szpiku kostnego, co prowadzi do niedokrwistości spowodowanej niską liczbą czerwonych krwinek (niedokrwistość), obrzęku/bólu stawów spowodowanego wysoką liczbą białych krwinek (czerwienica prawdziwa), zmęczenia spowodowanego niską liczbą płytek krwi spowodowanego wydłużonym czasem krwawienia z powodu wysokiego poziomu trombocytów, które blokują normalne krążenie, co skutkuje zwiększoną kruchością złamań spowodowaną osteoporozą spowodowaną zmniejszonym wchłanianiem wapnia do kości spowodowanym brakiem syntezy witaminy D, ponieważ jest ona potrzebna do wchłaniania.

Nowotwory krwi mogą być leczone chemioterapią lub radioterapią

Chemioterapia to lek, który zabija komórki nowotworowe. Może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak radioterapia, w leczeniu nowotworów krwi.

Radioterapia to leczenie wykorzystujące promieniowanie o wysokiej energii do zabijania komórek nowotworowych. Radioterapia może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak chemioterapia lub zabieg chirurgiczny, w zależności od stadium choroby i innych czynników specyficznych dla danej sytuacji.

Nowotwory krwi można również leczyć za pomocą przeszczepu komórek macierzystych

Jeśli Ty lub ktoś, kogo kochasz, ma raka krwi, ważne jest, aby wiedzieć, że istnieją dostępne metody leczenia. Najczęstsze rodzaje nowotworów krwi obejmują:

 • Ostra białaczka szpikowa (AML)
 • przewlekła białaczka limfocytowa (CLL)
 • Przewlekła białaczka szpikowa (CML)

Nowotwory krwi można również leczyć za pomocą przeszczepu komórek macierzystych. Przeszczep komórek macierzystych to zabieg polegający na zastąpieniu chorego szpiku kostnego pacjenta zdrowymi komórkami macierzystymi od dawcy, który został dopasowany do własnych komórek macierzystych pacjenta.

Dobry plan leczenia jest ukierunkowany na konkretny rodzaj nowotworu - diagnostyka i leczenie

Dobry plan leczenia jest ukierunkowany na konkretny typ nowotworu. Najlepszy plan leczenia to taki, który jest ukierunkowany na konkretny rodzaj raka krwi i jego unikalne cechy, takie jak miejsce, w którym się rozpoczął (w szpiku kostnym lub we krwi) i jak szybko rośnie. Plany leczenia mogą obejmować chemioterapię (lek zabijający komórki nowotworowe) i/lub radioterapię (urządzenie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie o wysokiej energii do zabijania komórek nowotworowych). Przeszczep komórek macierzystych może być również częścią planu leczenia w przypadku niektórych rodzajów białaczki lub chłoniaka. Czasami lekarze zalecają leczenie skojarzone - takie jak połączenie chemioterapii z radioterapią - aby uzyskać najlepsze wyniki dla swoich pacjentów.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć raka krwi, ważne jest, aby natychmiast porozmawiać z lekarzem - możesz na to zachorować w każdym wieku  

Rak krwi jest poważną chorobą i jeśli podejrzewasz, że na niego chorujesz, ważne jest, aby natychmiast porozmawiać z lekarzem. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym większe masz szanse na przeżycie. Możesz również poprosić członka rodziny lub przyjaciela, aby towarzyszył Ci podczas rozmowy z lekarzem na temat raka krwi.

Objawy nowotworu krwi - podsumowanie 

Jeśli podejrzewasz, że masz raka krwi, ważne jest, aby natychmiast porozmawiać z lekarzem. Lekarz może pomóc ustalić, czy objawy są spowodowane czymś innym i poprowadzić Cię przez kolejne etapy leczenia. Może również zasugerować dodatkowe badania przed rozpoczęciem leczenia, aby mieć pewność, że każdy rodzaj raka jest odpowiednio leczony.

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz