Niewydolność serca: Objawy, leczenie i jak poprawić jakość życia. Ważne, aby z chwilą rozpoznania niewydolności serca jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Przewlekła niewydolność serca

Niewydolność serca: Objawy, leczenie i jak poprawić jakość życia. Ważne, aby z chwilą rozpoznania niewydolności serca jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Przewlekła niewydolność serca

Sprawdź jak radzić sobie z przewlekłą niewydolnością serca

Co to jest niewydolność serca i jakie są jej przyczyny?

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi do zaspokojenia potrzeb organizmu. Może to być spowodowane osłabieniem mięśnia sercowego, uszkodzeniem zastawek serca lub skumulowaniem płynu w płucach. Przyczyny niewydolności serca mogą być różnorodne, ale najczęstsze to choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby zastawkowe, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Wszystkie te czynniki mogą osłabić serce i prowadzić do niewydolności.

Przewlekła niedopłodność serca - objawy

Przewlekła niewydolność serca rozwija się stopniowo i objawy mogą być trudne do zidentyfikowania. Najczęstsze objawy to:

 • Zmęczenie i osłabienie
 • Trudności w oddychaniu, szczególnie podczas wysiłku fizycznego
 • Obrzęki nóg, kostek i brzucha
 • Utrata apetytu i utrata masy ciała
 • Kołatanie serca lub nieregularne bicie serca
 • Problemy z koncentracją i pamięcią

Ostra niewydolność serca - objawy

Ostra niewydolność serca występuje nagle i jest stanem wymagającym natychmiastowej pomocy medycznej. Objawy ostrej niewydolności serca mogą obejmować:

 • Nagłe duszności i trudności w oddychaniu
 • Obrzęki wokół brzucha i nóg
 • Nagły wzrost czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie tętnicze
 • Ból w klatce piersiowej
 • Zawroty głowy i utrata przytomności

Jakie badania na niewydolność serca? Diagnostyka

Diagnostyka niewydolności serca obejmuje różne badania, które pomagają ocenić funkcjonowanie serca i ustalić przyczynę objawów. Najważniejsze badania diagnostyczne to:

 • EKG (elektrokardiogram) - zapisuje aktywność elektryczną serca, co umożliwia identyfikację rytmu serca i ewentualnych zaburzeń.
 • Echo serca (echokardiografia) - pozwala na ocenę struktury i funkcji mięśnia sercowego, zastawek serca i naczyń krwionośnych.
 • Testy laboratoryjne - takie jak badanie krwi na obecność biomarkerów sercowych, które mogą wskazać na obecność niewydolności serca.
 • Test wysiłkowy - monitorowanie aktywności serca podczas wysiłku fizycznego, aby ocenić wydolność serca.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie nawyki poprawiają jakość życia z niewydolnością serca?

 1. Regularne przyjmowanie leków - leki takie jak inhibitory ACE, beta-blokery i diuretyki, przepisane przez lekarza, mogą pomóc w leczeniu niewydolności serca i poprawie jakości życia.
 2. Zdrowa dieta - ograniczenie spożycia soli, tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans, a jednocześnie zwiększenie spożycia warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, niskotłuszczowych białek i zdrowych tłuszczów.
 3. Utrzymywanie zdrowej wagi - utrzymanie zdrowego zakresu masy ciała może pomóc w zmniejszeniu obciążenia serca.
 4. Regularna aktywność fizyczna - zgodnie z zaleceniami lekarza, regularne wykonywanie ćwiczeń o umiarkowanym nasileniu może poprawić wydolność serca.
 5. Unikanie czynników ryzyka - unikanie palenia papierosów, nadużywania alkoholu i utrzymywanie kontrolowanego ciśnienia krwi i stężenia cukru we krwi.

Przyczyny niewydolności serca 

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Istnieje wiele przyczyn niewydolności serca, a często jest ona wynikiem wielu czynników ryzyka działających jednocześnie. Oto główne przyczyny niewydolności serca:

 1. Miażdżyca (choroba wieńcowa): Miażdżyca to proces odkładania się blaszek miażdżycowych na ścianach naczyń wieńcowych serca. To może prowadzić do niedokrwienia serca, a w efekcie do uszkodzenia mięśnia sercowego i niewydolności.
 2. Nadciśnienie tętnicze: Wysokie ciśnienie krwi zwiększa obciążenie serca i może prowadzić do jego osłabienia oraz niewydolności.
 3. Choroby serca: Choroby zastawkowe serca, takie jak zwężenie zastawki aortalnej czy mitralnej, mogą obciążać serce i przyczyniać się do niewydolności.
 4. Choroby serca pourazowe: Uszkodzenie serca spowodowane urazem lub zawale serca może prowadzić do trwałych uszkodzeń mięśnia sercowego i niewydolności.
 5. Cukrzyca: Cukrzyca jest czynnikiem ryzyka dla niewydolności serca, ponieważ może uszkadzać naczynia krwionośne i nerwy, co wpływa na pracę serca.
 6. Choroby układu krążenia: Choroby takie jak migotanie przedsionków, nadciśnienie płucne i kardiomiopatie mogą wpływać na funkcjonowanie serca i prowadzić do niewydolności.
 7. Alkohol i narkotyki: Nadużywanie alkoholu i niektórych narkotyków, szczególnie kokainy, może uszkadzać mięsień sercowy i przyczyniać się do niewydolności.
 8. Niezdrowy styl życia: Zły sposób odżywiania, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu i nadmierny stres mogą zwiększać ryzyko niewydolności serca.
 9. Niewłaściwe leki: Nieprawidłowe stosowanie leków, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), może wpływać na funkcjonowanie serca i prowadzić do niewydolności.
 10. Zakażenia: Zakażenia wirusowe, takie jak wirusy grypy i wirus zapalenia mięśnia sercowego (rozrusznika serca), mogą prowadzić do niewydolności serca.
 11. Niektóre leki: Niektóre leki, takie jak niektóre leki przeciwnowotworowe i niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, mogą powodować niewydolność serca jako skutek uboczny.
 12. Dziedziczność: Istnieje genetyczna skłonność do niewydolności serca, która może być dziedziczona.

Warto zauważyć, że niewydolność serca to poważna choroba, która wymaga kompleksowej opieki medycznej i leczenia. Leczenie niewydolności serca może obejmować leki, zmiany stylu życia, rehabilitację i w niektórych przypadkach procedury medyczne, takie jak wszczepienie rozrusznika serca lub zabieg przeszczepu serca. W przypadku objawów niewydolności serca, takich jak duszności, obrzęki, zmęczenie i nieregularne tętno, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Jakie są metody leczenia niewydolności serca?

Leczenie niewydolności serca jest kompleksowe i zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz jej przyczyn. Leczenie ma na celu poprawę funkcji serca, kontrolę objawów i poprawę jakości życia pacjenta. Oto główne metody leczenia niewydolności serca:

Leki:

 • Inhibitory ACE (inhibitory konwertazy angiotensyny): Obniżająci ciśnienie krwi i zmniejszający obciążenie serca.
 • Beta-blokery: Regulują rytm serca, obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają obciążenie serca.
 • Diuretyki: Pomagają usuwać nadmiar płynów z organizmu, zmniejszając obrzęki i obciążenie serca.
 • Digoksyna: Pomaga zwiększyć siłę skurczu serca.

Zmiany w diecie: Zdrowa dieta może pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi, utrzymaniu prawidłowej wagi i obniżeniu ryzyka miażdżycy. Zalecana jest dieta bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białko i ograniczenie soli oraz tłuszczów nasyconych.

Kontrola płynów: Pacjenci z niewydolnością serca mogą być zobowiązani do monitorowania spożycia płynów i ograniczenia soli w diecie, aby uniknąć nadmiernego obrzęku.

Regularna aktywność fizyczna: W miarę możliwości, pacjenci powinni prowadzić aktywny tryb życia, co może pomóc w poprawie wydolności serca. Program ćwiczeń powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości i zaleceń lekarza.

Unikanie alkoholu i palenia tytoniu: Rzucenie palenia papierosów i ograniczenie spożycia alkoholu może pomóc w poprawie zdrowia serca.

Leczenie przyczyn: Jeśli niewydolność serca jest spowodowana innymi chorobami, takimi jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca lub choroby zastawkowe, konieczne jest leczenie tych schorzeń.

Monitorowanie: Regularne badania kontrolne, wizyty u lekarza i monitorowanie objawów są ważne dla oceny skuteczności leczenia i dostosowywania terapii.

Rozważenie leczenia inwazyjnego: W zaawansowanych przypadkach niewydolności serca, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi wystarczającej poprawy, może być konieczne leczenie inwazyjne, takie jak wszczepienie rozrusznika serca, implantacja urządzenia wspomagającego pracę serca (np. ICD, CRT-D) lub przeszczep serca.

Edukacja pacjenta: Ważne jest, aby pacjenci z niewydolnością serca mieli wiedzę na temat swojej choroby, wiedzieli, jak monitorować objawy i przestrzegali zaleceń lekarza.

Leczenie niewydolności serca jest indywidualnie dostosowane do potrzeb każdego pacjenta, dlatego ważne jest, aby prowadzić regularną opiekę medyczną i konsultować się z lekarzem w celu oceny skuteczności terapii i dostosowywania planu leczenia w miarę potrzeb. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie niewydolności serca mogą pomóc poprawić jakość życia i zwiększyć długość życia pacjenta.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca