Niewydolność serca: Objawy, leczenie i jak poprawić jakość życia. Ważne, aby z chwilą rozpoznania niewydolności serca jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Przewlekła niewydolność serca

Niewydolność serca: Objawy, leczenie i jak poprawić jakość życia. Ważne, aby z chwilą rozpoznania niewydolności serca jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Przewlekła niewydolność serca

Sprawdź jak radzić sobie z przewlekłą niewydolnością serca

Co to jest niewydolność serca i jakie są jej przyczyny?

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi do zaspokojenia potrzeb organizmu. Może to być spowodowane osłabieniem mięśnia sercowego, uszkodzeniem zastawek serca lub skumulowaniem płynu w płucach. Przyczyny niewydolności serca mogą być różnorodne, ale najczęstsze to choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby zastawkowe, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Wszystkie te czynniki mogą osłabić serce i prowadzić do niewydolności.

Przewlekła niedopłodność serca - objawy

Przewlekła niewydolność serca rozwija się stopniowo i objawy mogą być trudne do zidentyfikowania. Najczęstsze objawy to:

 • Zmęczenie i osłabienie
 • Trudności w oddychaniu, szczególnie podczas wysiłku fizycznego
 • Obrzęki nóg, kostek i brzucha
 • Utrata apetytu i utrata masy ciała
 • Kołatanie serca lub nieregularne bicie serca
 • Problemy z koncentracją i pamięcią

Ostra niewydolność serca - objawy

Ostra niewydolność serca występuje nagle i jest stanem wymagającym natychmiastowej pomocy medycznej. Objawy ostrej niewydolności serca mogą obejmować:

 • Nagłe duszności i trudności w oddychaniu
 • Obrzęki wokół brzucha i nóg
 • Nagły wzrost czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie tętnicze
 • Ból w klatce piersiowej
 • Zawroty głowy i utrata przytomności

Jakie badania na niewydolność serca? Diagnostyka

Diagnostyka niewydolności serca obejmuje różne badania, które pomagają ocenić funkcjonowanie serca i ustalić przyczynę objawów. Najważniejsze badania diagnostyczne to:

 • EKG (elektrokardiogram) - zapisuje aktywność elektryczną serca, co umożliwia identyfikację rytmu serca i ewentualnych zaburzeń.
 • Echo serca (echokardiografia) - pozwala na ocenę struktury i funkcji mięśnia sercowego, zastawek serca i naczyń krwionośnych.
 • Testy laboratoryjne - takie jak badanie krwi na obecność biomarkerów sercowych, które mogą wskazać na obecność niewydolności serca.
 • Test wysiłkowy - monitorowanie aktywności serca podczas wysiłku fizycznego, aby ocenić wydolność serca.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie nawyki poprawiają jakość życia z niewydolnością serca?

 1. Regularne przyjmowanie leków - leki takie jak inhibitory ACE, beta-blokery i diuretyki, przepisane przez lekarza, mogą pomóc w leczeniu niewydolności serca i poprawie jakości życia.
 2. Zdrowa dieta - ograniczenie spożycia soli, tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans, a jednocześnie zwiększenie spożycia warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, niskotłuszczowych białek i zdrowych tłuszczów.
 3. Utrzymywanie zdrowej wagi - utrzymanie zdrowego zakresu masy ciała może pomóc w zmniejszeniu obciążenia serca.
 4. Regularna aktywność fizyczna - zgodnie z zaleceniami lekarza, regularne wykonywanie ćwiczeń o umiarkowanym nasileniu może poprawić wydolność serca.
 5. Unikanie czynników ryzyka - unikanie palenia papierosów, nadużywania alkoholu i utrzymywanie kontrolowanego ciśnienia krwi i stężenia cukru we krwi.

Przyczyny niewydolności serca 

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Istnieje wiele przyczyn niewydolności serca, a często jest ona wynikiem wielu czynników ryzyka działających jednocześnie. Oto główne przyczyny niewydolności serca:

 1. Miażdżyca (choroba wieńcowa): Miażdżyca to proces odkładania się blaszek miażdżycowych na ścianach naczyń wieńcowych serca. To może prowadzić do niedokrwienia serca, a w efekcie do uszkodzenia mięśnia sercowego i niewydolności.
 2. Nadciśnienie tętnicze: Wysokie ciśnienie krwi zwiększa obciążenie serca i może prowadzić do jego osłabienia oraz niewydolności.
 3. Choroby serca: Choroby zastawkowe serca, takie jak zwężenie zastawki aortalnej czy mitralnej, mogą obciążać serce i przyczyniać się do niewydolności.
 4. Choroby serca pourazowe: Uszkodzenie serca spowodowane urazem lub zawale serca może prowadzić do trwałych uszkodzeń mięśnia sercowego i niewydolności.
 5. Cukrzyca: Cukrzyca jest czynnikiem ryzyka dla niewydolności serca, ponieważ może uszkadzać naczynia krwionośne i nerwy, co wpływa na pracę serca.
 6. Choroby układu krążenia: Choroby takie jak migotanie przedsionków, nadciśnienie płucne i kardiomiopatie mogą wpływać na funkcjonowanie serca i prowadzić do niewydolności.
 7. Alkohol i narkotyki: Nadużywanie alkoholu i niektórych narkotyków, szczególnie kokainy, może uszkadzać mięsień sercowy i przyczyniać się do niewydolności.
 8. Niezdrowy styl życia: Zły sposób odżywiania, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu i nadmierny stres mogą zwiększać ryzyko niewydolności serca.
 9. Niewłaściwe leki: Nieprawidłowe stosowanie leków, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), może wpływać na funkcjonowanie serca i prowadzić do niewydolności.
 10. Zakażenia: Zakażenia wirusowe, takie jak wirusy grypy i wirus zapalenia mięśnia sercowego (rozrusznika serca), mogą prowadzić do niewydolności serca.
 11. Niektóre leki: Niektóre leki, takie jak niektóre leki przeciwnowotworowe i niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, mogą powodować niewydolność serca jako skutek uboczny.
 12. Dziedziczność: Istnieje genetyczna skłonność do niewydolności serca, która może być dziedziczona.

Warto zauważyć, że niewydolność serca to poważna choroba, która wymaga kompleksowej opieki medycznej i leczenia. Leczenie niewydolności serca może obejmować leki, zmiany stylu życia, rehabilitację i w niektórych przypadkach procedury medyczne, takie jak wszczepienie rozrusznika serca lub zabieg przeszczepu serca. W przypadku objawów niewydolności serca, takich jak duszności, obrzęki, zmęczenie i nieregularne tętno, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Jakie są metody leczenia niewydolności serca?

Leczenie niewydolności serca jest kompleksowe i zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz jej przyczyn. Leczenie ma na celu poprawę funkcji serca, kontrolę objawów i poprawę jakości życia pacjenta. Oto główne metody leczenia niewydolności serca:

Leki:

 • Inhibitory ACE (inhibitory konwertazy angiotensyny): Obniżająci ciśnienie krwi i zmniejszający obciążenie serca.
 • Beta-blokery: Regulują rytm serca, obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają obciążenie serca.
 • Diuretyki: Pomagają usuwać nadmiar płynów z organizmu, zmniejszając obrzęki i obciążenie serca.
 • Digoksyna: Pomaga zwiększyć siłę skurczu serca.

Zmiany w diecie: Zdrowa dieta może pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi, utrzymaniu prawidłowej wagi i obniżeniu ryzyka miażdżycy. Zalecana jest dieta bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białko i ograniczenie soli oraz tłuszczów nasyconych.

Kontrola płynów: Pacjenci z niewydolnością serca mogą być zobowiązani do monitorowania spożycia płynów i ograniczenia soli w diecie, aby uniknąć nadmiernego obrzęku.

Regularna aktywność fizyczna: W miarę możliwości, pacjenci powinni prowadzić aktywny tryb życia, co może pomóc w poprawie wydolności serca. Program ćwiczeń powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości i zaleceń lekarza.

Unikanie alkoholu i palenia tytoniu: Rzucenie palenia papierosów i ograniczenie spożycia alkoholu może pomóc w poprawie zdrowia serca.

Leczenie przyczyn: Jeśli niewydolność serca jest spowodowana innymi chorobami, takimi jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca lub choroby zastawkowe, konieczne jest leczenie tych schorzeń.

Monitorowanie: Regularne badania kontrolne, wizyty u lekarza i monitorowanie objawów są ważne dla oceny skuteczności leczenia i dostosowywania terapii.

Rozważenie leczenia inwazyjnego: W zaawansowanych przypadkach niewydolności serca, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi wystarczającej poprawy, może być konieczne leczenie inwazyjne, takie jak wszczepienie rozrusznika serca, implantacja urządzenia wspomagającego pracę serca (np. ICD, CRT-D) lub przeszczep serca.

Edukacja pacjenta: Ważne jest, aby pacjenci z niewydolnością serca mieli wiedzę na temat swojej choroby, wiedzieli, jak monitorować objawy i przestrzegali zaleceń lekarza.

Leczenie niewydolności serca jest indywidualnie dostosowane do potrzeb każdego pacjenta, dlatego ważne jest, aby prowadzić regularną opiekę medyczną i konsultować się z lekarzem w celu oceny skuteczności terapii i dostosowywania planu leczenia w miarę potrzeb. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie niewydolności serca mogą pomóc poprawić jakość życia i zwiększyć długość życia pacjenta.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przesilenie wiosenne, a brak energii - jak sobie z nim poradzić?

Przesilenie wiosenne, a brak energii - jak sobie z nim poradzić?

Przesilenie wiosenne to czas przejścia z zimowych miesięcy do bardziej ciepłej i słonecznej pogody. To okres, który wielu ludziom kojarzy się z radością, optymizmem i nowymi początkami. Dla niektórych osób może być to, jednak czas kiedy doświadczają braku energii i ogólnego zmęczenia. W tym artykule omówimy przyczyny przesilenia wiosennego oraz jak sobie radzić z brakiem energii.

Strażnicy odporności - które witaminy trzeba znać?

Strażnicy odporności - które witaminy trzeba znać?

Częste infekcje to znak, że układ immunologiczny nie pracuje prawidłowo. Nierzadko odpowiada za to niedobór witamin, który stwarza realne zagrożenie dla zdrowia. Dobre samopoczucie wymaga zrównoważonego żywienia, więc pierwszym krokiem jest stworzenie pełnowartościowego menu. Warto także sięgnąć po suplementy, jedna należy omówić ten fakt z lekarzem, który udzieli niezbędnych wskazówek, a także pomoże w doborze najlepszego produktu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź ten wpis!

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca