bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Elektrokardiografia (EKG): jak wygląda badanie? Na czym polega badanie ekg? Jak wygląda przebieg badania serca? Wskazania 

Blog healthcare

Elektrokardiografia (EKG): jak wygląda badanie? Na czym polega badanie ekg? Jak wygląda przebieg badania serca? Wskazania 

Elektrokardiografia (EKG) jest jednym z najważniejszych badań w dziedzinie kardiologii. Wykonanie EKG jest proste i nieinwazyjne, a jego wynik dostarcza wiele wartościowych informacji diagnostycznych. W tym artykule dowiecie się, jak wygląda badanie EKG, na czym polega podłączenie elektrod, jakie są wskazania do wykonania tego badania i jak interpretować wyniki EKG.

Spis treści

 1. Wskazania do wykonania EKG. Co to jest elektrokardiografia i na czym polega?
 2. Jak wygląda badanie EKG?
 3. EKG wykonanie krok po kroku EKG: jak przebiega badanie EKG?
 4. EKG - podłączenie elektrod
 5. EKG - wynik i co dalej?
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Jak przygotować się do badania EKG
 8. Przeciwwskazania do wykonania badania EKG
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Wskazania do wykonania EKG. Co to jest elektrokardiografia i na czym polega?

EKG jest jednym z podstawowych badań, które pomagają wykryć zaburzenia rytmu serca oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Wykonywane jest w różnych sytuacjach, takich jak:

 • bóle w klatce piersiowej
 • duszność
 • zawroty głowy
 • omdlenia
 • wysokie ciśnienie krwi
 • kontrola stanu po zawale serca
 • kontrola pracy układu sercowo-naczyniowego u osób z chorobami serca lub cukrzycą
 • kontrola pracy układu sercowo-naczyniowego u pacjentów przyjmujących leki, które wpływają na rytm serca.

Jak wygląda badanie EKG?

Badanie EKG jest bardzo proste i bezbolesne. Polega na umieszczeniu na ciele pacjenta elektrod, które zbierają sygnały elektryczne wytwarzane przez serce. Elektrody są umieszczane na klatce piersiowej, ramionach i nogach pacjenta.

EKG wykonanie krok po kroku EKG: jak przebiega badanie EKG?

Przygotowanie do badania EKG jest bardzo proste. Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania, ale warto ubrać się w luźną odzież, która pozwoli na łatwe umieszczenie elektrod.

 1. Pacjent leży na łóżku lub fotelu.
 2. Technik zabiera elektrody i umieszcza je na odpowiednich miejscach na klatce piersiowej, ramionach i nogach pacjenta.
 3. Po podłączeniu elektrod, technik uruchamia aparat EKG, który zaczyna rejestrować sygnały z serca pacjenta.
 4. Badanie trwa zwykle od 5 do 10 minut.
 5. Po zakończeniu badania, technik zdejmuje elektrody z ciała pacjenta.

EKG - podłączenie elektrod

Elektrody są umieszczane na ciele pacjenta za pomocą specjalnych przylepek lub kleju na ciele pacjenta. Elektrody są zwykle pięciu rodzajów: elektrody przedsercowe, elektrody kończyny i elektroda ziemna. Elektrody przedsercowe umieszczone są na klatce piersiowej, aby zbierać sygnały elektryczne z przedniej ściany serca. Elektrody są umieszczone na rękach i nogach, aby zbierać sygnały z dolnej części serca.

EKG - wynik i co dalej?

Po zakończeniu badania EKG zostaje wydrukowany wykres elektrokardiograficzny, który pokazuje krzywe odpowiedzialne za rytm serca. Wynik badania EKG powinien być interpretowany przez lekarza, który na podstawie wyniku będzie mógł określić, czy występują jakieś zaburzenia rytmu serca, bloki przewodzenia, choroby zastawek serca oraz oceni stan i pracę serca.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak przygotować się do badania EKG

Aby poprawnie przygotować się do badania EKG, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim należy poinformować lekarza o wszelkich obecnych schorzeniach, zażywanych lekach oraz alergiach. Ważne jest również, aby nie jeść ciężkich posiłków przed badaniem - najlepiej zrobić to na czczo lub po lekkim, nieobfitym śniadaniu. Przed badaniem EKG należy unikać picia napojów zawierających kofeinę, ponieważ może to wpływać na wyniki badania. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie ubranie. Należy założyć luźne, wygodne ubranie, które umożliwi łatwy dostęp do klatki piersiowej. Warto również pamiętać o usunięciu biżuterii, które może zakłócać wyniki. Podczas samego badania pacjent powinien być spokojny, unikać nadmiernego ruchu i oddychać normalnie. Przygotowanie się do badania EKG w odpowiedni sposób jest istotne dla uzyskania wiarygodnych wyników.

Przeciwwskazania do wykonania badania EKG

Przeciwwskazaniami do wykonania badania EKG są między innymi czynne zakażenie skóry w okolicy elektrod, oparzenia, ubytki skóry, tuż po zabiegach chirurgicznych w okolicy klatki piersiowej oraz skaleczenia. Ponadto, nie zaleca się przeprowadzania badania EKG w przypadku występowania zapalenia mięśnia sercowego, zawału serca, ostrego zapalenia osierdzia czy zakrzepowego zapalenia żył. Osoby z rozrusznikami serca również nie powinny przechodzić badania EKG. Kobiety w zaawansowanej ciąży powinny unikać wykonania EKG, ze względu na możliwość wystąpienia skurczu macicy pod wpływem stresu. Wszystkie te przeciwwskazania wynikają z faktu, że badanie EKG polega na rejestrowaniu i analizowaniu elektrycznej aktywności serca, a wszelkie zmiany w stanach zapalnych, obrażeniach skóry czy obecności implantów mogą wpłynąć na wyniki badania, utrudniając interpretację. Dlatego istotne jest, aby przed wykonaniem badania EKG poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach oraz stanach chorobowych. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz